MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Most na Karsibór nadal pod lupą prokuratury

Anna Miszczyk
Miasto podpisało umowę na budowę mostu nad Starą Świną (wraz z rozbiórką Mostu Piastowskiego) z konsorcjum firm Polimex-Mostostal z Warszawy oraz Zakładem Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service ze Szczecina.
Miasto podpisało umowę na budowę mostu nad Starą Świną (wraz z rozbiórką Mostu Piastowskiego) z konsorcjum firm Polimex-Mostostal z Warszawy oraz Zakładem Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service ze Szczecina. am
W tym tygodniu zapadnie decyzja, czy śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy budowie mostu na wyspę Karsibór przejmie Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników Gminy i Miasta Świnoujście oraz działania przez nich w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wszczęła 30 maja Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu. Materiały w tej sprawie trafiły do szczecińskiej Prokuratury Okręgowej.

- W poniedziałek lub wtorek zapadnie decyzja, czy przejmiemy tę sprawę - mówił nam wczoraj prokurator Marcin Lorenc z Prokuratury Okręgowej.

Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu wszczęła śledztwo po doniesieniach medialnych. Roman Kuchciński, jeden z mieszkańców Świnoujścia, który przez 40 lat pracował w budownictwie hydrotechnicznym i ma uprawnienia do prowadzenia i nadzoru prac podwodnych, stwierdził przy budowie mostu na Karsibór liczne nieprawidłowości.

Kuchciński zarzuca władzom miasta, że obiekt jest budowany według tańszego, zamiennego projektu, na który powinien być ogłoszony nowy przetarg, a takiego nie było. Nowy projekt zakładał, że do budowy mostu wykorzystanych zostanie znacznie mniej materiałów, ale wykonawca otrzyma taką samą kwotę, jakby realizowano pierwszy projekt. Dla Romana Kuchcińskiego nie ma wątpliwości, że most będzie słabszy.
Zdaniem świnoujścianina, nieprawidłowości jest więcej.

- Prezydent Świnoujścia nie powinien wydawać sobie pozwolenia na budowę mostu - twierdzi Roman Kuchciński. - Inwestycję w całości finansuje przecież miasto. Gdzie w takiej sytuacji jest nadzór?

Urząd Miasta twierdzi, że most budowany jest prawidłowo. A prezydent miał prawo wydać pozwolenie na realizację gminnej inwestycji.

Jak nas poinformował Józef Chodarcewicz, prezes RIO w Sczzecinie,12 lipca szczecińska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego przekazała Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (także w sprawie mostu na Karsibór) złożone przez innego świnoujścianina, Stanisława Możejkę. Zawiadomienie dotyczyło m.in. naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez prezydenta Świnoujścia.

- Czynności dotyczące ewentualnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez prezydenta Świnoujścia zostaną podjęte po zakończeniu postępowania prowadzonego przez organy ścigania - informuje Józef Chodarcewicz, prezes RIO w Szczecinie.

Na razie RIO żadnych działań w tej sprawie nie prowadzi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński