Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście sprawdza, co inni dostali za gazoport

Hanna Nowak-Lachowska
– W najbliższych dniach powinniśmy dostać odpowiedź z Chorwacji. Tam terminal powstaje w mieście turystycznym, tak jak u nas. Chcemy jeszcze wysłać pytanie do któregoś z miast w USA – zapewnia Dariusz Wojcieszek, sekretarz miasta.
– W najbliższych dniach powinniśmy dostać odpowiedź z Chorwacji. Tam terminal powstaje w mieście turystycznym, tak jak u nas. Chcemy jeszcze wysłać pytanie do któregoś z miast w USA – zapewnia Dariusz Wojcieszek, sekretarz miasta. Fot. Bartek Wutke
Prezydent Świnoujścia napisał do władz kilku europejskich miast, w których są terminale gazowe.

- Chcemy się dowiedzieć, jak w tych miastach budowa gazoportu wpłynęła na tamtejszą społeczność - mówi Robert Karelus z urzędu miasta. - Jak duże mają wpływy do budżetu, co dostali jako rekompensatę za zbudowanie na ich terenie gazoportu.

Pytania wysłano między innymi do miast we Włoszech, Hiszpanii i Chorwacji. Jak mówi sekretarz miasta Dariusz Wojcieszek, szczególnie zainteresowany jest odpowiedzią z Chorwacji.

- Tam ma powstać gazoport Adria LNG w mieście, które jest perełką turystyczną - dodaje Dariusz Wojcieszek. - A więc podobnym do naszego.

Świnoujście na razie dostało od inwestora bardzo niewiele. Trochę dofinansowano szkoły. Zaczynają wpływać pieniądze za wycinkę mnóstwa drzew na terenie, gdzie powstanie gazoport. Ale to raczej trudno uznać za rekompensatę za terminal. Za wycinkę drzew Polskie LNG musi zapłacić zgodnie z przepisami.

Polskie LNG obiecuje wyremontowanie ulicy Ku Morzu, ale to dopiero pod koniec budowy gazoportu. Wielu liczyło, że Polskie LNG będzie sponsorowało I-ligową drużynę piłkarską Flotę Świnoujście. Na to na razie nie ma jednak większych szans. Swoją listę tzw. życzeń, przygotowali mieszkańcy Warszowa, czyli tej dzielnicy miasta, w której powstanie gazoport. Jest na niej 17 pozycji. Część to niematerialne, jak na przykład gwarancje dostępu do falochronu wschodniego, dostęp do informacji o zagrożeniach i planu budowy. Z tych materialnych, najważniejsze to budowa basenu, drogi do fortu i latarni morskiej, zrobienie parkingu i zejścia na tzw. nową plaże (będzie bardziej na wschód, w kierunku Międzyzdrojów), ścieżki rowerowe, place zabaw, odtworzenie systemu melioracji i odwodnienie osiedla.

Inwestor Polskie LNG traktuje tę listę, jako punkt wyjścia do rozmów. To oznacza, że do realizacji wybranych zostanie tylko część inwestycji. 10 marca, podczas seminarium na temat gazoportu Polskie LNG ma podać te, co skłonne jest zrobić z tej listy.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Świnoujścia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński