Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce nadaje przez telefon komórkowy

Supernowa
Telefon komórkowy może służyć do monitorowania pracy serca na odległość. Odczyt z niewielkiego urządzenia sterowanego mikroprocesorem jest przesyłany wprost do komputera ustawionego w gabinecie lekarskim.

To, gdzie pacjent będzie się w tym czasie znajdował, przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie. Autorzy patentu z brytyjskiej uczelni Loughborough University uważają, że tego typu urządzenia diagnostyczne zrewolucjonizują wykonywanie podstawowych badań serca.

- Dla lekarza ważne jest sprawdzenie, jak serce chorego zachowuje się w spoczynku, podczas dużego wysiłku i w rozmaitych sytuacjach życiowych. Jest to szczególnie przydatne przy wykrywaniu zaburzeń rytmu serca oraz do oceny stopnia niedokrwienia mięśnia sercowego - mówi prof. Bryan Woodward, szef zespołu, który opracował system zdalnego monitorowania pracy serca. Naukowiec zwraca uwagę, że wiele osób cierpiących na schorzenia układu krążenia trzeba hospitalizować, aby dowiedzieć się, co im dolega. Z drugiej strony mnóstwo ludzi zagrożonych chorobą serca mieszka daleko od nowoczesnych placówek medycznych.

Dzięki zastosowaniu nowego systemu lekarze mogą na bieżąco śledzić stan zdrowia swoich pacjentów. - Stworzony przez nas system może być stosowany do monitorowania wszelkich czynności organizmu, które da się zmierzyć elektronicznie: temperatury ciała, ciśnienia krwi, rytmu serca i wielu innych. Przyszłość należy do tego typu urządzeń. Za kilkanaście lat będą one wykorzystywane rutynowo - przewiduje brytyjski badacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński