Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System informacji odmieni zupełnie Szczecin

Andrzej Kus [email protected]
W Szczecinie pierwsze tabliczki pojawią się w maju tego roku.
W Szczecinie pierwsze tabliczki pojawią się w maju tego roku.
W maju w mieście pojawią się na skrzyżowaniach, ulicach i na domach nowe tabliczki informacyjne. Ale nie od razu w całym mieście. Wymiana starych oznakowań na nowe potrwa parę lat.
W Szczecinie pierwsze tabliczki pojawią się w maju tego roku.
W Szczecinie pierwsze tabliczki pojawią się w maju tego roku.

W Szczecinie pierwsze tabliczki pojawią się w maju tego roku.

- Wasze tabliczki zdecydowanie różnią się od pozostałych, które mieliśmy okazję projektować - mówi Wojciech Korzeniewski z Przedsiębiorstwa Projektowo- Usługowego Linia S.C. z Wrocławia. - Przygotowywaliśmy je już dla różnych miast w kraju. Na ogół są zwykłe. Włodarze nie chcą za bardzo odchodzić od standardowego wyglądu. W tym przypadku jest zupełnie inaczej.

Zebrano różne opinie

Przygotowanie nowych tablic poprzedzone było konsultacjami społecznymi. O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

- Wybrane zostały wzory związane z koncepcją Floating Garden 2050 - podkreśla Korzeniewski. - Zdecydowanie będą przyciągały wzrok. Na tym to polega. Przyjeżdża turysta do miasta i powinien się tym sugerować. Taki napis powinien zapaść w pamięć, by jak wróci - wiedział, gdzie się udać i mógł z tego skorzystać.

Każda inna

Przy okazji projektu wymiany tabliczek informacyjnych okazało się, że te które wiszą w tej chwili na domach i skrzyżowaniach są zupełnie różne.

Każda jakby powstała w innym momencie i projektowałby je za każdym razem inny plastyk. Zrobione są też z różnych materiałów, do tego zawieszone na różnych wysokościach, albo w miejscach gdzie powinny wisieć ich po prostu nie ma.

- Ale nie należy się spodziewać, że SIM (System Informacji Miejskiej) wprowadzony zostanie w ciągu kilku miesięcy w całym mieście - zaznacza Wojciech Korzeniowski. - Nie stać na to nawet najbogatszych. To jest proces długofalowy, który powinien zakończyć się około 2020 roku.

Przetarg do lutego

Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonanie oraz montaż tabliczek i słupków z nazwami ulic. Zakłada, że oferty zostaną otwarte 7 lutego. Zwycięzca wykona i ustawi w maju w sumie ok. 240 tabliczek z nazwami ulic.

- Tabliczki oraz słupki staną w wyznaczonym fragmencie miasta. To obszar od nabrzeży, poprzez Trasę Zamkową i al. Niepodległości, place Lotników i Grunwaldzki oraz al. Jana Pawła II, aż do urzędu miasta i tereny okalające Jasne Błonia i Park Kasprowicza - informuje Piotr Landowski z magistratu. - Obejmuje również al. Wyzwolenia do ul. Malczewskiego, łącznie z pl. Rodła.

Obszar wskazany do oznakowania wybrany został z myślą o organizacji przyszłorocznego finału regat The Tall Ships` Races i jest jednym z elementów służących przygotowaniu tego wydarzenia.

To nie koniec na ten rok wprowadzania Systemu Informacji Miejskiej w Szczecinie. W 2012 będą jeszcze w realizacji projekty techniczne i wykonawcze tablic z numeracją budynków oraz tablice informacyjne zawierające opis najciekawszych budowli Szczecina. Ich montaż przewidziano w drugiej połowie tego roku.

Gdzie powieszą nowe

Docelowo katalog szczecińskiego SIM obejmuje również:
- tablice z nazwami ulic,
- tablice z numeracją budynków,
- tablice kierunkowe dla ruchu kołowego,
- tablice kierunkowe dla ruchu pieszego,
- tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);
- punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);
- plany miasta,
- "witacze";
- znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe);
- system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych);
- meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).

Warszawa była pierwsza

W 1996 roku jako pierwsze miasto w Polsce wdrażanie indywidualnego system informacji miejskiej rozpoczęła Warszawa, i procesu tego jeszcze nie zakończyła.

W ślad za stolicą, poszły kolejno: Łódź, Gdańsk, Wrocław. Aktualnie, SIM wdrażany jest również w takich miastach jak: Poznań, Gdynia, Bielsko-Biała, Częstochowa.

- Mimo że nie jesteście pierwsi, którzy wdrażają SIM, to robicie to kompleksowo - chwali Wojciech Korzeniewski. - To znaczące dla każdego współczesnego miasta, które podążą za nowoczesnością. SIM, poza ułatwieniem poruszania się w przestrzeni miejskiej, ma umożliwić szerszy i wygodniejszy dostęp do informacji, o zabytkach, muzeach, instytucjach kultury i innych atrakcjach turystycznych. Ma też zachęcać do korzystania z miejskiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i sportowej.

Tak rozumiany System Informacji Miejskiej doskonale sprawdza się jako element promocji miasta i jego okolic.

Co zakładał projekt

Projekt wrocławskiej spółki obejmował oznakowanie wszystkich 1618 ulic w Szczecinie tworzących około 3 tysiące skrzyżowań na 37 osiedlach.

Dodatkowo wydzielono strefę reprezentacyjną obejmującą duży fragment Starego Miasta oraz główne ciągi komunikacyjne w Centrum. W strefie tej zastosowano do wykonania konstrukcji wsporczych stal nierdzewną.

Tabliczki uliczne zaprojektowano w technologii odblaskowej. To gwarantuję, że będą dobrze widoczne zarówno w dzień jak i po zmroku oraz w warunkach pogorszonej widoczności. Poza nazwą ulicy, na tabliczkach umieszczane są informacje dodatkowe mówiące o nazwie dzielnicy i zakresie numeracji w najbliższym kwartale po stronie ustawienia tablicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński