MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie rezygnują z zakupu nieruchomości. „Średnia kwota kredytu mieszkaniowego na rekordowym poziomie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak poinformowało Biuro Informacji Kredytowej, w lutym 2024 r., w porównaniu do lutego 2023 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o ponad 220 proc. kredytów mieszkaniowych. – W lutym 2024 roku banki udzieliły 21,8 tys. kredytów mieszkaniowych na wartość 9,1 mld zł. Wpływ na tak wysoką sprzedaż ma wyższa zdolność kredytowa – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie już 417,69 tys. zł i jest o 26,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Spis treści

W lutym 2024 roku banki udzieliły 21,8 tys. kredytów mieszkaniowych na wartość 9,1 mld zł.
Średnia kwota kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie już 417,69 tys. zł. Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Wojciech Matusik/ Polska Press

Kredyty mieszkaniowe z dużym zainteresowaniem

W lutym 2024 r., w porównaniu do lutego 2023 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 220,8 proc. więcej kredytów mieszkaniowych. Z kolei w okresie styczeń - luty br. w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów mieszkaniowych o 259,3 proc. W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły o 351,5 proc. wyższą wartość kredytów mieszkaniowych. Natomiast średnia kwota kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie już 417,69 tys. zł i jest o 26,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

– W lutym 2024 roku banki udzieliły 21,8 tys. kredytów mieszkaniowych na wartość 9,1 mld zł. Wpływ na tak wysoką sprzedaż ma wyższa zdolność kredytowa – wskazuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Jak wyjaśnia, przyczynił się do niej przede wszystkim wzrost realny wynagrodzeń oraz wydłużanie średniego okresu kredytowania. To z kolei, jak tłumaczy, przełożyło się na wyższą wartość udzielanego kredytu. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego wynosi obecnie już 417,69 tys. zł i jest o 26,3 proc. wyższa niż przed rokiem. – Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie – podkreśla.

Wartość udzielonych kredytów hipotecznych spadła o ok. 1 mld zł

– W lutowej akcji kredytowej nadal widać efekt uruchomienia kredytów z Programu „Bezpieczny Kredyt 2%” z puli wniosków złożonych w grudniu 2023 r. Według statystyk BIK, banki udzieliły w ramach tego Programu 10,24 tys. kredytów (47 proc. wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych) na kwotę 4,39 mld zł (48 proc. łącznej kwoty wszystkich kredytów) – podaje ekspert.

Jednocześnie zauważa, że „w lutym w relacji do stycznia br., wartość udzielonych hipotek spadła o ok. 1 mld zł". – Brak nowych wniosków z tego programu widać już w liczbie osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy – w lutym br. było ich 26,66 tys. wobec 46,34 tys. w grudniu 2023 r. – wymienia i dodaje, że ta sytuacja „wpłynie zapewne na istotnych spadek akcji kredytowej w kolejnych miesiącach".

Spadek akcji kredytowej wynikający z braku Programu BK2% może być częściowo skompensowany przez kredyty zaciągnięte przez te osoby, które w wyniku nadal rosnących cen nieruchomości przyspieszą decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego nie czekając na pojawienie się nowego rządowego programu. Dodatkowo mogą oni obawiać się kolejnego skokowego wzrostu cen nieruchomości w efekcie możliwego uruchomienia w drugiej połowie roku kolejnego programu stymulacyjnego. Podobne zjawisko wystąpiło w zeszłym roku – tłumaczy.

Jakość kredytów mieszkaniowych na bezpiecznym poziomie

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w lutym 2024 r. wyniósł 1,45 proc. – podało BIK. W ostatnich 12 miesiącach (od lutego 2023 r. do lutego 2024 r.) jakość portfela polepszyła się, o czym świadczy spadek Indeksu o (-0,08 p.p.).

– Obecny odczyt Indeksu jest lepszy od tego sprzed miesiąca (spadek o -0,3 p.p.). Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie, a kredyty udzielane już w środowisku wysokich stóp procentowych są bardzo dobrze spłacane. Natomiast pogarsza się jakość kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego. Przyczyną tego zjawiska nie jest jednak ryzyko kredytowe, a ryzyko prawne związane z prowadzonymi procesami sądowymi – wyjaśnia Waldemar Rogowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy nie rezygnują z zakupu nieruchomości. „Średnia kwota kredytu mieszkaniowego na rekordowym poziomie" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński