MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świonujście. Sygnalizacja akustyczna dla niewidomych

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Sygnalizacja akustyczna na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i 11-go Listopada w Świnoujściu już została zamontowana.  Niewidomi mogą się tu poruszać bezpiecznie
Sygnalizacja akustyczna na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i 11-go Listopada w Świnoujściu już została zamontowana. Niewidomi mogą się tu poruszać bezpiecznie
W centrum zamontowano sygnalizację akustyczną dla osób niewidzących. To kolejne udogodnienie dla niepełnosprawnych, którzy poruszają się po mieście

Sygnalizacja akustyczna pomoże niewidomym w rozpoznaniu, kiedy przejście przez jezdnię jest bezpieczne. Po włączeniu się zielonego światła, równocześnie daje znać o sobie sygnał dźwiękowy.

- To kolejne rozwiązanie, które ułatwi funkcjonowanie niewidomym - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Wcześniej miasto wyłożyło przy przejściach dla pieszych specjalne płytki z nierównościami, dzięki którym osoby niewidome rozpoznają, gdzie jest przejście.

O osobach niewidomych pomyślała także biblioteka miejska, która dzięki współpracy zawiązanej ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX, otrzymała urządzenie o nazwie Czytak Plus, czyli odtwarzacz cyfrowych książek mówionych wraz z kolekcją książek cyfrowych. Urządzenie jest w pełni przystosowane do potrzeb osób niewidomych.

- Warunkiem jego wypożyczenia jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze względu na wzrok - informuje Lucyna Brudzka, dyrektorka biblioteki. - Czytelnicy wypożyczający Czytaka mają możliwość wyboru także książki do słuchania ze zbiorów cyfrowej książki mówionej, który jest dostępny w bibliotece i zawiera ponad 900 tytułów z literatury polskiej i światowej.

Osoby niewidome domagają się także wprowadzenia odpowiedniej informacji w komunikacji miejskiej. Chcą, aby w autobusach miejskich lektor informował o kierunku jazdy oraz kolejnych przystankach tak, jak to jest na przykład w Szczecinie.

- Staramy się myśleć o osobach niepełnosprawnych przy realizacji kolejnych inwestycji - zapewnia Robert Kare-lus. - To nie tylko podjazdy, czy windy, które są potrzebne do funkcjonowania, ale także urządzenia siłowni terenowej.

Ostatnio takie urządzenia powstały w sąsiedztwie placu zabaw przy ul. Malczewskiego.

- Zamontowano w sumie siedem urządzeń do ćwiczeń, w tym dwa dla osób z niepełno-sprawnością - dodaje rzecznik.

Według jego zapewnień, potrzeby tych osób, będą też uwzględnione podczas planowania budżetu na kolejne lata.

Zobacz też: jak prawidłowo zapinać pasy?

Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński