MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Shivan Fate, starosta policki: Potrzebny nam jest wspólny front, by remontować drogi powiatowe

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
archiwum prywatne
Rozmowa z dr. Shivanem Fate, starostą polickim.

Jest pan nowym starostą polickim, ale praca w samorządzie nie jest dla pana nowością. Był pan radnym w poprzedniej kadencji. Czy planuje pan rewolucyjne zmiany w starostwie?

W samorządzie pracuję od ponad 17 lat - najpierw jako pracownik samorządu województwa, później byłem radnym w powiecie polickim. Wiem, jak funkcjonuje samorząd, z czym się wiąże praca w nim, jakie są wyzwania i priorytety. Jeśli chodzi o starostwo, całkowicie został wymieniony zarząd powiatu, począwszy od wicestarosty, członka zarządu, po skarbnika. Czy to będzie rewolucja? Mam inny plan na działanie powiatu. Raczej skupiam się na metodycznej, sumiennej i konsekwentnej pracy. Zauważyłem, że w poprzednich kadencjach rozwój powiatu był bardziej skupiony na samych Policach. Chciałbym rozłożyć jednakową uwagę na wszystkie gminy powiatu polickiego. Każda część powiatu ma swoją specyfikę. Powiat policki jest bardzo obszerny, zaczyna się od Nowego Warpna a kończy na Rosówku w gminie Kołbaskowo. Mamy różne gminy, o zupełnie innych specyfikach i trzeba po prostu w każdej z nich poszukać tych atutów, na które warto postawić i które warto rozwijać. Każda gmina ma odrobinę inne potrzeby, ale do każdej z nich i wszystkich mieszkańców podchodzę z podobnym szacunkiem. Z punktu widzenia mieszkańców gminy Dobra i Kołbaskowo najważniejsze są drogi powiatowe, które - nie ukrywajmy - nie są w dobrym stanie. Oczywiście w ostatnich latach były prowadzone inwestycje, ale nie na tyle, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. W Policach obok problemu drogowego są też inne ważne zadania publiczne, jak na przykład rozwój edukacji. Jako starostwo nie zarządzamy bezpośrednio szpitalem, ale kwestie zdrowotne są ważne dla mieszkańców Nowego Warpna czy Polic, którym zależy na swobodnym dostępie do szpitala. Podobnie w kwestiach związanych z pomocą społeczną czy pracą. W Policach mamy Grupę Azoty, mamy nowy kombinat w ramach projektu Polimery Police. Z kolei mieszkańcy gmin Dobra i Kołbaskowo w większości pracują w Szczecinie. Stąd tak ważnym zadaniem jest przygotowanie powiatu do zaspokajania potrzeb wszystkich mieszkańców, które są mocno zróżnicowane.

Koalicja KO - Gryf XXI nadal rządzi w powiecie. Jak układa się współpraca z koalicjantem?

Sytuacja jest stabilna. Trzeba zaznaczyć, że mamy jeszcze jednego koalicjanta, mianowicie radnego Trzeciej Drogi. Mamy dobre relacje ze sobą, mamy większość w Radzie Powiatu w Policach, ale trzeba też powiedzieć wprost: doszło do rozłamu we Wspólnocie samorządowej Gryf XXI. Gryf XXI zdobył sześć mandatów do rady powiatu, ale tak naprawdę z nami w koalicji jest trzech radnych, bo pozostali trzej są radnymi niezależnymi.

Które z zadań stojących przed powiatem uważa pan za priorytetowe?

Priorytetem w bieżącej kadencji będą remonty dróg powiatowych. Ale powiat sam nie udźwignie tego zadania, z uwagi na trudną sytuację finansową. Bez współpracy z samorządowcami z gmin nie da się tego zadania zrealizować. Mam pomysł na to, żeby remonty były szybsze i lepiej wykonane, a wszystkie strony zadowolone. Będę rozmawiał z samorządowcami z gmin powiatu polickiego. Będziemy dyskutować, mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i stworzymy wspólny front. Ważna jest również edukacja, która przez ostatnie lata była mocno doinwestowana, więc funkcjonuje na dobrym poziomie, przede wszystkim ta ponadpodstawowa, której prowadzenie należy do zadań starosty. Jest jednak obszar, który jeszcze do tej pory nie był w żaden sposób dotknięty, a mianowicie turystyka. Powiat policki ma walory, które trzeba wykorzystać - między innymi naszą perełkę powiatu, ale też jedną z pereł województwa zachodniopomorskiego, czyli miasto Nowe Warpno.

Niedawno pojawił się pomysł uruchomienia połączenia promowego Nowe Warpno-Świnoujście, czy to realny pomysł?

Będę lobbował za tym, żeby uruchomić połączenie wodne pomiędzy Nowym Warpnem a Świnoujściem. Już odbyłem kilka rozmów: z burmistrzem Nowego Warpna panem Jarosławem Burbą, zasygnalizowałem temat pani prezydent Świnoujścia Joannie Agatowskiej. Oczywiście rozmawiałem na ten temat z panem marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, który też widzi szansę dla rozwoju turystyki na tym terenie. W planach mam również rozmowy ze stroną niemiecką, ponieważ chciałbym, żeby prom kursował od Nowego Warpna do Altwarp i do Świnoujścia. Dodam, że nie chodzi o przewożenie samochodów, ale turystów z rowerami. Samorząd nie ma swoich statków, więc byłoby to zadania zlecone na przykład na rok, byśmy mogli sprawdzić, jak to będzie funkcjonowało. Przede wszystkim może okazać, że po prostu nie ma takiej potrzeby. Pomysł wymaga intensywnej współpracy samorządów i województwa, ale też strony niemieckiej. Będę chciał rozmawiać na początku września ze starostą powiatu Vorpommern-Greifswald. Już spotkałem się w tej sprawie z panem ministrem Arkadiuszem Marchewką z Ministerstwa Infrastruktury. Nie obędzie się bez rozmowy z panem ministrem Sławomirem Nitrasem, Ministrem Sportu i Turystyki, więc jeszcze trochę rozmów i ustaleń przede mną. Do tej pory spotkałem się z pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców. To nie jest szansa dla rozwoju tylko Nowego Warpna, powiatu polickiego, ale dla Szczecina, Świnoujścia, więc temat jest regionalny.

Kiedy udałoby się uruchomić połączenie?

W tym roku raczej nie uda się, musimy to planować na przyszły. Budżety gmin na ten rok są zaplanowane przez poprzednich włodarzy.

Na jakim pan polu dostrzega możliwość współpracy z władzami Szczecina?

Jestem mieszkańcem gminy Kołbaskowo. Mieszkam w Przecławiu, dopiero od półtora miesiąca pracuję w Policach. Całe dotychczasowe życie pracowałem w Szczecinie i uważam, że powiat policki i Szczecin to jeden organizm. Musimy ze sobą współpracować. Mamy wspólne tematy graniczne, drogi, gospodarowanie ściekami, lasy, turystykę, transport. Jesteśmy po prostu jednym organizmem. Na pewno spotkam się niebawem z panem Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina, by ustalić nasze priorytety

Kiedy w powiecie polickim i gdzie powstanie punkt paszportowy?

Punkt paszportowy powstanie w Starostwie Powiatowym w Policach przy ulicy Tanowskiej. Jesteśmy już prawie gotowi, trzeba jeszcze przygotować pomieszczenie pod kątem bezpieczeństwa. To jest kwestia bardziej techniczna. Przewiduję, że punkt paszportowy zacznie działać pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński