MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Streszczenie i opracowanie lektury „Tajemniczy ogród”. Te pytania są pewniakiem na sprawdzianie: rozwiąż test z lektury

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Najważniejsze informacje o lekturze „Tajemniczy ogród”. Streszczenie, bohaterowie, test z lektury.
Najważniejsze informacje o lekturze „Tajemniczy ogród”. Streszczenie, bohaterowie, test z lektury. unsplash.com
„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett to lektura uzupełniająca w szkole podstawowej. Choć nie znajduje się na liście lektur obowiązkowych, nauczyciele często wybierają ją jako dodatkową lekturę w klasie 4, 5 lub 6. Jakie są najważniejsze wątki w tej powieści? Prezentujemy streszczenie i opracowanie lektury „Tajemniczy ogród”. Co może pojawić się na sprawdzianie? Rozwiąż test z lektury i sprawdź poprawne odpowiedzi.

Spis treści

Świat przedstawiony w lekturze „Tajemniczy ogród”

Czas akcji: nie jest dokładnie określony, prawdopodobnie to druga połowa XIX wieku;
Miejsce akcji: Anglia, posiadłość Misselthwaite Manor na skraju wrzosowiska;

W powieści „Tajemniczy ogród” narrator występuje w trzeciej osobie, jest wszechwiedzący, nie zaznacza swojej obecności i ukrywa się za światem przedstawionym. Przedstawia wydarzenia, opisuje bohaterów, zna myśli i zamiary postaci. Nie bierze udziału w akcji.

Bohaterowie:

 • Mary Lennox;
 • Colin Craven;
 • Martha Sowerby - służąca w domu Archbialda Cravena,, siostra Dicka;
 • Dick Sowerby;
 • Susan Sowerby - mama Mathy i Dicka;
 • Archibald Craven - wuj Mary, ojciec Colina, cierpi z powodu śmierci żony, zaniedbuje syna;
 • Ben Weatherstaff - ogrodnik;
 • Pani Medlock - gospodyni w posiadłości Cravenów;
 • Ayah - służąca Mary w Indiach.

Najważniejsi bohaterowie. Opis postaci

Główni bohaterowie lektury „Tajemniczy ogród” to:

Mary Lennox - bohaterka pierwszoplanowa, ma dziesięć lat, urodziła się i wychowywała w Indiach. W zasadzie nie pamięta swoich rodziców. Jej ojciec zajmował się głównie pracą, matka niechętnie opiekowała się chorowitą i niezbyt urodziwą córką. Zwykle zajmowała się nią hinduska niania, która pozwalała dziewczynce na wszystko. Mary jest zamknięta w sobie, zbuntowana i zgryźliwa. Nie jest szczęśliwa z powodu przeprowadzki do Anglii. Czuje się samotna. Pod wpływem Marthy, Dicka i Bena zmienia się. Zabawa na świeżym powietrzu sprawia, że dziewczynka wraca do zdrowia, staje się silniejsza, zaczyna zauważać potrzeby innych i przestaje być taka samolubna. Możliwość opiekowania się tajemniczym, zaniedbanym ogrodem i dzielenie tajemnicy z przyjacielem sprawia, że dziewczynka zaczyna być ciekawa świata i budzą się w niej chęci do życia.

Colin Craven - ma, tak jak Mary, dziesięć lat, większość swego życia spędził w łóżku. Jest wysoki i bardzo chudy, wydaje się być także słaby. Charakteryzuje go kapryśność, chimeryczność i nerwowość. Jest chorowity, jako mały chłopiec usłyszał, że wkrótce umrze i cały czas bardzo się o to martwi. Zachowywał się wyniośle, uważał, że jego zdanie jest najważniejsze i każdy powinien postępować zgodnie z jego wolą. Obawiał się także, że wyrośnie mu garb. Chłopiec w głębi serca jest też bardzo nieszczęśliwy, ponieważ jest przekonany o tym, że jego ojciec obwinia go o śmierć matki. Obcowanie z przyrodą i przyjaźń z Mary daje mu siłę i chęci do życia. Okazuje się, że jest to bardzo inteligentny i wrażliwy chłopiec, który uwielbia czytać, a świat stoi przed nim otworem.

Dick Sowerby - ma dwanaście lat, mieszka razem z matką i rodzeństwem w małej chacie na wrzosowisku. Jest pełen życia i radości, budzi sympatię czytelnika od pierwszych stron. Jest rezolutny, uczynny i zaradny. Ma dużą wiedzą o świecie przyrody, doskonale rozumie zwierzęta. Colin podejrzewa, że Dick w magiczny sposób porozumiewa się ze zwierzętami. Dzięki niemu Mary i Colin poznają świat przyrody i zmieniają swoją postawę wobec otaczającej rzeczywistości.

Plan wydarzeń

Plan wydarzeń w lekturze Tajemniczy ogród:

 1. Śmierć rodziców Mary.
 2. Przyjazd dziewczynki do Anglii.
 3. Odkrycie tajemniczego ogrodu i zapoznanie z Benem.
 4. Spotkanie z Dickiem.
 5. Poznanie Colina.
 6. Rozpoczęcie pracy nad ogrodem.
 7. Odkrycie tajemnicy związaną z rodziną Cravenów.
 8. Przezwyciężenie chorobliwych lęków i wątpliwości Colina.
 9. Odnalezienie radości i nadziei w pracy nad ogrodem.
 10. Ostateczne uzdrowienie i szczęście Mary, Colina i Dicka.

„Tajemniczy ogród”- streszczenie lektury

Mary Lennox, dziesięcioletnia dziewczynka, traci rodziców w Indiach i zostaje wysłana do Anglii, gdzie zamieszkuje u swojego wuja, pana Archibalda Cravena, w posiadłości Misselthwaite Manor. Po przyjeździe Mary poznaje pokojówkę Marthę, która pokazuje jej, jak wygląda życie w domu wuja. Martha chętnie opiekowała się dziewczynką, uczyła ją samodzielności i opowiadała o swoim rodzeństwie, a zwłaszcza o młodszym bracie Dicku. To właśnie ona uznała, że świeże powietrze dobrze zrobi chorowitej Mary i powiedziała jej o tajemniczym ogrodzie. Podczas jednego ze spacerów do ogrodu, dziewczynka poznała ogrodnika, Bena Weatherstaffa, który stał się jej bardzo bliski.

Pewnej nocy dziewczynka usłyszała płacz i odnalazła pokój, w którym znajdował się jej kuzyn Colin. Dowiedziała się także o jego chorobie, rzekomym garbie i całym nieszczęściu, jakie spotkało chłopca. Colin żyje w strachu przed ojcem, Archibaldem, który po utracie żony, Lily, zaniedbuje syna i pozostawia go pod opieką służby. Archibald jest zamknięty w swoim smutku i wspomnieniach, nie będąc w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami, co sprawia, że nie potrafi być ojcem, jakiego Colin potrzebuje.

Dopiero dzięki pracy nad tajemniczym ogrodem, Colin i Archibald zaczynają się zbliżać, a ojciec zaczyna przezwyciężać swoje własne lęki i bariery emocjonalne. Mary, Colin i Dick pracują nad odnowieniem tajemniczego ogrodu, a w miarę jak ogród odzyskuje swoją dawną świetność, tak również relacja między ojcem a synem staje się coraz silniejsza. Archibald zaczyna przezwyciężać swoje lęki związane z utratą żony i zaczyna poświęcać więcej uwagi Colinowi, co przyczynia się do uzdrowienia zarówno Colina, jak i Archibalda. Ostatecznie, dzięki tajemniczemu ogrodowi, Mary, Colin i Dick odnajdują radość, uzdrowienie i nową nadzieję na przyszłość, a relacja między Archibaldem a Colinem staje się sercem ich wzajemnego zbliżenia.

Ogród staje się nie tylko miejscem, gdzie odkrywane są tajemnice natury, ale to również symbol odrodzenia i przemiany zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Mary, Colin i Dick uczą się współpracy, wzajemnego wsparcia i przyjaźni, co pomaga im pokonać przeszłość i otworzyć się na nowe możliwości. Ostatecznie, lektura „Tajemniczy ogród” ukazuje siłę natury, uzdrawiającą moc pracy i znaczenie emocjonalnej więzi między ludźmi.

Test z lektury „Tajemniczy ogród”

Test z lektury to częsty sposób nauczycieli na sprawdzenie, czy uczniowie uważnie przeczytali lekturę. Przygotowaliśmy przykładowy test z lektury „Tajemniczy ogród”. Rozwiąż go i sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany do sprawdzianu.

Tematy wypracowań z „Tajemniczego ogrodu”

Zwykle omawianie lektury kończy się wypracowaniem na podstawie lektury. Jakie tematy wypracowań mogą pojawić się przy okazji omawiania „Tajemniczego ogrodu”? Oto pryzkłądowe tematy:

 • Charakterystyka Mary Lenox/Colina Cravena.
 • Opis tajemniczego ogrodu.
 • Opowiadanie. Dalsze losy bohaterów lektury.
 • List. Napisz list do przyjaciela, w którym opowiesz o przeczytanej ostatnio lekturze „Tajemniczy ogród”.
 • Opowiadanie. Wyobraź sobie, że trafiasz do tajemniczego ogrodu i poznajesz Mary, Dicka i Colina. Opowiedz o waszych przygodach.
 • Napisz kartkę z pamiętnika Mary, która rozpocznie się słowami To był najlepszy dzień w moim życiu...
od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Streszczenie i opracowanie lektury „Tajemniczy ogród”. Te pytania są pewniakiem na sprawdzianie: rozwiąż test z lektury - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński