Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Aparatura znacząco ułatwi pracę specjalistów, bo do tej pory badanie wykonywane było "ręcznie" - pobrany od pacjenta materiał posiewany był metodą manualną.
Aparatura znacząco ułatwi pracę specjalistów, bo do tej pory badanie wykonywane było "ręcznie" - pobrany od pacjenta materiał posiewany był metodą manualną. Szpital Wojewódzki w Szczecinie
Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zautomatyzowany system do posiewów próbek mikrobiologicznych – WASP, który znacząco ułatwia pracę specjalistów pracujących w laboratorium mikrobiologicznym. Sprzęt, na który złożyli się darczyńcy wspierający ubiegłoroczną zbiórkę Orkiestry, kosztował około 1,6 mln zł i działa w SPWSZ przy ul. Arkońskiej od końca ubiegłego roku.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zautomatyzowany system do posiewów próbek mikrobiologicznych – WASP. Aparatura znacząco ułatwi pracę specjalistów, bo do tej pory badanie wykonywane było "ręcznie" - pobrany od pacjenta materiał posiewany był metodą manualną. Po inkubacji w cieplarce, diagności laboratoryjni identyfikowali wyhodowane w ten sposób drobnoustroje i określali ich wrażliwość na leki.

Teraz znaczna część procesu została zautomatyzowana, a zintegrowane z aparatem WASP nowoczesne podłoża transportowe przyspieszają diagnostykę sepsy i innych poważnych zakażeń. To z kolei wpływa na efektywne leczenie pacjentów, którzy otrzymują szybszą i skuteczniejszą pomoc.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nigdy nie zawodzi! Kolejna darowizna w postaci systemu do posiewów bardzo nas ucieszyła - zapewnia Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ. - Sprzęt usprawnił pracę laboratorium mikrobiologicznego, przyspieszył diagnostykę i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Szpital swoją wdzięczność za wieloletnie wsparcie zamanifestował już w ubiegłym roku, kiedy zaoferował uczestnikom Najpiękniejszego Festiwalu Świata – Pol’and’Rock badania wątroby. Personel szpitala z ul. Arkońskiej wykonał wówczas 423 badania elastografii wątroby, które dały pacjentom informacje na temat poziomu stłuszczenia lub ryzyka marskości. Było to możliwe dzięki zaproszeniu SPWSZ do współtworzenia Strefy Pomorza Zachodniego.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z naszymi szpitalami od samego początku - twierdzi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy SPWSZ. - I niech gra, bo dzięki temu każdego roku placówki otrzymują nowoczesny sprzęt, który pozwala szybciej i skuteczniej podejmować akcje ratujące ludzkie życie.

Przez ponad 30 lat marszałkowskie jednostki ochrony zdrowia otrzymały od fundacji Jurka Owsiaka aparaturę wartą ponad 55 mln zł.

- To tysiące bardzo potrzebnych urządzeń dla m.in. oddziałów neonatologicznych, pediatrycznych, laryngologicznych, ortopedycznych, geriatrycznych czy neurologicznych. Właściwie nie ma takiego miejsca, w którym kadra medyczna nie korzysta ze sprzętu opatrzonego czerwonym serduszkiem Orkiestry - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – To wyjątkowy symbol, bo kojarzony z dobrocią, hojnością i solidarnością z drugim człowiekiem.

Koszt darowizny – zautomatyzowanego systemu do posiewów próbek mikrobiologicznych WASP – wyniósł dokładnie 1 601 500 zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński