Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Prokuratura ostro o decyzji sądu w aferze polickiej

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Po raz kolejny, w obliczu prokuratorskiego wniosku o areszt dla podejrzanych w tzw. "sprawach medialnych", sąd aktywuje jakby "inną taryfę orzeczniczą" - grzmi szczecińska prokuratura regionalna po decyzji sądu, który nie zgodził się na areszt dla kolejnych podejrzanych w tzw. aferze polickiej.

Podejrzani mają zarzuty oszustwa, bo sprzedali Zakładom Chemicznym Police afrykańską spółkę African a dużo większą wartość niż rzeczywista.

Zakłady zapłacił za nią 22 mln dolarów, a według prokuratury spółka African była warta jedynie 5 milionów złotych.

Ponadto w chwili zatrzymania jeden z podejrzanych celował ze strzelby do próbujących to zatrzymać agentów CBA.

ZOBACZ TEŻ:

Dlatego prokuratura chciała aresztów na całej czwórki, ale sąd uznał, że ten najsurowszy środek zapobiegawczy nie jest to konieczny.

Dzisiaj prokuratura w ostrym komunikacie zapowiedziała zaskarżenie postanowienia i zarzuciła sądowi że w sprawach medialnych stosuje "inną taryfę orzeczniczą". Oto treść tego postanowienia.

- Prokuratura Regionalna w Szczecinie informuje, że zaskarży postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych osób, którym zarzucono wyłudzenie ponad 87 mln zł na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

ZOBACZ TEŻ:

PROKURATURA: NIEPRAWOMOCNE ORZECZENIE SĄDU UTRUDNI DALSZY TOK ŚLEDZTWA

Prokurator przedstawił Sądowi obszerny materiał dowodowy uprawdopodabniający w znacznym stopniu popełnienie przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw. W wyniku działań podejmowanych przez podejrzanych spółka Skarbu Państwa poniosła niemal stumilionowe straty.

W takiej sytuacji istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani w obawie przed grożącą im surową karą podejmą działania mogące utrudnić prawidłowy tok postępowania karnego.

Co więcej, podczas zatrzymania jeden z podejrzanych wyciągnął, przeładował strzelbę a następnie wymierzył ją w kierunku realizujących swoje czynności funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Nie zdążył oddać strzału tylko dlatego, że został obezwładniony.

Konsekwencją tej agresywnej postawy zatrzymywanego było ogłoszenie mu, oprócz czynu działania na szkodę Grupy Azoty ZCH Police SA. także przestępstwa czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego w celu wywarcia wpływu na czynności urzędowe.

Jest to czyn kwalifikowany z art. 223 par. 1 kk w związku z art. 224 par. 2 kk, zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności. To jedno zdarzenie już wskazuje, że zachodzą wysoce uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na pozaprawne czy wręcz przestępcze próby wpływania na bieg i prawidłowość tego śledztwa.

W tych okolicznościach nie budzi wątpliwości fakt, iż tylko tymczasowe aresztowanie może zagwarantować doprowadzenie do sprawnego zakończenia postępowania i osądzenia sprawców przestępstw. Podejrzani zasługują na orzeczenie wobec nich bezwzględnej kary pozbawiania wolności, i to w wysokim wymiarze.

Tymczasem po raz kolejny, w obliczu prokuratorskiego wniosku o areszt dla podejrzanych w tzw. „sprawach medialnych”, sąd aktywuje jakby „inną taryfę orzeczniczą”. Traci z pola widzenia istnienie ustawowych przesłanek do naturalnego, jak się wydaje w takich okolicznościach faktycznych i prawnych, uruchomienia tego środka zapobiegawczego Konsekwencją decyzji sądu jest wypuszczenie na wolność podejrzanego, który niemal doprowadził do tragedii, sięgając po broń.

Nieprawomocne orzeczenie Sądu Rejonowego zostanie poddane prawnej ocenie Sądu Okręgowego w Szczecinie w związku z zażaleniami, które prokurator niezwłocznie złoży w tej sprawie - napisała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Nie ma chyba bandyty, który nie miałby swojego pseudonimu. Niektóre brzmią groźnie, inne intrygująco, a jeszcze inne śmiesznie. Przestępcy są z nich chyba dumni, bo do protokołu przesłuchania zawsze podają jak na nich wołają koledzy. Często pseudonimy pochodzą od nazwiska, ale nie zawsze. Oto przegląd pseudonimów przestępców z naszego regionu.Zobacz więcej >>>

Oczko, Scarface... Skąd się biorą pseudonimy przestępców? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński