MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roman Polański o gwałcie 13-latki: Odpokutowaliśmy tę sprawę. Ja, ona i jej matka

AIP
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- Odpokutowaliśmy tę sprawę. Ja, ona i jej matka, bo prasa i ją oskarżała, że umalowała córkę i do mnie przyprowadziła - przyznał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" Roman Polański. Odniósł się w ten sposób do sprawy z 1977 roku, kiedy wykorzystał seksualnie 13-letnią Samanthe Geimer.

- Wiele razy za to przepraszałem, wyrażałem skruchę. Była ugoda. Wielokrotnie stawałem przed sądem. Siedziałem w więzieniu. Jak widać, dla moich czynów nie ma przedawnienia - ocenił Roman Polański w rozmowie z „GW"'.

- Od 1977 r. minęły prawie 43 lata. Od tego czasu stałem się… Po angielsku nazywa się to „fair game" („łatwy łup"). Polują na mnie od 43 lat - stwierdził reżyser.

Polański odniósł się także do oskarżeń innych kobiet. - Nie napadałem na żadne kobiety, proszę mi wierzyć. Wręcz przeciwnie, niekiedy sam musiałem się bronić, i nie mówię tego żartem, bo to nie jest temat do żartów - przyznał.

- Wydali na mnie wyrok. Fakty się już nie liczą, wierzą, że mają rację. A wiara nie poddaje się argumentom. Bronią praw człowieka, ale mnie ich odmawiają. Może nie jestem dla nich człowiekiem. Ale nawet w średniowieczu, kiedy czarownice palono na stosie, dawano im prawo do ostatniego słowa - podsumowuje.

Roman Polański, a właściwie Raymond Thierry Liebling, urodził się 18 sierpnia 1933 w Paryżu, ma żydowskie pochodzenie. Jest reżyserem, aktorem, scenarzystą i producentem filmowym.

W 2003 roku otrzymał Oscara za film „Pianista".

Polański od 1977 roku jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości po tym, jak zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sądzie w Los Angeles w sprawie o gwałt na 13-letniej Samancie Gailey (obecnie Geimer). Polański miał jej podać środek usypiający oraz alkohol, a następnie doprowadzić ją do stosunku seksualnego. Na mocy zawartej wtedy ugody reżyser przyznał się - w zamian za oddalenie innych zarzutów ­- do uprawiania seksu z nieletnią. W ramach tej ugody spędził 42 dni w areszcie. Przed ogłoszeniem wyroku uciekł z USA w obawie, że sąd nie dotrzyma warunków ugody - przypomina polskieradio24.pl.

26 września 2009 roku Polański został zatrzymany po przylocie na lotnisko w Zurychu. Podstawę do zatrzymania stanowił amerykański nakaz aresztowania wydany w związku ze sprawą Geimer. 12 lipca 2010 Ministerstwo Sprawiedliwości Szwajcarii nie wyraziło zgody na ekstradycję Polańskiego do USA i tym samym został uchylony wobec niego areszt domowy, w którym reżyser przebywał od września 2009.

Z kolei 15 lipca 2010 roku Prokuratura Generalna RP, wyjaśniając sytuację prawną reżysera w razie jego możliwego przyjazdu do kraju, wydała oświadczenie: "Wydanie przez władze polskie Romana Polańskiego innemu państwu jest jednak niemożliwe (...) Zgodnie z treścią art. (...) wydanie osoby innemu państwu jest niedopuszczalne, jeżeli nastąpiło przedawnienie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Roman Polański o gwałcie 13-latki: Odpokutowaliśmy tę sprawę. Ja, ona i jej matka - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński