Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Szczecinie coraz bliżej

Mariusz Parkitny [email protected]
Zakład Termicznej Obróbki Odpadów ma powstać na Ostrowie Grabowskim. To ostateczna decyzja. Ma być wzorowany na spalarni w Wiedniu, która jest uważana za najnowocześniejszą na świecie. Dziennie Szczecin wytwarza 450 ton odpadów. Większość w gospodarstwach domowych. Inwestycja musi być gotowa najpóźniej w 2015 r. Rozpocznie się pewnie w 2012 r.
Zakład Termicznej Obróbki Odpadów ma powstać na Ostrowie Grabowskim. To ostateczna decyzja. Ma być wzorowany na spalarni w Wiedniu, która jest uważana za najnowocześniejszą na świecie. Dziennie Szczecin wytwarza 450 ton odpadów. Większość w gospodarstwach domowych. Inwestycja musi być gotowa najpóźniej w 2015 r. Rozpocznie się pewnie w 2012 r. Fot. Marcin Bielecki
Szczecińscy radni poparli projekt, dzięki któremu miasto dostanie na inwestycję ponad 250 mln złotych. Przeciw jest część mieszkańców dzielnicy.

Decyzja zapadła późnym wieczorem w trakcie poniedziałkowej sesji rady miasta. Formalnie sprawa jest prosta. Radni zgodzili się, aby miasto przystąpiło do realizacji projektu o nazwie "Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego". Uchwała w tej sprawie ma tylko trzy artykuły. Ale ich konsekwencje są bardzo ważkie.

- Podjęcie tej uchwały jest niezbędne, abyśmy mogli się starać o pieniądze na budowę zakładu utylizacji śmieci. Unia i nasze prawo zobowiązują nas do systematycznego ograniczania ilości odpadów ulegających biodegradacji, zredukowania liczby składowisk odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, jak również objęcie zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych mieszkańców. Realizacja tych obowiązków wiąże się z koniecznością przebudowy obecnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi - tłumaczy Michał Przepiera, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska urzędu miejskiego w Szczecinie.

Inwestycja ma kosztować 300 milionów złotych. 45 milionów ma pochodzić z budżetu Szczecina. Reszta - 255 milionów - ze środków unijnych. Stąd potrzeba podjęcia poniedziałkowej uchwały. Władze miasta zapewniają, że zakład będzie ekologiczny i bezpieczny dla mieszkańców. Dokumentacja ma być złożona do końca czerwca.

Szczecin jest jednym z 12 miast, które starają się o budowę spalarni. Teraz produkujemy rocznie 150 tysięcy ton śmieci. Wywozimy je do oddalonego o 80 kilometrów Rymania. Spalarnia śmieci miałaby powstać w dzielnicy Międzyodrze w pobliżu oczyszczalni ścieków Ostrów Grabowski. Najbliższe domy oddalone są o 2 kilometry.

Plusem jest też możliwość odprowadzania bezpośrednio do oczyszczalni zanieczyszczeń płynnych, które powstają w procesie gaszenia odpadów.

- Zalety to także bliskość bocznicy kolejowej oraz wody, jeśliby tym sposobem transportować odpady - dodaje dyr. Przepiera. Ale wymienia też minusy lokalizacji spalarni na Międzyodrzu. Główny to konieczność wybudowania ok. 1,5 km odcinka sieci przesyłowej ciepła. Przeciw budowie protestują też mieszkańcy Wyspy Puckiej.

- Obawiamy się, że wbrew zapowiedziom nie będzie to nowoczesna i ekologiczna spalarnia. Taka kosztuje miliard, a nie 300 milionów - mówił Mirosław Szczerbak, przedstawiciel protestujących.

Konsultacje społeczne trwają od dwóch lat. W tym czasie odbyło się 35 spotkań, na których przedstawiano szczegóły projektu. Były wyjazdy do podobnych zakładów w Niemczech, Danii i Szwecji. Uruchomiono specjalną stronę na temat inwestycji (www.egos.pl).

- Dotychczasowe konsultacje społeczne przyczyniły się do wzrostu wiedzy wszystkich uczestników na temat metod i zasad postępowania z odpadami, technologii ich przetwarzania oraz zasad funkcjonowania projektowanego systemu - uważa dyr. Przepiera.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński