MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie ma nowy sprzęt. To trzecia taka maszyna w Polsce!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
mat. SPWSZ w Szczecinie
System robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie już go mają. Używają go podczas operacji kręgosłupa osób poszkodowanych w wypadkach, a także cierpiących z powodów zwyrodnień i zniekształceń.

Od początku lutego w operacjach kręgosłupa z wykorzystaniem implantów pomaga szczecińskim neurochirurgom nowoczesny system robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS. To trzecia taka maszyna w Polsce!

System pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie operacji kręgosłupowych dzięki precyzyjnemu mapowaniu organizmu pacjenta w technologii 3D i częściowej automatyzacji wszczepiania implantów. Odpowiada za to ramię robotyczne sterowane przez lekarzy.

- Robot wspomaga lekarzy operujących pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa, szczególnie tymi, które wymagają zastosowania implantów. Wśród pacjentów będą m.in. osoby poszkodowane w wypadkach, ale także cierpiący z powodów zwyrodnień i zniekształceń – mówi prof. Jan Ślósarek, ordynator oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii i zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu przy ul. Arkońskiej. – Użycie systemu robotycznego wiąże się z wymiernymi korzyściami dla pacjentów, którzy po operacji nie będą wymagali kilkutygodniowego pobytu na szpitalnym oddziale. Zabiegi z użyciem sprzętu ExcelsiusGPS są bowiem mniej inwazyjne niż tradycyjne operacje. System pozwoli także zredukować niekorzystne dla personelu i pacjenta promieniowanie, na które lekarze byli narażeni nawet kilka razy dziennie, przy każdej kolejnej operacji kręgosłupa.

Stosowanie technik małoinwazyjnych podczas operacji chirurgicznych kręgosłupa pozwala na zmniejszenie utraty krwi pacjenta, skrócenie czasu operacji i pobytu pooperacyjnego w szpitalu. Przyspiesza też rekonwalescencję oraz skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

– Otrzymaliśmy supernowoczesne narzędzie - przyznaje Piotr Sałapa, neurochirurg ze szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. - Oznacza to, że zabiegi przeprowadzane będą z mniejszym ryzkiem dla pacjenta – podkreśla.

Lekarze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego operują z pomocą robota od trzech tygodni.

– Pierwsze zabiegi poprzedził wyjazd szkoleniowy do specjalistycznego ośrodka referencyjnego w Niemczech i tzw. dry run, a więc operacja na fantomie – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Koszt nabycia całego systemu wyniósł 5 121 430 zł. Ponad połowę kwoty stanowiły środki własne szpitala. Reszta, 2,4 mln zł, pochodziła z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

– Kupiony przez szpital system robotyczny jest jednym z najnowocześniejszych na świecie - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Zresztą takich zakupów nasza placówka dokonała w ostatnim czasie więcej. Regularnie doposaża oddziały w aparaturę, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński