Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara olejarnia w Szczecinie na sprzedaż. Na usługi i mieszkania? Jak potoczą się dalsze losy tego budynku?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To powrót do trudnego tematu. W 2017 roku radni nie zgodzili się na sprzedaż niszczejącego zabytku. Obiekt szacowany wówczas na ponad 4 mln zł miał być sprzedany za 1 procent wartości. Miasto wraca do planu sprzedaży.

- W związku z uchwaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego "Żelechowa - Widuchowska" wszczęta została procedura przygotowania do zbycia przedmiotowej nieruchomości - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta Szczecin. - Zgodnie z przywołanym planem nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę usługową, dopuszcza się zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

W budynku przy ul. Dębogórskiej od 1850 roku była olejarnia. Przez jakiś czas działała tam także fabryka szczotek a ostatnio odlewnia metali kolorowych, która istniała do połowy lat dziewięćdziesiątych. Potem budynek spustoszał. Przez kilka lat Fundacja Balet robiła wszystko, by przemienić go w reprezentatywny Dom Sztuki. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że miał tam być hotel, internat, szkoła baletowa, teatr, galerie i rehabilitacja a cała inwestycja miała kosztować ponad 60 mln zł. Na planach się skończyło.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Obecnie wiadomo, że potencjalny kupiec może liczyć na sporą bonifikatę

- Nieruchomość położona przy ulicy Dębogórskiej 31-33 wpisana jest do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego. Zważywszy na fakt, że dotychczasowe próby zbycia nieruchomości kończyły się fiaskiem przede wszystkim z uwagi na konieczność poniesienia wielomilionowych nakładów na zabezpieczenie nieruchomości przed dalszą degradacją, przeprowadzenia niezbędnych ekspertyz, projektów oraz dokonanie remontu i przebudowy pod nadzorem konserwatora zabytków – przy jednoczesnych ograniczeniach wynikających z poprzednich ustaleń planistycznych zasadne jest stworzenie warunków zbycia, które zachęcą inwestorów do podjęcia wyzwania zachowania cennych rozwiązań architektonicznych przy jednoczesnej adaptacji obiektu do funkcji zgodnych z obowiązującym planem - informuje Anna Szotkowska. - Dlatego też prezydent miasta będzie rekomendował udzielenie jak najwyższej bonifikaty, w celu zachęcenia inwestorów do nabycia nieruchomości i jej rewitalizacji.

ZOBACZ TEŻ:

Plany zagospodarowania tego terenu ma także szczecińska filharmonia

Chcą sprzedać działkę ze schronem na hotel lub mieszkania. C...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński