Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategiczna inwestycja przed terminem. Przyłączenie do sieci przesyłowej Elektrowni Dolna Odra

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie-Dolna Odra został przekazany do eksploatacji.
Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie-Dolna Odra został przekazany do eksploatacji. Andrzej Szkocki
Przebiega przez siedem gmin i ma ponad 60 km długości. Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie-Dolna Odra został przekazany do eksploatacji. To oznacza, że dwa nowe bloki gazowo-parowe elektrowni będą zasilane gazem ziemnym. 26 września, trzy miesiące przed zakładanym terminem, uroczyście otwarto zawór.

To inwestycja, która zmieni oblicze elektrowni i całego regionu - mówili obecni podczas uroczystości goście. Na przyłączeniu skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale waga wydarzenia wychodzi dużo dalej. - Oddajemy dziś do użytku kolejną inwestycję tak znaczącą dla budowania konkurencyjności naszej gospodarki - podkreślił Marcin Chludziński, prezes spółki GAZ-SYSTEM. Obecna podczas uroczystości Anna Łukaszewska-Trzciakowska, pełnomocniczka rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zwróciła uwagę, że budowa bloków gazowo-parowych oraz infrastruktury zasilającej w gaz te obiekty to przykład integracji sektora gazowego i elektroenergetycznego.

- Dzięki takim inwestycjom z wykorzystaniem niskoemisyjnego paliwa gazowego działamy z korzyścią dla środowiska naturalnego, ale również stwarzamy impuls do rozwoju gospodarczego dla lokalnego biznesu. Elektrownie są jednym z filarów nowej rzeczywistości energetycznej - powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska. Mówiła również o celu, jakim jest niezależność i suwerenność energetyczna kraju. - Ten cel realizujemy na państwa oczach. Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej to bezpieczeństwo gospodarki i bezpieczeństwo także takie nasze osobiste - dodała.

O bezpieczeństwie energetycznym regionu mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zachodniopomorskim przedsiębiorcom i mieszkańcom wymaga strategicznych, ściśle ze sobą powiązanych inwestycji. Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia na Pomorzu Zachodnim największej elektrowni gazowej w Polsce. Jedna z najnowecześniejszych tego typu instalacji w Europie będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe - mówił. Bogucki przypomniał także słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który widział Pomorze Zachodnie jako region kluczowy dla niezależności energetycznej kraju. - Byli tacy, którzy tego nie rozumieli, śmiali się w twarz i nigdy za to nie przeprosili - mówił Bogucki.

Gazociąg przyłączeniowy umożliwi zasilanie nowych bloków m.in. gazem z Terminala LNG w Świnoujściu, ale także dostarczanym przez gazociąg Szczecin-Lwówek oraz wybudowany w ramach projektu Baltic Pipe gazociąg Goleniów-Lwówek. - To pokazuje kompleksowe podejście do nowoczesnych rozwiązań związanych z budową niezależnego od uwarunkowań zewnętrznych sektora energetycznego - dodał Zbigniew Bogucki.

Jak przekazuje spółka GAZ-SYSTEM zapewnienie gazu dla budowanych dwóch bloków gazowo-parowych elektrowni o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na potrzeby rynku rynku w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. - Bloki będą zapewniać stabilne dostawy energii elektrycznej dla blisko 2,5 mln gospodarstw domowych przy jednoczesnym obniżeniu emisji w Polsce o ok. 3 miliony ton dwutlenku węgla rocznie - powiedział z kolei Przemysław Kołodziejak, wieceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych.

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie - PGE Gryfino 2050 ma dokładnie 63 metry długości, a jego trasa przebiega przez siedem gmin Pomorza Zachodniego - Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Bielice, Banie, Gryfino i Widuchowa.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński