Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja meteo nie działa, bo brakuje prądu

Marek Jaszczyński [email protected]
Stacja pogodowa z DK nr 26 od roku nie wyświetla żadnych informacji dla kierowców, bo nie ma zasilania. Zarządca drogi obiecuje przyspieszyć instalację.
Stacja pogodowa z DK nr 26 od roku nie wyświetla żadnych informacji dla kierowców, bo nie ma zasilania. Zarządca drogi obiecuje przyspieszyć instalację. Czytelnik
Mieszkaniec Trzcińska Zdroju zwrócił uwagę na nieczynną stację pogodową przy drodze krajowej nr 26. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozkłada ręce, bo czeka na podłączenie zasilania.

Pan Czesław poprosił naszą redakcję o interwencję.

- W imieniu swoim oraz mieszkańców gminy Trzcińsko-Zdrój proszę o interwencję w sprawie stacji meteo i kamery drogowej, która na ogromnym wysięgniku została zamontowana ponad rok temu przy wjeździe do miasta od strony Chojny na drodze krajowej nr 26 - mówi Marcin Czesyk. - Jak można przez rok czasu nie podłączyć do prądu tego urządzenia. Przez cały czas ono stoi bezużytecznie. Kilka razy próbowałem zdobyć informację w tej sprawie od GDDKiA w Szczecinie. Ale otrzymywałem odpowiedzi zdawkowe i mało konkretne. To jest marnowanie naszych, podatników pieniędzy i na to nie możemy się godzić.

W lipcu pan Marcin otrzymał odpowiedź z GDDKiA, że trwa procedura wyboru wykonawcy przyłącza do stacji. Dopiero po zakończeniu tych procedur będzie mogło być rozpoczęte wykonywanie przyłącza (wszystko musi się odbywać zgodnie z warunkami operatora energetycznego).

- W sierpniu kamera i stacja powinny zostać uruchomione - mówi Czytelnik. - Mamy połowę listopada i stacją meteo dalej nie działa. Jak to jest możliwe, by przez cały rok nie podłączać do prądu jednego urządzenia drogowego? Ktoś marnuje nasze pieniądze, bo to z pieniędzy podatników GDDKiA montuje takie instalacje. Jeśli wszystko w naszym kraju będzie trwało jak podłączenie tej stacji, to nigdy nie będzie tu dobrze. A może wykorzystać to jako gniazdo dla bocianów?

Okazuje się, że stacja pogodowa wraz z kamerą znajdowała się wcześniej przy dawnej drodze krajowej nr 3 w Renicach.

- Po to, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nowe urządzenia, zdecydowaliśmy się przenieść te stacje wraz z kamerami na drogi, na których nie było wcześniej takich instalacji - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na początku ubiegłego roku jedna trafiła do Sarbinowa na DK nr 31, natomiast druga do Trzcińska - Zdrój na DK nr 26. Nie było możliwości znalezienia nowych lokalizacji dla tych stacji, przy których znajdowałyby się przyłącza energetyczne. W związku z tym musieliśmy wystąpić do Enea Operator o warunki na wykonanie przyłącza. W połowie roku podpisaliśmy umowę na przyłączenie do sieci. Następnie operator energetyczny rozpoczął przygotowywanie projektu i uzyskiwanie niezbędnych uzgodnień i pozwoleń administracyjnych wymaganych w procesie budowlanym.

Operator energetyczny określił, że faza projektowania i uzyskiwania zezwoleń może potrwać nawet rok.

- Wcześniej przewidywaliśmy, iż zajmie to znacznie mniej czasu i liczyliśmy na to, że stację będzie można uruchomić jeszcze w sierpniu - mówi Mateusz Grzeszczuk. - Oczywiście, cały czas monitorujemy tę sprawę. Staramy się przyspieszyć proces podłączania stacji do zasilania. Niestety nie są to czynności zależne od nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński