Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różanka się zmieni

Mariusz Parkitny
Restauracja, kawiarnia, koncerty muzyczne. Całość zwieńczona lekką konstrukcją ze szkła, cegły klinkierowej, boazerii i blachy cynkowej. A wokół wszędzie kwiaty. Tak ma wyglądać budynek, który w przyszłym roku stanie na szczecińskiej Różance.
Kawiarnia na RózanceProjekt pawilonu, który powstanie na szczecinskiej Rózance.

Kawiarnia na Różance

Koncepcję pokazał Zakład Usług Komunalnych. Przetarg na wykonanie projektu budowlanego ma być rozpisany w przyszłym tygodniu. Pierwsi spacerowicze wypiją kawę na Różance już w przyszłym roku.

- Różanka będzie piękniejsza. Chcemy, żeby było to ulubione miejsce spędzania czasu dla mieszkańców - zapowiada Anna Urban, szefowa ZUK-u.

Wizualizacja przygotowana przez Joannę Wojtecką robi wrażenie. Ma już akceptację konserwatora zabytków. Na ponad 700 metrach kwadratowych ma stanąć obiekt wkomponowany w ogród różany. Na miejsce budynku kawiarniano-konferencyjnego wybrano taras przy głównym wejściu do Różanki. Będzie miał dwa skrzydła. Jedno przeznaczono na kuchnię. W drugim ma być restauracja. Połączy je wspólne wejście. W środku klimatyzacja.

Największe wrażenie robi przeszklona oranżeria zaprojektowana na końcu części restauracyjnej. Ma kształt ośmioboku, zwieńczona łukową kopułą. Zgodnie z koncepcją ma tu być kawiarnia. Cały obiekt będzie jednokondygnacyjny. Dlatego zaplecze kuchenne, magazyny i toalety będą w piwnicy.

- Budynek jest tak zaprojektowany, aby służył wielu funkcjom - tłumaczy Joanna Wojtecka.

Dlatego salę restauracyjną będzie można dowolnie przekształcać. Na potrzeby bankietu, konferencji, czy koncertu. Do budowy zostaną użyte szlachetne materiały; szkło hartowane, samooczyszczające się, drewniana boazeria, cegła klinkierowa i blacha cynkowa.

- Wiodącym materiałem będzie szkło, aby siedzący w środku czuł się jakby pił kawę na świeżym powietrzu - dodaje Wojtecka.

Przygotowanie dokumentacji projektowej potrwa kilka miesięcy. Potem ZUK ogłosi przetarg na wykonawcę. Będzie tu obowiązywać nowość - koncesja na roboty budowlane. To oznacza, że wykonawca nie otrzyma pieniędzy za pracę. Ale w zamian będzie miał prawo eksploatować obiekt.

- Czyli będzie na nim zarabiał, ale też płacił czynsz i dbał o czystość - tłumaczy Anna Urban.

Zapewnia, że umowa z wykonawcą będzie tak skonstruowana, aby zabezpieczyć interesy mieszkańców.

- Wstęp na Różankę będzie bezpłatny. Zastrzegamy sobie prawo do pielęgnacji roślin. Na pewno ani mieszkańcy, ani ogród nie straci na sprawie koncesji - zapewnia Anna Urban.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński