Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Kongres Morski. Poruszą najistotniejsze problemy branży

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Kongres wnosi ogromny wkład  w odbudowę przemysłu stoczniowego, żeglugę morską i śródlądową oraz w rozwój szkolnictwa morskiego
Kongres wnosi ogromny wkład w odbudowę przemysłu stoczniowego, żeglugę morską i śródlądową oraz w rozwój szkolnictwa morskiego
Obrady zorganizowano w trzech miejscach: Filharmonii, Urzędzie Wojewódzkim i Akademii Morskiej. Panele obejmują tematy związane z wieloma aspektami gospodarki morskiej, śródlądowej, prawa i ekologii.

Uroczysta inauguracja Kongresu Morskiego odbędzie się 8 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Po niej nastąpi debata plenarna.

Cztery bloki tematyczne pierwszego dnia zorganizowano w dwóch miejscach. W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim (blok I; Sala Rycerska - żegluga, porty, stocznie, blok II, Sala Owalna - edukacja i innowacje) oraz w Akademii Morskiej (blok III, Sala Senatu - prawo, finanse, bezpieczeństwo, blok IV, sala nr 180 - rybołówstwo i ekologia).

Podobny układ lokalizacyjny będzie drugiego dnia. 9 czerwca w Filharmonii (m.in. wykład inauguracyjny Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka i wystąpienie Luhut Panjaitan , Ministra of Marine Qffairs of the Republic of Indonesia oraz debata plenarna dotycząca kierunków rozwoju portów morskich w Unii Europejskiej).

W Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego blok I poświęcony żegludze, portom i stoczniom, a w Sali Owalnej blok II dotyczący edukacji i innowacji.

Natomiast w Akademii Morskiej w Sali Senatu odbędzie się blok III dotyczący prawa, finansów i bezpieczeństwa oraz w sali 180 blok IV - rybołówstwo i ekologia.

Poszczególne bloki podzielono na różnorodne panele. Dużą grupę stanowić będzie temat żeglugi śródlądowej w kontekście polityki UE, Korytarzy Transportowych, rozwoju regionów transgranicznych, zrównoważonego systemu transportowego kraju i roli rzek w biznesie. A także źródła finansowania i strukturyzowania inwestycji związanych z rozwojem śródlądowych dróg wodnych.

Podobnie rozbudowany został temat perspektyw przemysłu okrętowego. W panelach tematyka wpływu rynku żeglugowego na przemysł stoczniowy, innowacje w gospodarce morskiej, stocznie jako punkty węzłowe rozwoju, industrializacji i innowacyjności czy cykle koniunkturalne w przemyśle okrętowym.

Osobnym tematem jest rybołówstwo i ekologia (w tym holistyczna ocena stanu środowiska Bałtyku, wpływ budowli hydrotechnicznych na środowisko i gospodarkę czy morskie planowanie przestrzenne jako instrument zrównoważonego rozwoju) oraz innowacje w gospodarce morskiej (w tym wykorzystywanie województw morskich i innowacje na miarę XXI w.: Jak wdrażać innowacje i czy innowacyjna Polska jest możliwa). Innym tematem będzie bezpieczeństwo w kontekście rozwoju rynku stoczniowego, rynku morskiego, a także budowa okrętów wojennych w polskich stoczniach.

Zobacz także:

Beata Szydło na Kongresie Morskim w Szczecinie. Jest zleceni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński