Sprawa "Balbiny" ze Szczecina. Uchwała unieważniona! "To dyskryminacja"

  • Głos Szczeciński

Marek Jaszczyński

Wojewoda zachodniopomorski stwierdził nieważność części przepisów uchwały Rady Miasta Szczecin z 30 października 2018 r. zmieniających uchwałę ws. przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin - Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

W ocenie Wydziału Prawnego ZUW, takie regulacje nie są do pogodzenia z konstytucyjną zasadą równości.

- Stanowią one przejaw dyskryminacji poprzez ograniczenie prawa przewozu osób niepełnosprawnych, które poruszają się wózkami inwalidzkimi (bądź innymi pojazdami przeznaczonymi do poruszania się osób niepełnosprawnych) o innych niż określone w uchwale parametry – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.

- Takie zróżnicowanie prowadzi do niedozwolonej konstytucyjnie dyskryminacji ze względu na położenie społeczne, w tym przypadku niepełnosprawność – dodaje wicewojewoda Marek Subocz.

Rozstrzygnięcie nadzorcze powołuje się także na art. 15 ust. 5 ustawy Prawo przewozowe. Zgodnie z ustawą rada ma kompetencje do podjęcia uchwały w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego.

Oznacza to, że Rada może określić sposób, w jaki należy przewozić osoby lub bagaż lub określić zachowanie się podróżnych w środku transportu czy podczas korzystania z infrastruktury transportowej (np. dworce, przystanki, terminale itp.), nie może jednak szczegółowo określać parametrów wózka inwalidzkiego czy też decydować, jaki rodzaj wózka może być przewożony. To nie mieści się w pojęciu „przepisów porządkowych” w rozumieniu prawa przewozowego.

- Unormowania te (zawarte w kwestionowanej uchwale) pozwalają na dowolną ocenę przez kierującego pojazdem, czy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim (bądź innym pojazdem) „dostąpi przywileju” przejazdu środkiem transportu publicznego. Tymczasem osoba kierująca takim pojazdem nie jest w żadnym razie upoważniona do badania, czy dana osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim (lub innym pojazdem) jest uprawniona do przejazdu środkiem transportu publicznego, z drugiej zaś trudno sobie wyobrazić sytuację, w której kierowca (maszynista) będzie dokonywał pomiaru wózka inwalidzkiego i jego wagi wraz z osobą niepełnosprawną przed podjęciem decyzji o możliwości przewozu danej osoby niepełnosprawnej – czytamy w rozstrzygnięciu.

Od rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody zachodniopomorskiego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, którą wnosi się w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zobacz także: Uwaga! TVN: Kobieta na skuterze elektrycznym paraliżuje miasto

 Pxhere.com/Zdjęcie ilustracyjne

Ciebie też to doprowadza DO SZAŁU? TOP 10 najbardziej WKURZA...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.12.2018, 15:02

W dniu 09.12.2018 o 21:23, piotrek napisał: A czy jaśnie pan wojewoda jechał kiedyś do pracy autobusem zablokowanym przez tą "sytuację" ? 
 
A czy balbina blokowała by autobus gdyby pozwolono jej jechać bez robienia wielkiego cyrku?

09.12.2018, 22:23

A czy jaśnie pan wojewoda jechał kiedyś do pracy autobusem zablokowanym przez tą "sytuację" ? 

08.12.2018, 12:22

Balbina na tym skuterki jest szybsza od autobusu, b. ciepło ubrana, to po co pcha się do autobusu. Niech na nim jedzie do domu.

08.12.2018, 12:20

Balbina na tym skuterki jest szybsza od autobusu, b. ciepło ubrana, to po co pcha się do autobusu. Niech na nim jedzie do domu.

07.12.2018, 22:17

Balbina to stara k....

07.12.2018, 18:46

W dniu 07.12.2018 o 15:19, NomiS napisał: W sytuacji wypadku autobusu to TY stwarzasz o wiele większe zagrożenie dla tego przykładowego niemowlaka niż on dla Ciebie !Kłania się znajomość fizyki ; no ale jak się edukowało za PO-PSL to już nic w takich wypowiedziach nie dziwi !!!
 
Tyle że dorosła osoba w odróżnieni od gówniaka, nie będzie latać swobodnie jak piłka po całym autobusie w razie dachowania. Tak samo nie będzie latać przypięta pasami inwalidka. Natomiast wózków dziecięcych nikt nie przypina i to jest realne zagrożenie. A co do mojej edukacji to wybacz ale kiedy ja kończyłem studia to jeszcze po, to u władzy akurat był pis przez nieudolne dwa i słynne reformy edukacji Giertycha. na szczęście ja już nie podlegałem pod reformę i 2 lata a potem z hukiem ten rząd wyleciał co świetnie pamiętam. PO-PSL, w odróżnieniu do pisu ludzie wybrali na kolejną kadencję. Teraz również zbliżają się wybory więc pakujcie walizy pisowcy bo z hukiem wylecicie z sejmu.
PS: Nie mam nic wspólnego z PO i nie wiem skąd to porównanie w moją stronę, dlatego niezwykle bawi mnie mieszanie we wszystko polityki przez wojowników jedynej słusznej partii

07.12.2018, 18:32

Ciekawe jak tam sprawy w sądzie i na policji? moze lekarstwem będzie przymusowe leczenie na Mącznej, tu problemem nie jest pojazd a jego użytkownik, w Szczecinie kilkaset osob ma takie skutery i nikt nie sprawa problemu.

07.12.2018, 16:36

to się nazywa zemsta dobrej zmiany za to ze przegrali sejmik i radę miejska oby kiedyś do samosądu nie doszło na tej kobicie bo ludzie są coraz bardziej sflustrowani

07.12.2018, 16:24

Żeby to się nie skończyło samosądem. Ktoś kiedyś nie wytrzyma bo będzie się bardzo spieszył i obije twarz tej uciążliwej kobiecie lub zasadzi takiego kopa, że spadnie z tego skutera. Jedna złośliwa kobieta i setki pasażerów nie mogących dojechać na miejsce. Obłęd.

07.12.2018, 16:19

W dniu 07.12.2018 o 13:20, szczecininin napisał: Oczywiście jesteś inżynierem bezpieczeństwa ruchu i masz na potwierdzenie tego setki badań i symulacji. Bo jeśli nie to mogę spokojnie stwierdzić że sobie ubzdurałeś/aś to rzekome niebezpieczeństwo. Idąc tym tokiem rozumowania to ja nie życzę sobie przewozu wózków dziecięcych autobusami bo przecież taki wózek nigdy nie jest przypięty pasami. W razie wypadku zabije połowę pasażerów jak nic a latający po pojeździe niemowlak dobije pozostałą połówkę. Miejsce dla inwalidów z którego zobowiązana jest korzystać Balbina, jest zaopatrzone w stalowe wsporniki i solidne pasy. A jakie zabezpieczenia mają matki z wózkami? Żadne, zwykle stoją na środku autobusy bez żadnego zabezpieczenia. Kto tu więc stwarza większe zagrożenie?
 
W sytuacji wypadku autobusu to TY stwarzasz o wiele większe zagrożenie dla tego przykładowego niemowlaka niż on dla Ciebie !
Kłania się znajomość fizyki ; no ale jak się edukowało za PO-PSL to już nic w takich wypowiedziach nie dziwi !!!

07.12.2018, 16:13

Trudno zrozumieć dlaczego pani Balbina nie chce korzystać z usług transportowych dla osób niepełnosprawnych. Krążenie po mieście nawet w takich rejonach gdzie nie ma żadnych urzędów czy przychodni chyba nie ma sensu. Pani Balbinie chodzi widocznie o zainteresowanie i utrudnianie innym spokoju.Pani Balbina jest na rencie i nie musi spieszyć sie do pracy,szkoły,czy przedczkola.Nie ma prawa utrudniać życia. Dziwie się ,że urzędnicy nie potrafią tej sprawy załatwić,żeby pomóc tej Pani i wskazać firmy transportowe których może skorzystać.

 

07.12.2018, 16:12

Taki jest efekt pisanej na szybko na kolanie uchwały tuż przed Wyborami Samorządowymi...
Wojewoda musi działać zgodnie z prawem więc nie wiążcie tego z PIS !
Można było przygotować na spokojnie projekt uchwały poparty dopuszczeniami producenta autobusów ,tramwajów czy ekspertyz z PIMot-u do uchwalenia przez Nową Kadencję.
Ale "Balbina" została wykorzystana jako materiał wyborczy...
Więc jest teraz problem nad którym musi się prawdopodobnie pochylić Sąd !
 
Ping-pong to jednak najpopularniejsza gra w Polsce !!!

07.12.2018, 16:01

Koniec swiata, skuterami mozna jezdzic autobusami i tramwajami (zapraszamy dostarczyccieli  pizzy i szczurkow  w bluzach i kaputrach z dopalaczami ,motorowewrzystow i kładowcow.),kibolstwo ma za darmo km przed meczem, tak samo uczniowie wszystkich szkol-mimo ze ich rodzice pracuja i na piwo i papieroski pewnie kaske maja i na paliwo do auta, a do tego od stycznia podwyzka pradu o kilkadziesiad procent i przez to podwyzka sieciwek i cen biletow dla tych co legalnie pracuja,NO ZAJEB.....nic tylko sie upic w sylwestra i sie obudzic z dala od tego miasta.Z balbina przejdza na oczy jak co sie stanie, co jakis czas jest wpadek autobusu czy tramwaju, w ktoryms bedzie balbina a jak bedzie tlok to wspolczuje pasazerom po sasiedzku,wspolczuje tez kierowcom uzerania sie znowu z ta baba sponsorowana przez wiadomą partie-kto i kiedy wyjasni za czyja kase i jak dojechala do stargardu na wiec premiera ?!!!

07.12.2018, 14:20

W dniu 07.12.2018 o 10:03, Zdychaj Balbina napisał: No przecież samopoczucie tej tępej baby jest ważniejsze niż życie i zdrowie pasażerów.Gdy dojdzie do wypadku, a skuter tej upośledzonej pizdy zabije połowę pasażerów, a z drugiej połowy uczyni kaleki, to pisiory umyją ręce. Ale najważniejsze, że jakaś głupia rura nie poczuje się dyskryminowana.
 
Oczywiście jesteś inżynierem bezpieczeństwa ruchu i masz na potwierdzenie tego setki badań i symulacji. Bo jeśli nie to mogę spokojnie stwierdzić że sobie ubzdurałeś/aś to rzekome niebezpieczeństwo. Idąc tym tokiem rozumowania to ja nie życzę sobie przewozu wózków dziecięcych autobusami bo przecież taki wózek nigdy nie jest przypięty pasami. W razie wypadku zabije połowę pasażerów jak nic a latający po pojeździe niemowlak dobije pozostałą połówkę. Miejsce dla inwalidów z którego zobowiązana jest korzystać Balbina, jest zaopatrzone w stalowe wsporniki i solidne pasy. A jakie zabezpieczenia mają matki z wózkami? Żadne, zwykle stoją na środku autobusy bez żadnego zabezpieczenia. Kto tu więc stwarza większe zagrożenie?

07.12.2018, 14:15

W dniu 06.12.2018 o 23:53, Zuzanna napisał: Może jeździć wózkiem inwalidzkim ,nie ma mowy w piśmie pana wojewody o skuterze elektrycznym ,jest cały czas mowa o gabarytach wyzka inwalidzkiego . Pytanie brzmieć powinni do pana wojewody :: czy On wie o jaki pojazd jest ta rozgrywka . Oczywiście ,rowery też nie powinny być przewożone środkami publicznymi ,a jak jest w Szczecinie ,?! Wiemy wszyscy ,!!
 
Co ty zuzka bredzisz? Rowery nie powinny być przewożone? A to ci nowość bo z tego co mi wiadomo to jak najbardziej powinny być, nawet są do tego wyznaczone miejsca i odpowiednie przepisy w regulaminie. Wszędzie na świecie robi się ułatwienia dla rowerzystów żeby zmniejszyć korki i smog na ulicach, tylko u nas są tempaki którym przeszkadza rower czy wózek w komunikacji miejskiej - w mieście gdzie między najbardziej oddalonymi punktami miasta jest aż 40km. Szczecin jest 3 w Polsce pod względem powierzchni i tu na prawdę są do przebycia ogromne odległości, zbyt duże dla roweru czy wózka inwalidzkiego.

07.12.2018, 11:23

Inwalida to taki sam człowiek jak każdy inny. Ten napędzany wózek powinien być po uprzednim przymocowaniu przewożony w autobusach. Dziwie się że tyle szumu wokół tak błahej sprawy jak przewóz niepełnosprawnej osoby w komunikacji publicznej

07.12.2018, 11:03

No przecież samopoczucie tej tępej baby jest ważniejsze niż życie i zdrowie pasażerów.Gdy dojdzie do wypadku, a skuter tej upośledzonej pizdy zabije połowę pasażerów, a z drugiej połowy uczyni kaleki, to pisiory umyją ręce. Ale najważniejsze, że jakaś głupia rura nie poczuje się dyskryminowana.

07.12.2018, 07:57

W dniu 07.12.2018 o 01:46, Adam napisał: To w niedzielę ładuję quada do tramwaju nr 3 i jedziemy do Lasku Arkońskiego. Jak nie wpuszczą, to zadzwonię po Policję.

07.12.2018, 06:59

Wojewoda z PiS tak samo niepełnosprawnych jak balbima

07.12.2018, 06:26

Czyli za spóźnienie się do pracy spowodowane „interwencja” pani Bogusi mogę w Urzędzie Wojewodzkim ubiegać się o zaświadczenie które mnie „usprawiedliwi” i pracodawcy? Jeżeli spóźnię się na dyżur do szpitala przez to ze Pani Bogusia zablokuje ruch autobusów z prawego brzegu i mnie pracodawca zwolni to zgłaszam się do „ZUW” o odszkodowanie?

07.12.2018, 02:46

To w niedzielę ładuję quada do tramwaju nr 3 i jedziemy do Lasku Arkońskiego. Jak nie wpuszczą, to zadzwonię po Policję.

07.12.2018, 00:54

W dniu 06.12.2018 o 23:25, kris W-11 napisał: A ja Życze Wszystkim tu pisarzom ,żeby wasze matki, dzieci albo i Wy ciule jedne byli w takiej lub podobnej sytuacji !!!! Myślicie,że ta Pani robi ,to na własne życzenie ??? Że jest zdrowa jak większość co tu si wypowiada w drodze do pracy do MC Donaldsa ?? To wszystko świadczy tylko o waszej inteligencji a raczej o JEJ BRAKU !!! Za pare lat a może chwil sami sie o ty przekonacie !!! Bo nikt wieczny ,zdrowy i nieśmiertelny nie jest !!!
Przestań ubliżać. Zacznij myśleć. Nikt nigdy nie bronił tej "chorej na głowę" kobiecie wjazdu do pojazdu komunikacji miejskiej na zwykłym wózku inwalidzkim. Był problem ze skuterem, którym się porusza. Widuję na ulicach osoby na takich skuterach, które nie pakują się do autobusów. Więc czy już wiesz, gdzie jest problem?Czekamy na wyrok sądu.

07.12.2018, 00:53

Może jeździć wózkiem inwalidzkim ,nie ma mowy w piśmie pana wojewody o skuterze elektrycznym ,jest cały czas mowa o gabarytach wyzka inwalidzkiego . Pytanie brzmieć powinni do pana wojewody :: czy On wie o jaki pojazd jest ta rozgrywka . Oczywiście ,rowery też nie powinny być przewożone środkami publicznymi ,a jak jest w Szczecinie ,?! Wiemy wszyscy ,!!

07.12.2018, 00:34

Jakie ta kobieta ma plecy, że nawet wojewoda się jej boi!!! No cyrk zacznie się od nowa.

06.12.2018, 23:46

po raz kolejny prawnicy zuw udowodnili, że pracują w zuw, bo takich miernot nikt nie chce! Bezpieczeństwo innych pasażerów mają za nic! Nikt nie zabrania psychicznej balbince wjechać wózkiem inwalidzkim i stosować się do przepisów pozwożenia osób niepełnosprawnych. Prawnicy wojewody wpuścili wojewodę na minę, a ten jak bezrozumny pisomatołek to kupił.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3