Sprawa "Balbiny" ze Szczecina. Uchwała unieważniona! "To...

  Sprawa "Balbiny" ze Szczecina. Uchwała unieważniona! "To dyskryminacja"

  Marek Jaszczyński

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Sprawa "Balbiny" ze Szczecina. Uchwała unieważniona! "To dyskryminacja"
  1/4
  przejdź do galerii
  Wojewoda zachodniopomorski stwierdził nieważność części przepisów uchwały Rady Miasta Szczecin z 30 października 2018 r. zmieniających uchwałę ws. przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin - Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
  W ocenie Wydziału Prawnego ZUW, takie regulacje nie są do pogodzenia z konstytucyjną zasadą równości.

  - Stanowią one przejaw dyskryminacji poprzez ograniczenie prawa przewozu osób niepełnosprawnych, które poruszają się wózkami inwalidzkimi (bądź innymi pojazdami przeznaczonymi do poruszania się osób niepełnosprawnych) o innych niż określone w uchwale parametry – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.

  - Takie zróżnicowanie prowadzi do niedozwolonej konstytucyjnie dyskryminacji ze względu na położenie społeczne, w tym przypadku niepełnosprawność – dodaje wicewojewoda Marek Subocz.

  Rozstrzygnięcie nadzorcze powołuje się także na art. 15 ust. 5 ustawy Prawo przewozowe. Zgodnie z ustawą rada ma kompetencje do podjęcia uchwały w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego.

  Oznacza to, że Rada może określić sposób, w jaki należy przewozić osoby lub bagaż lub określić zachowanie się podróżnych w środku transportu czy podczas korzystania z infrastruktury transportowej (np. dworce, przystanki, terminale itp.), nie może jednak szczegółowo określać parametrów wózka inwalidzkiego czy też decydować, jaki rodzaj wózka może być przewożony. To nie mieści się w pojęciu „przepisów porządkowych” w rozumieniu prawa przewozowego.

  - Unormowania te (zawarte w kwestionowanej uchwale) pozwalają na dowolną ocenę przez kierującego pojazdem, czy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim (bądź innym pojazdem) „dostąpi przywileju” przejazdu środkiem transportu publicznego. Tymczasem osoba kierująca takim pojazdem nie jest w żadnym razie upoważniona do badania, czy dana osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim (lub innym pojazdem) jest uprawniona do przejazdu środkiem transportu publicznego, z drugiej zaś trudno sobie wyobrazić sytuację, w której kierowca (maszynista) będzie dokonywał pomiaru wózka inwalidzkiego i jego wagi wraz z osobą niepełnosprawną przed podjęciem decyzji o możliwości przewozu danej osoby niepełnosprawnej – czytamy w rozstrzygnięciu.

  Od rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody zachodniopomorskiego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, którą wnosi się w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Zobacz także: Uwaga! TVN: Kobieta na skuterze elektrycznym paraliżuje miasto
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (42)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (42) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!