MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smart home - jakie urządzenia i system na początek?

Łukasz Grochulski
Chcesz korzystać ze smart home? Wybierz system najlepiej dopasowany do Ciebie i sprawdź, co warto kupić najpierw!
Chcesz korzystać ze smart home? Wybierz system najlepiej dopasowany do Ciebie i sprawdź, co warto kupić najpierw! GettyImages
Jednym ze sposobów na zbudowanie smart home jest kupno wielu różnych urządzeń, takich jak sensory, żarówki, monitoring, czy głośniki, a następnie połączenie ich z hubem, który sprawi, że będą pracować ze sobą w korelacji. Jednak podejście „wszystko albo nic” może być bardzo kosztowne i skomplikowane. Tak naprawdę wystarczy już kilka rzeczy, aby móc cieszyć się zaletami tego rozwiązania. Oto urządzenia i systemy, z których obsługą poradzi sobie każdy.

Jakie urządzenia smart home są dostępne na rynku?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – obecnie lista produktów, które mogą pracować w trybie smart jest bardzo długa. Obejmuje wiele różnych urządzeń, takich jak np. roboty sprzątające, telewizory, oświetlenie czy nawet pralki i lodówki. Oczywiście przed zakupem danego urządzenia trzeba sprawdzić, czy system który wybraliśmy będzie z nim kompatybilny.

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w smart home, na początek dobrym rozwiązaniem będą produkty, które są zarówno łatwe w obsłudze, jak i stosunkowo niedrogie. Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim:

  • inteligentne oświetlenie,
  • głośniki i ekrany,
  • termostaty,
  • kamery oraz inteligentne dzwonki,
  • czujniki dymu i dwutlenku węgla,
  • inteligentne gniazdka.

Poniżej znajdziesz szersze omówienie każdego z wyżej wymienionych rozwiązań.

Inteligentne oświetlenie

Smart żarówki to w wielu przypadkach pierwszy wybór osób, które zaczynają swoją przygodę ze smart home. Większość takich produktów działa bez konieczności zakupu centralnego huba, gdzie jednocześnie może wchodzić w interakcję z innymi elementami system, takimi jak np. głośniki i ekrany. Warto wspomnieć, że w zależności od producenta, żarówki łączą się z systemem poprzez sieć Wi-Fi lub Bluetooth.

Alternatywą dla inteligentnych żarówek może być zakup sterowanych zdalnie przełączników, także z funkcją przyciemniania i rozjaśniania światła.

Inteligentne żarówki - oferty

Materiały promocyjne partnera

Głośniki i ekrany smart home

Dzięki tym urządzeniom nie musisz wyjmować swojego smartfona, aby kontrolować podłączone do systemu urządzenia. Posiadanie inteligentnego głośnika lub ekranu umożliwia wydawanie komend głosowych. Urządzenie jest wtedy wyposażone w wirtualnego asystenta, który rozpoznaje ludzką mowę i może np. po wydaniu komendy zgasić światła lub puścić Twoją ulubioną muzykę.

Obecnie najbardziej popularnymi asystentami głosowymi są Alexa oraz Asystent Google (o systemach smart home nieco więcej w dalszej części artykułu). Warto zaznaczyć, że inteligentny głośnik lub ekran może pełnić rolę huba, za pomocą którego będziesz kontrolować wszystkie urządzenia wchodzące w skład twojego smart home.

Inteligentne głośniki - oferty

Materiały promocyjne partnera

Inteligentny termostat i gniazdka

Inteligentny termostat umożliwia zdalne kontrolowanie ogrzewania i/lub chłodzenia. Urządzenia te są w stanie rozpoznawać schemat użytkowania urządzeń grzewczych i chłodzących, a następnie kontrolować ich pracę w taki sposób, aby działały w jak najbardziej efektywny sposób i pozwalały zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Co więcej, niektóre z dostępnych na rynku produktów rozpoznają, kiedy jesteś w domu i wyłączają chłodzenie lub ogrzewanie kiedy nie ma Cię we własnych czterech kątach.

Termostaty mogą być sparowane z dodatkowymi detektorami ruchu. Dzięki temu system może wykrywać, w którym miejscu swojego domu spędzasz najwięcej czasu i na tej podstawie kontrolować pracę systemu grzewczego, zamiast opierać się na lokalizacji termostatu.

Inteligentne gniazdka będą z kolei dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie chcą od razu kupować nowoczesnego sprzętu AGD. Smartplug umożliwia podłączenie dowolnego urządzenia działającego na energię elektryczną, a następnie monitorowanie zużycia prądu, zdalne włączanie lub wyłączanie, a nawet konfigurowanie godzin jego pracy. Inteligentne gniazdko może być kontrolowane poprzez dedykowaną, oddzielną aplikację lub pracować z danym systemem Smart Home.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Smart kamera i inteligentny dzwonek z interkomem

Urządzenia smart home mogą nie tylko zwiększać komfort i optymalizować zużycie energii elektrycznej, ale także poprawiać bezpieczeństwo. Inteligentny monitoring pozwoli Ci kontrolować Twój dom, kiedy Cię w nim nie ma. Smart kamery występują w dwóch wariantach: do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane np. dla właścicieli zwierząt.

Niektóre kamery wewnętrzne mogą automatycznie włączać oświetlenie, a inteligentne dzwonki rozmawiać z osobami odwiedzającymi dom bez konieczności podchodzenia do drzwi, a nawet będąc np. na wakacjach za granicą. Warto zaznaczyć, że topowe kamery i inteligentne dzwonki są w stanie rozróżniać ludzi od zwięrząt.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Czujniki dymu i dwutlenku węgla

„Zwykłe” detektory CO2 i dymu nie zawsze się sprawdzają. Choć generują donośny dźwięk przy wykryciu szkodliwych substancji, tak naprawdę są bezużyteczne, kiedy nie ma nikogo w domu. Inteligentne urządzenia wysyłają powiadomienie do Twojego telefonu i pozwalają na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Na rynku dostępne są także czujniki, które po wykryciu dymu aktywują oświetlenie alarmowe, co ma ułatwiać szybkie i bezpieczne opuszczenie domu w razie pożaru.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Inteligentny system multiroom audio

Zasada jego działania polega na odtwarzaniu muzyki z wielu źródeł jednocześnie. Zazwyczaj są to bezprzewodowe głośniki. Można je rozmieścić w kilku pomieszczeniach i odtwarzać na nich muzykę np. z popularnych serwisów streamingowych. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia też słuchanie różnego audio w każdym z pomieszczeń, w którym znajduje się dany głośnik.

Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli nie potrzebujemy tak rozbudowanego systemu, ze zdalnym odtwarzaniem muzyki świetnie poradzą sobie inteligentne głośniki, takie jak np. Amazon Echo czy Google Nest.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jaki system smart home dla początkujących?

Przed zakupem jakiegokolwiek inteligentnego urządzenia należy najpierw wiedzieć, z jakiego systemu będziesz korzystać. Powód jest prosty – nie wszystkie produkty pasują do każdego oprogramowania smart home. Prawdopodobnie wybór padnie na jeden z najpopularniejszych systemów, czyli:

  • Google Home – wykorzystuje Asystenta Google obecnego na urządzeniach z Androidem. Rozpoznaje komendy po polsku i oferuje bardzo dużo kompatybilnych urządzeń. Oferuje wiele możliwości interakcji z użytkownikiem i kontroli elementów wchodzących w skład systemu;
  • Amazon Alexa – największe możliwości oferuje z głośnikiem Amazon Echo, choć jest już dostępna na urządzeniach firm trzecich. Alexa potrafi skorelować pracę wielu urządzeń, np. wyłączyć światła w całym domu jednocześnie. Istnieją dwa rodzaje produktów z Alexą – te, które mają już ją wbudowaną oraz takie, które mogą być kontrolowane poprzez inne urządzenie z zainstalowanym asystentem od Amazona. Największy minus – Alexa nie rozpoznaje polskich komend. Z drugiej strony oferuje wiele możliwości w kontekście konfiguracji i kontroli pracy urządzeń. W tym przypadku trzeba mieć jednak oryginalny głośnik lub hub od Amazona;
  • Apple HomeKit – do używania tego systemu konieczne jest posiadanie urządzenie z iOS’em. Jednak aby móc w pełni odkryć potencjał drzemiący w Apple HomeKit i wirtualnej asystentce Siri, trzeba dodatkowo mieć głośnik HomePod, iPada czy Apple TV.

Stosunkowo popularny jest także system Smart Home Xiaomi, który jest w stanie obsługiwać do 32 urządzeń jednocześnie. Do korzystania z niego wystarczy smartfon z zainstalowaną na nim aplikacją lub Smart Home Hub. Trzeba jednak zaznaczyć, że znaczna większość kompatybilnych urządzeń pochodzi bezpośrednio od Xiaomi, co w pewnym stopniu ogranicza nasz wybór.

Obsługa systemu smart home nie jest trudna, choć na początku podłączenie i kontrola elementów wchodzących w jego skład może sprawiać pewne trudności. Początkującym polecane jest wybranie rozwiązania od Google lub Apple, w zależności od tego, z jakim systemem operacyjnym i asystentem jesteśmy już zaznajomieni. Dzięki temu łatwiej będzie skonfigurować elementy inteligentnego domu i nauczyć się ich zdalnej kontroli.

Jeśli jednak lubisz alternatywne rozwiązania, możesz pokusić się o zakup głośnika Amazon Echo (pod warunkiem, że sprawnie posługujemy się językiem angielskim lub innym rozpoznawanym przez Alexę) czy korzystanie z aplikacji od Xiaomi.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - oszustwa nigeryjskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smart home - jakie urządzenia i system na początek? - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński