MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych! „Niespodzianki nie było". Ci kredytobiorcy sięgną głębiej do kieszeni

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zgodnie z przewidywaniami RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych, stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., a rynkowy konsensus zakłada, że cena pieniądza pozostanie w tym roku bez zmian. – Mija pół roku od kiedy RPP po raz ostatni obcięła stopy procentowe – komentuje dla nas Tomasz Kudela, analityk ProStream i dodaje, że nikt na rynku nie oczekiwał innej decyzji. Jednak w przypadku tych kredytów hipotecznych raty wzrosną.

Spis treści

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jest decyzja RPP

– Niespodzianki nie było. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Kurs złotego jest stabilny. Jednak jutro, podczas konferencji szefa NBP, może być różnie – komentuje dla Strefy Biznesu Tomasz Kudela, analityk ProStream i przypomina, że mija pół roku od kiedy RPP po raz ostatni obcięła stopy procentowe.

Niespodzianki nie było. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych.
Zgodnie z przewidywaniami RPP w kwietniu 2024 nie zmieniła poziomu stóp procentowych. W marcu, podczas konferencji prasowej, Adam Glapiński zapowiadał, że wysokie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej, być może do końca roku. fot. Adam Jankowski/Polska Press

Jak zauważa, RPP nie wie jaki wpływ na inflację będzie miało uwolnienie VAT na podstawowe produkty żywnościowe, który z początkiem kwietnia wzrósł z 0 proc. do 5 proc. oraz zaplanowane na połowę roku uwolnienie cen energii. – W marcu, jak wynika ze wstępnego szacunku GUS, presja cenowa bardzo mocno osłabła. Inflacja CPI, czyli bez paliw i nośników energii. wyniosła tylko 1,9 proc., a bazowa najprawdopodobniej spadła do 4,6 proc. Rynek spodziewał się spadku inflacji CPI do 2,2 proc. – zaznacza.

W ocenie Kudela, niedoszacowany został najprawdopodobniej wpływ wojny cenowej między wiodącymi sieciami handlowymi, jaką obserwowaliśmy w marcu. – W kolejnych miesiącach nadal może to być istotny czynnik hamujący wzrost inflacji – dodaje. – Spadek inflacji zaraportowany przez GUS jest istotną informacją dla RPP, ale niewystarczającą do podejmowania decyzji w sprawie stóp – dodaje.

Ci kredytobiorcy zapłacą więcej. O ile wzrosną raty kredytów?

Jak zwraca uwagę Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera, w przypadku kredytów hipotecznych opartych o stawkę WIBOR 6M raty wzrosną.

– Stanie się tak, ponieważ aktualizacja oprocentowania takich kredytów odbywa się raz na 6 miesięcy. Tymczasem na początku października 2023 r. stawka WIBOR 6M wynosiła 5,61 proc., a obecnie 5,86 proc. Dla kredytu na kwotę 400 tys. zł na 30 lat, udzielonego kwietniu 2023 r., rata wzrośnie o 65 zł (z 2 861 zł do 2 926 zł) – wylicza i jednocześnie dodaje, że raty kredytów opartych w stawkę WIBOR 3M nie ulegną zmianie.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

Kudela w komentarzu dla nas podkreśla, że miejsce na obniżki stóp procentowych w krótkim terminie jest niewiele. – Być może jednak podczas piątkowej konferencji prasowej szefa NBP pojawią się sygnały o zmianie postawy Rady na bardziej głębią, czyli sprzyjająca bardziej łagodnej polityce monetarnej – zastrzega.

Ekspert przypomina, że w marcu, podczas konferencji prasowej, Adam Glapiński zapowiadał, że wysokie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej, być może do końca roku. – Ostatnie ruchy na rynku kontraktów terminowych na WIBOR wskazują jednak, że inwestorzy spodziewają się, że za dziewięć miesięcy stopa referencyjna będzie o 0,5 proc, niższa niż obecnie – zaznacza.

– Dwa ubiegłoroczne cięcia o łącznie 1 punkt proc. nie zamieniły się w pełnoprawny, regularny cykl obniżek. Oznacza to, że raty złotowych kredytów szybko nie spadną. Nic nie wskazuje, by w najbliższych kwartałach władze monetarne miały zmienić nastawienie i wznowić luzowanie – wskazuje Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „utrzymywanie kosztu pieniądza bez zmian nadal będzie pozytywnym wyróżnikiem złotego, zwłaszcza w obliczu niechybnego luzowania w gospodarkach rozwiniętych". – Spodziewamy się, że Fed w czerwcu dokona pierwszego cięcia stóp znajdujących się od lipca ub.r. w najwyższym od dwóch dekad przedziale 5,25-5,50 proc. – dodaje.

Cinkciarz.pl, spodziewa się, że złoty pozostanie mocny i stabilny. Punkt równowagi w notowaniach euro powinien przesunąć się w kierunku 4,25 zł. – Więcej przestrzeni do zniżek zdaje się mieć kurs dolara, USD/PLN powinien spaść na koniec roku do 3,75 zł. Podobnie mogą reagować notowania znajdującego się ostatnio pod presją CHF. Fintech Cinkciarz.pl zakłada, że frank zmierza do zrównania się wartością ze wspólną walutą i osiągnięcia z nią parytetu – dodaje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po kwietniowym posiedzeniu RPP:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Plan posiedzeń RPR na 2024 rok:

 • maj 8-9 (środa-czwartek)
 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych! „Niespodzianki nie było". Ci kredytobiorcy sięgną głębiej do kieszeni - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński