Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Dla kogo jest boisko ze środków SBO w Kijewie? Jest za duże dla mieszkańców?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Boisko w Kijewie.
Boisko w Kijewie. Sebastian Wołosz
Boisko przy ul. Orlej w Kijewie powstało dzięki głosom oddanym w pierwszej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Część mieszkańców domaga się, aby obiekt był dostępny dla wszystkich przynajmniej dwa dni w tygodniu od godz. 7 do 22. Obecnie osoby nieuczestniczące w treningach klubów użytkujących boisko, muszą znaleźć czas, kiedy nie ma tam zajęć.

Pozornie, przez większą część dnia obiekt w Kijewie dostępny jest dla wszystkich, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 11-17, a w weekendy przed lub po meczach drużyn z niższych lig rozgrywkowych (na stronie MOSRiR nie można znaleźć informacji nt. najbliższych meczów, a ostatni grafik użycia obiektu jest z września). W tych godzinach nie ma żadnego problemu, aby wejść na boisko i z niego skorzystać.

- Kpiną jest wyznaczenie ludziom "okienka" w weekend po zakończeniu meczów, czy w dni robocze w jakichś nieżyciowych godzinach (między 11.00 a 17.00 ludzie z reguły są w pracy albo szkole). Dlatego z całym przekonaniem przychylam się do propozycji sygnatariuszy otrzymanego listu, którzy proszą o dostęp do boiska w dni powszednie do godziny 20.00 - uważa radna Edyta Łongiewska-Wijas.

ZOBACZ TEŻ:

Podkreśla, że powstało ono w ramach głosowania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO 2015 - red.).

- Na przykładzie boiska przy Orlej widać, jak Szczecin stworzył sobie z SBO sposób na finansowanie zadań, które powinny być realizowane z budżetu konstruowanego przez radę i Prezydenta. Boisko dla klubu z ligowymi ambicjami, które regularnie organizuje treningi i rozgrywki nie powinno być zadaniem finansowanym z SBO. Na podstawie art. 7 ustawy o samorządzie gminnym sprawy kultury fizycznej, a także utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej należą do zadań własnych gminy - pisze radna.

W liście, na który się powołuje radna, mieszkańcy napisali, że oczekują, aby boisko było otwarte dla wszystkich dwa razy w tygodniu przez cały dzień, w godz. 7-22.

- Ludzie naprawdę chcą uprawiać tam poranną gimnastykę, jogę, pilates, rodziny chcą grać we frisbee i w badmintona, a nie tylko kopać nożną piłkę - twierdzi.

Duże boisko zniechęca?

W odpowiedzi na interpelację radnej zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska stwierdza, że grafiki wykorzystania obiektu są konsensusem pomiędzy mieszkańcami a klubami sportowymi. Dodaje także, że boisko nie cieszy się dużym zainteresowaniem, bo jest ... za duże:

"Profesjonalne boisko wybudowane w ramach SBO powoduje, że jego atrakcyjność dla mieszkańców indywidualnych jest mniejsza chociażby z racji jego wielkości tj. 105m x 68m, a stanowi zwłaszcza po uruchomieniu zaplecza szatniowo-socjalnego bardzo dobrą bazę sportową dla rozgrywek niższego szczebla. Monitoring wykorzystania obiektu wykazuje, że boisko to nie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, gdyż większość czasu przeznaczonego dla mieszkańców obiekt stoi pusty" - pisze Krzysztof Soska.

Magistrat wyszedł z propozycją, aby w listopadzie grafik wyglądał następująco. Od poniedziałku do piątku wszyscy będą mogli korzystać z obiektu jak dotąd (g.11-17), a dodatkowo w środę i piątki obiekt w godz. 17-20 będzie w połowie przeznaczony dla mieszkańców indywidualnych i w połowie dla drużyn.

"Blok Spot" park kieszonkowy - zielone miejsce spotkań i rekreacji na os. Słonecznym

Zobacz najciekawsze projekty do Szczecińskiego Budżetu Obywa...

Zaplecze boiska w Kijewie.

Boisko w Kijewie ma już gotowe zaplecze. Zobacz zdjęcia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński