Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński budżet obywatelski. Jak go uatrakcyjnić? Są pierwsze wnioski

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Andrzej Szkocki
Socjolodzy wzięli pod lupę Szczeciński Budżet Obywatelski. Mają już wnioski.

Szczecin ma już za sobą osiem edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W ostatniej mieszkańcy mogli wybierać spośród 113 projektów.

Do realizacji na 2021 r. wybrano wprawie trzydzieści. Teraz SBO przyjrzeli się naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Radzą m.in. ulepszanie regulaminu, przeprowadzenie badań na reprezentatywnej próbie mieszkańców miasta, modyfikację strategii komunikacyjnej.

- Jednym z narzędzi mających wpływ na zwiększanie udziału mieszkańców w procedurze SBO powinna być modyfikacja strategii komunikacyjnej. Na podstawie zebranych danych najbardziej zasadne staje się informowanie nie tyle o możliwościach SBO, co o konkretnych realizacjach i osiąganych przez nie efektach. Pokazanie tego, co się udało przyniesie lepsze rezultaty niż pokazywanie tego, co można zrealizować i co przysługuje mieszkańcom - proponują.

ZOBACZ TEŻ:

Zwracają uwagę na niedostateczne umocowanie projektów w lokalnych potrzebach mieszkańców.

- Część projektów posiada zbyt słabą legitymizację społeczną, a niektóre są nawet odbierane jako „zbędne”. Rekomendujemy zatem, aby częścią informacji dla przyszłych wnioskodawców i komponentem szkoleń w ramach Akademii SBO były zalecenia wykorzystywania diagnoz lokalnych lub opinii eksperckich, odnoszących się do problemów lokalnych i potrzeb docelowych użytkowników realizowanych zadań - dodają.

W związku z dużą ilością nowych pomysłów i propozycji oraz wyrażoną przez mieszkańców potrzebą zmian w regulaminie SBO jeszcze w tym roku Szczeciński Budżet Obywatelski czekają szeroko zakrojone konsultacje.

- Raport, pomimo trudnego roku, ze względu na pandemię, ograniczonego czasu badania oraz ilości osób, wskazuje nam, zarówno które elementy SBO zostały pozytywnie ocenione przez mieszkańców, jak wprowadzenie obszarów lokalnych, list poparcia, czy możliwość głosowania przez internet osób niezameldowanych w Szczecinie oraz takie, które wymagają pracy, lub zmian systemowych. Te wnioski w połączeniu z naszą wiedzą i rozmowami z różnymi grupami zainteresowanych dają nam pełniejszy obraz całego procesu - mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Tegoroczne badania odpowiadają m.in. na pytania kim są wnioskodawcy, jak badani mieszkańcy odbierają SBO, jak oceniają pracę z wnioskiem, promocję czy Akademię SBO.

- Tegoroczna edycja ze względu na czas potrzebny nam na gruntowne omówienie zasad SBO ze środowiskiem eksperckim, organizacjami pozarządowymi, radnymi oraz mieszkańcami, będzie realizowana na dotychczasowych zasadach. Równolegle przeprowadzimy proces konsultacji regulaminu SBO, na podstawie którego podejmiemy decyzję o kierunku dalszych zmian - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

ZOBACZ TEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ: QUIZ: Co wiesz o SBO?

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński