Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. To będzie wielki menhir [film, zdjęcia]

Marek Jaszczyński
Artysta pokryje powierzchnię tynkiem stworzonym na bazie kleju, piasku i gipsów. Na tle tynku w odcieniach ecru, bieli i beżu namalowane zostaną duże barwne znaki czterech żywiołów w kolorach czerwieni, zieleni, żółci i błękitu. Tomaszowi Lubaszce w pracach pomaga Jacek Wasilewski.
Artysta pokryje powierzchnię tynkiem stworzonym na bazie kleju, piasku i gipsów. Na tle tynku w odcieniach ecru, bieli i beżu namalowane zostaną duże barwne znaki czterech żywiołów w kolorach czerwieni, zieleni, żółci i błękitu. Tomaszowi Lubaszce w pracach pomaga Jacek Wasilewski. Andrzej Szkocki
W Parku Kownasa powstaje nowy obiekt artystyczny. To menhir z czterema żywiołami.

Menhir to rodzaj steli, megalitycznego kamienia o symbolicznej wymowie.

- Motywem przewodnim rysunków, znaków i reliefów jest połączenie symboli z dawnych kultur z siłą oddziaływania grafitti - mówi Tomasz Lubaszka, autor pracy. - Ma to podkreślić ponadczasowe, ekologiczne przesłanie dzieła. Apel czterech żywiołów o ochronę i szacunek. Apel natury o równowagę i życie. Cała praca jest wykonana w technice rysunku reliefowego inaczej RELIEF = RELIFE. Mieszam tynk, piasek, klej i taką strukturą pokrywam konstrukcję.

Artysta wykorzysta konstrukcję po spalonej rzeźbie Moniki Szpener: czyli bramie ze sprasowanych bel butelek PET oraz stworzone później przez Pawła Kleszczewskiego pudełko zapałek.
Praca zostanie sfinansowana przez Remondis Szczecin i będzie kontynuacją działań artystycznych w zaułku sztuki Remondis Art Corner w Parku Kownasa.

- Mimo wandalizmu z jakim mieliśmy do czynienia nie poddajemy się i nadal chcemy, aby stworzony przez Remondis zaułek sztuki był miejscem swobodnej i wolnej ekspresji artystycznej w przestrzeni miejskiej - mówi Ronald Laska, prezes spółki Remondis Szczecin.

Tomasz Lubaszka mieszka i pracuje na co dzień w Częstochowie. Jego obrazy jednak są w wielu galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Na swoim koncie ma wiele nagród artystycznych. Tomasz Lubaszka studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom uzyskał w 1985 roku w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce oraz m. in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji i w Czechach, a także na licznych ekspozycjach zbiorowych. Jest laureatem nagrody Bielskiej Jesieni, Nagrody w Konkursie Malarskim im. J. Spychalskiego, Wyróżnienia na Triennale Plastyki "Sacrum", I Nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie "Muzyka w malarstwie" oraz Wyróżnienia na Jesiennym Salonie Plastyki. W Szczecinie artysta na stałe współpracuje z galerią sztuki Moniki Krupowicz Open Gallery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński