Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard: więźniowie wracają do szkoły

Emilia Chanczewska [email protected]
W Zakładzie Karnym w Stargardzie działa Centrum Kształcenia Ustawicznego A W liceum i na zawodowych kursach uczą się tam więźniowie, także ci osadzeni za najcięższe zbrodnie.

Symboliczny pierwszy dzwonek, czyli apel rozpoczynający nowy rok szkolny, 1 września miał miejsce także na terenie stargardzkiego więzienia.

Działa tam Centrum Kształcenia Ustawicznego, w którym dobrowolnie i nieodpłatnie, uczą się więźniowie.

- Obecnie mamy 90 uczniów, 37 w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych i 53 na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, na ślusarza i kucharza - mówi Roman Kwaśniewski, od 2003 roku nauczyciel, a od 2008 dyrektor CKU w ZK Stargard, prowadzący zajęcia praktyczne w warsztacie ślusarskim. - Działają koła zainteresowań, plastyczne, szachowe. Grają w piłkę nożną, w ping ponga, są organizowane konkursy. Jesteśmy także gotowi uruchomić szkołę podstawową i gimnazjum.

- W szkole są cztery sale lekcyjne, pracownia komputerowa, drukarki, skanery, wielofunkcyjne kserokopiarki i projektory multimedialne - wymienia kpt. Patryk Pruński, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Stargardzie. - Są też warsztaty, dla zawodu ślusarz i pracownia gastronomiczna, dla profilu kucharz.

Czytaj więcej:

Dźwięki wolności

W stargardzkim więzieniu działa też zespół grający ciężką muzykę, którego skład zmienia się wraz z odchodzeniem muzyków na wolność. Najpierw nazywał się Adrenalina, obecnie to duet Fusion, który umilił więźniom, ich nauczycielom i wychowawcom rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pochodzący z Koszalina jednocześnie gitarzysta i basista duetu przed wakacjami skończył w CKU trzyletnie liceum, z czego jest bardzo zadowolony.

- To była bardzo dobra decyzja - przyznaje 31-latek, któremu zostało jeszcze kilka lat do odsiadki. - To mi bardzo dużo dało i dzięki temu te trzy lata szybko minęły. Teraz skupiam się na graniu. Trzeba grać jak się kocha muzykę! Nie chcę już zmarnować żadnej chwili. Klapki na oczy i jak koń do przodu! Bo od narzekania tylko czas się dłuży...

Ostatnie trzy miesiące do wyjścia odlicza natomiast perkusista więziennego Fusion.

Wychowawcy wspominają, że w 2015 roku w ZK Stargard zorganizowany był I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej „Dźwięki Wolności”.

Czytaj więcej:

Chcą wybudować halę

Ppłk Ryszard Chruściel, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Szczecinie, podkreśla że wśród osadzonych są także ludzie utalentowani.

- Bez względu na motywację do podjęcia nauki, macie szansę ukończenia szkoły, zdobycia zawodu, to była słuszna decyzja, warto nie marnować tego czasu - mówił do uczniów z więzienia ppłk Ryszard Chruściel.

- Na świadectwie nie ma stygmatu, że to szkoła więzienna. Poza tym praca i nauka to najlepsza resocjalizacja - dodaje w rozmowie z Głosem.

Mjr Jarosław Dąbrowski, od maja nowy dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie, przy okazji spotkania rozpoczynającego nowy rok szkolny w CKU, pokazał gościom miejsce, w którym na terenie zakładu karnego ma szansę powstać hala sportowa.

- Podczas jej budowy chcielibyśmy połączyć naukę zawodu z praktyką, tworząc nowy profil w naszej szkole - mówi mjr Jarosław Dąbrowski. - Liczymy, że hala ta może powstać w ciągu najbliższych czterech lat, kiedy ruszy rządowy projekt.

Polecamy na gs24.pl:

Bloger Andrzej Witek (na zdjęciu) wygrał 37. edycję szczecińskiego półmaratonu rozegranego przy upalnej pogodzie w ostatni weekend wakacji. W biegu na 10 km triumfował Bartosz Jurgiewicz. Na starcie stanęło 3300 uczestników. To rekord imprezy. Czytaj więcej: 37. PKO Półmaraton Szczecin. Rekord w upale [wyniki]

37. PKO Półmaraton Szczecin. Wielka galeria zdjęć! [wideo]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński