Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierdząca woda w centrum Szczecina nie zawiera fenolu

Marek Jaszczyński
Po naszym materiale o śmierdzącej wodzie w centrum Szczecina do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wpłynęły liczne zapytania od mieszkańców Szczecina o to ,czy faktycznie woda jest odkażana fenolem. Firma odrzuca te insynuacje.

Materiał "Woda ma nieprzyjemny zapach czy przewyższa wiele tych butelkowanych?" wywołał duży oddźwięk wśród pracowników wodociągów szczecińskich jak również wśród mieszkańców.

- Dzwonią i pytają: czy faktycznie do tej wody to dodają państwo fenol lub cokolwiek co wam przyjdzie do głowy? Czy to może być prawda o tym fenolu? Powodem tego jest dosłowne przytoczenie treści maila od osoby, która nie ma pojęcia o sposobie produkcji wody i która swoimi słowami wywołała niepokój wśród szczecinian i poddała w wątpliwość profesjonalizm szczecińskich wodociągów i jakość wody w naszych kranach - mówi Tomasz Makowski, rzecznik ZWiK.

Miasto Szczecin, w ponad 90 procentach swojej powierzchni zaopatrywane jest w wodę z ujęcia położonego nad jeziorem Miedwie. Woda miedwiańska jako woda powierzchniowa obowiązkowo podlega dezynfekcji zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

- ZWiK Sp. z o . o.w Szczecinie do dezynfekcji stosuje dwutlenek chloru i nigdy w swojej historii nie stosowała fenolu, który w postaci roztworu pod nazwą Lizol jako środek bardzo toksyczny i o bardzo nieprzyjemnym zapachu stosowany był do odkażania pomieszczeń, toalet, szamb itp. - zapewnia Tomasz Makowski. - Dawki dwutlenku chloru stosowane do dezynfekcji są dostosowane do aktualnych warunków (jakość wody, temp.) i sprawdzane codziennie. Codziennie też wykonuje się kilkanaście analiz kontrolujących jakość wody w mieście. Wszystkie monitorowane parametry spełniają wymogi polskiego i europejskiego prawodawstwa.

Wspomniany przypadek nieprzyjemnego zapachu może być spowodowany m.in. : niskim poborem wody z instalacji wodociągowej oraz zanieczyszczeniem instalacji wewnętrznej. Gwałtowne podgrzanie wody przy jej małym rozbiorze również może wywołać niepożądane skutki. Pragniemy również dodać, że pracownicy ZWiK Sp. z o. o. w Szczecinie korzystają z tej samej wody co pozostali mieszkańcy Szczecina, w związku z tym utrzymanie jej jakości na najwyższym poziomie jest dla nas celem nadrzędnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński