MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się ArtFestiwal Stargard 2020. Czeka ponad 70 prezentacji. #zobaczwdomu ZDJĘCIA, WIDEO

Emilia Chanczewska
Wojciech Kuśnierz z Kasią Nosowską
Wojciech Kuśnierz z Kasią Nosowską
Fotografia, grafika, ikony, malarstwo, modelarstwo, muzyka, rękodzieło i formy użytkowe, taniec, teatr, witraż - to kategorie twórczości artystycznej, na które podzielone zostały prezentacje zgłoszone przez lokalnych twórców na ArtFestiwal Stargard 2020. To czwarta edycja tego święta stargardzkiej kultury, która z założenia miała wychodzić na ulice. Z powodu epidemii koronawirusa, której właśnie mamy "płaski szczyt", jak to określił minister zdrowia, tegoroczny ArtFestiwal jest wirtualny. Sztukę odbierać można na internetowej stronie organizatora - Stargardzkiego Centrum Kultury. Przez cały weekend. Za darmo.

Aby wziąć udział w ArtFestiwalu Stargard 2020 trzeba kliknąć TUTAJ

FOTOGRAFIA

Co można zobaczyć w tej kategorii?
Na przykład czarno-białe zdjęcia Anny Wardal z Pracowni Fotograficznej w Stargardzkim Centrum Kultury, która ma też wspólną prezentację na ArtFestiwalu Stargard 2020. Tym razem fotografujący pokazali się w roli modeli.

Czarno-białe prace pokazała także Joanna Lebioda z Grupy Malachit działającej w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

"Powróci tu, choć już nie taka" to tytuł wystawy zdjęć Anny Hibner-Cierpickiej ze Stowarzyszenia Omne Verbum. Jak opisuje autorka, jej zdjęcia są "nastrojową, artystyczną, subiektywną dokumentacją wnętrz Książnicy Stargardzkiej w ostatnich miesiącach przed opuszczeniem przez instytucję kamienicy przy ul. Mieszka I.”

Julia Chrobocińska z grupy Malachit przedstawia m.in fotografię rodzinną, portretową, a na co dzień zajmuje się też fotografią ślubną.

Stęsknieni podróży mogą nacieszyć oczy fotografią podróżniczą Beaty Ślęzak ze SSMSP BRAMA.

Dwie interesujące galerie pokazał stargardzki fotografik Roman Budzowski. Bohaterem pierwszej jest hydrant, drugiej - Cukrownia Kluczewo.

Z fotografią przyrodniczą na festiwalu debiutuje Michał Zedelski ze Stargardu.

Są też świetne zdjęcia przyrodnicze znanego już z poprzednich wystaw stargardzianina Marcina Parzybuta.

Miasto, mieszkańcy i los - mam nadzieję, że to będzie ciekawa podróż… - prezentuje swoje fotografie Michał Arczyński i są to naprawdę ciekawe obrazki z gatunku "podpatrzone w naszym mieście".

Jakie jeszcze fotografie można oglądać na wirtualnym ArtFestiwalu? Zobaczcie na stronie!

GRAFIKA

Mistrz Ryszard Baloń, nauczyciel z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, to przedstawiciel kategorii grafika. Swoje grafiki pokazała także jego uczennica, Natalia Leszczyńska.

W tej kategorii zobaczyć można unikatowe prace Jadwigi Sikorskiej, zdjęcia modyfikowane komputerowo oraz cyfrowe grafiki Cecylii Wróbel, studentki II roku grafiki artystycznej w szczecińskiej Akademii Sztuki.

IKONY

Oglądać też można ikony Izabeli Strzelczyk-Kosmal ze Stargardu oraz wystawę "Perspektywy" ze stargardzkiej cerkwi greckokatolickiej.

MALARSTWO

W kategorii malarstwo pokazali swoje dzieła m.in. inicjatorka powstania ArtFestiwalu Stargard uznana portrecistka Bernadeta Wdzięczna, artysta plastyk z SCK Piotr Kosmal, zafascynowana błękitem szczecinianka Beata Król Girelli.

Nie mogło zabraknąć artystów sekcji plastycznej Inspiracje z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie - oczy cieszą malunki 11 pań.

Jest kobieca Brama - na czele z prezes Ludmiłą Sabadini - Teresa Wiśniewska, Jadwiga Kruża, Żaneta Śniadek, Anna Wojciechowska, Elżbieta Szumska, Katarzyna Szczurowska.

Jest też grupa Malachit - podziwiać można prace 5 pań i 2 panów.

MODELARSTWO

Modelarstwo reprezentuje stały uczestnik ArtFestiwalu Stargard - Zygmunt Karg i jego misterne modele bryczek, karet i powozów.

MUZYKA

Muzyka to kategoria pełna różnorodnych wykonawców. Listę zgłoszonych utworów otwierają "CO VIDać w Stargardzie…” w wykonaniu pianisty Daniela Ziomko, akordeonisty Tomasza Staniszewskiego i wokalisty Mariusz „Mario” Zarzecznego.

Jest też Divers Cover Band, Julita Kożuszek, rodzina Marciszaków i wielu innych...

RĘKODZIEŁO

Rękodzieło i formy użytkowe - tu jest sporo do zobaczenia! Swoje prace pokazali m.in. Małgorzata Kuligowska-Lorek ze Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych BRAMA, debiutująca Sylwia Brajta ze Stargardu oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie. Także Wojciech Kuśnierz, autor artystycznych wyrobów z drewna (na głównym zdjęciu z Kasią Nosowską).

TANIEC

W kategorii taniec swoją pasję pokazali tancerze Szkoły Tańca Respect pod wodzą doświadczonego tancerza b.boya Stanleya, która ma zajęcia w SCK oraz Seniority z UTW Stargard, prowadzone przez Marka Sienkiewicza.

TEATR

Teatr to pełne absurdu "Tango" Krzywej Sceny" z SCK i szalona "Szeherezada" teatru A-To-My z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie. Obydwa spektakle w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Nie mogło zabraknąć też teatru ognia Fire Arrow, działającego w SCK.

WITRAŻ

Swoje witraże (m.in. abażury) pokazał Jerzy Miąsko, który tworzy je techniką Tiffany'ego, która polega na łączeniu kawałków szkła za pomocą taśmy miedzianej i cyny.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

zobacz też:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński