Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zdunowie. Są pieniądze na walkę z osteoporozą

Anna Miszczyk
W ubiegłym roku z programu dotyczącego endoprotezoplastyki skorzystało 280 osób, o 30 procent więcej niż rok wcześniej.
W ubiegłym roku z programu dotyczącego endoprotezoplastyki skorzystało 280 osób, o 30 procent więcej niż rok wcześniej. Fot. Andrzej Szkocki
Szpital w Zdunowie dostał pieniądze na realizację programów dla osób z osteoporozą oraz z protezą stawu.

- Profilaktyka złamań u osób z osteoporozą - potrzeba wiedzy i edukacji jest nowym programem wprowadzanym w tym roku - mówi Zygmunt Sitko, pielęgniarz naczelny szpitala.

Program skierowano do osób z osteoporozą (zmniejszoną gęstością tkanki kostnej), które są zagrożone złamaniami kości, oraz do tych, które już złamania miały. Te drugie mogą się dowiedzieć, co robić, by się to nie powtórzyło. Pacjenci będą o tym informowani przez pracowników szpitala oraz za pośrednictwem specjalnego poradnika, który właśnie jest przygotowywany. Znajdą się w nim informacje dotyczące przyczyn choroby, zaleceń dietetycznych.

Urząd Marszałkowski wyasygnował na ten cel 15 tys. zł.

- Program przeznaczony jest dla mieszkańców całego województwa - informuje Kamila Paczuk z Urzędu Marszałkowskiego. - Jego głównym celem jest zmniejszenie liczby złamań osteoporotycznych.

40 tys. zł dostał natomiast szpital na realizację drugiego programu Endoprotezoplastyka - potrzeba wiedzy i edukacji. Skierowano go do pacjentów przed i po wszczepieniu protezy stawu, ich rodzin oraz pielęgniarek, które opiekują się takimi chorymi. Początkowo program dotyczył tylko protezy stawu biodrowego.

- W roku 2005 ze środków Urzędu Marszałkowskiego sfinansowano wydanie poradnika dla pacjentów. Dwa lata później poszerzono działalność programu o instruktaż w oparciu o zakupione ze środków urzędu łóżko prezentacyjne z osprzętem ortopedycznym - informuje Kamila Paczuk. - W roku 2008 nastąpił dalszy rozwój programu poprzez doskonalenie pomocy rehabilitacyjnej i poszerzenie działalności edukacyjnej w zakresie endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Zasadniczym elementem zadania było opracowanie broszury - instruktażu dotyczącego protezowania stawu kolanowego.

Pacjenci dostają poradniki jeszcze przed operacją. Mogą się z nich dowiedzieć jakie ćwiczenia powinni wykonywać przed i po operacji stawu biodrowego, jak siadać, ubierać się, kąpać czy chodzić po schodach, na jakie czynności uważać.
Na ten rok zaplanowano wydruk kolejnych poradników i doposażenie sali edukacyjnej.

- Korzystają z niej pracownicy oddziału przeprowadzając szkolenia dla personelu oraz pogadanki z rodzinami chorych - wyjaśnia Zygmunt Sitko.

Szpital zamierza też objąć tym programem pacjentów po wszczepieniu stawów rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński