MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Akcja saperów w okolicy Skolwina. Zobacz zdjęcia! - 15.04.2020

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Były trzy brytyjskie bomby fosforowe, teraz przyszedł czas na minę, która zalega na dnie Odry, w rejonie Skolwina. Akcją zajęli się specjaliści z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

11:46 PODSUMOWANIE AKCJI

Na czas akcji w rejonie Skolwina obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni w rejonach ulic: Cegłówki, Celulozowej oraz Stołczyńskiej. Nie było jednak potrzeby ewakuacji mieszkańców. Akcja rozpoczęła się wczoraj rano i jej pierwszy etap potrwał do godz. 11. W tym czasie niemiecka mina zawierającą około 800 kg materiału wybuchowego została zneutralizowana metodą deflagracji, czyli powolnego wypalania.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Tak wybuchła bomba z okolic Skolwina. Zdjęcia sape...

11:46 NOWE INFORMACJE

Niemiecka mina zawierającą około 800 kg materiału wybuchowego została zneutralizowana.

- Nurkowie zeszli pod wodę i założyli ładunki kumulacyjne stosowane przy wypalaniu. Następnie radiowo uruchomili ładunki. Materiał został częściowo wypalony. Kadłub miny został rozszczelniony. To co pozostało zostało wysadzone - mówi o akcji kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

10:33 NEUTRALIZACJA BOMBY, ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMÓW

Nurkowie z 8 FOW zajmą się teraz neutralizacją brytyjskiej bomby lotniczej w Odrze na wysokości Inoujścia.

- Pierwszy etap, czyli neutralizacja miny, powinien zobaczyć się ok godziny 11, natomiast cała operacja w okolicach 14 - wyjaśnia kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Do odwołania (przewidywana godzina przywrócenia ruchu 11.00) wprowadzone zostaną następujące zmiany:

  • autobusy linii 63 będą kursowały na trasie Kołłątaja – Skolwin z wyłączeniem odcinka pomiędzy przystankami Zagórskiego – Orłowska nż (przystanki będą ostatnimi obsługiwanymi). Na zmienionym odcinku trasa będzie przebiegać ul. Nadbrzeżną i Cisową w Policach (trasą linii 102) oraz ul. Asfaltową i Przęsocińską (trasą linii 101 i 107). Odjazdy z przystanku „Skolwin” zostaną opóźnione o 8 minut.
  • autobusy linii 102 będą kursowały na trasie Police Tanowska Szkoła – Gocław zmienioną trasą z wyłączeniem odcinka pomiędzy przystankami Police Mścięcino Krzyżówka – Kościelna (przystanki będą ostatnimi obsługiwanymi). Na zmienionym odcinku trasa będzie przebiegać ul. Asfaltową i Przęsocińską (trasą linii 101 i 107) oraz ul. Policką, Nehringa i Kościelną (trasa linii 58)

Na trasie objazdu obowiązują wszystkie przystanki. Zmiana trasy i jej przywrócenie nastąpi na polecenie służb Nadzoru i Centrali Ruchu.

ZOBACZ TEŻ:

Saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego ze szczecińskich Podjuch są najlepsi w swoim fachu. Szukają chętnych do służby.- Zapraszamy kobiety i mężczyzn, których cechuje siła i wytrwałość, w szeregi saperskie. Potrzebujemy młodych rąk do roboty, a jest się od kogo uczyć - mówi kapitan Agnieszka Pytko, oficer z 5 Pułku Inżynieryjnego. Najbardziej spektakularna praca sapera to neutralizacja niewybuchów. Droga do mistrzostwa w tym fachu jest jednak długa. ZOBACZ RÓWNIEŻ: Saperzy mają pełne ręce roboty w Policach [ZDJĘCIA]POLECAMY RÓWNIEŻ: Bomba w Policach, ewakuacja i paraliż miasta. W akcji około 400 osób [PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak zostać saperem? Szczeciński pułk szuka chętnych

30 czerwca 2013. Równo o godz. 13 zawyły syreny obwieszczające koniec alarmu w Szczecinie. Konwój z bombą wyruszył około godz. 12.30. Mieszkańcy mogą już wrócić do domów a ruch w mieście powinien już działać normalnie. Niebezpieczny ładunek trafi na Poligon Drawski.- Podczas wydobywania niewybuchu okazało się, że wbrew pierwotnym przypuszczeniom, ładunek jest produkcji niemieckiej - informuje biuro prasowe urzędu miasta w Szczecinie.Akcja została przeprowadzana bardzo sprawnie. O godz. 11.00 płetwonurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęli wydobywanie z Odry niewybuchu, który został odholowany na nabrzeże Starówka. Ok. godz. 11.45 niewybuch został podniesiony z wody i ułożony w ciężarówce i przekazany saperom z 5. Pułku Inżynieryjnego.W Szczecinie zostało ewakuowanych ponad 1 200 osób, w akcji wzięło udział około 400 policjantów, stu strażników miejski, straż pożarna i MOPR.Zobacz również:  Bomba w Szczecinie. Konwój ruszył w kierunku poligonu w Drawsku PomorskimWIDEO: Ewakuacja na Podzamczu z powodu wydobycia bomby z Odry

Bomba w Szczecinie: Zawyły syreny. Alarm odwołany [zdjęcia, wideo]

Bomba w Policach i (nie)wielka ewakuacja mieszkańców. Ale i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński