Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska filharmonia (zdjęcia)

szczecin.eu
Czy widzieliście kiedyś górę lodową w centrum miasta? Jeśli nie, to koniecznie musicie zobaczyć nowy gmach szczecińskiej filharmonii, która majestatycznie wyłania się z gęstej miejskiej zabudowy i wszechobecnej zieleni.

Jej strzeliste bryły oraz przeszklona fasada, uzupełnione o świetlne iluminache przyciągają wzrok każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu. Nowy gmach filharmonii został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony i już stał się współczesną ikoną miasta.

Nowoczesne wzornictwo połączone z inspiracją zaczerpniętą z historycznej zabudowy dawnego Konzerthausu, łączy w spójną całość przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość Szczecina. Filharmonia nie tylko nawiązuje do europejskich tradycji sal i domów koncertowych, to także interdyscyplinarne centrum sztuki oraz wielofunkcyjna instytucja kulturalna.

Nowa Filharmonia Szczecińska

Efektownie oświetlona Filharmonia Szczecińska. Budynek w bie...

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to nowoczesny, pięciokondygnacyjny gmach o powierzchni zabudowy 3.234m2 i powierzchni netto całości 12.734 m2 posiada dwie sale koncertowe. Sala symfoniczna na 951 osób to czwarta, co do wielkości sala koncertowa w filharmonii w Polsce. Obok niej znajduje się mała sala koncertowa z 192 miejscami.

Widownia dużej sali składa się z estrady, widowni głównej oraz widowni na balkonie frontalnym, balkonach bocznych i balkonie za sceną. W przestrzeni estrady przewidziane jest miejsce dla 120-osobowej orkiestry i 110- osobowego chóru. Na ścianie za estradą usytuowane będą organy.

Przewidziana ilość miejsc dla orkiestry w małej sali wynosi 30 osób. Duża sala koncertowa, ze względu na jasny, złoty wystrój, zyskała już miano Sali Słonecznej, mniejsza natomiast Sali Księżycowej.

W 2015 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła prestiżową Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa ven der Rohe!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński