MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmieni się termin ogłoszenia wyników matur 2024? Barbara Nowacka odniosła się do pisma RPO. Obszerne wyjaśnienia ministerstwa

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zmieni się termin wydania świadectw maturalnych 2024? Barbara Nowacka wyjaśnia.
Zmieni się termin wydania świadectw maturalnych 2024? Barbara Nowacka wyjaśnia. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W lutym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę minister edukacji na problem z terminami ogłoszenia wyników matur. Mowa o tym, że wyniki matury 2024 poznamy 9 lipca 2024 r., a rekrutacja na studia w Danii przewiduje wcześniejsze terminy rejestracji dokumentów. Niedawno doczekał się odpowiedzi od ministerstwa edukacji. Co postanowiono zrobić z tą sprawą? Przypominamy, że w ubiegłym roku maturzyści mieli ten sam problem.

Spis treści

Termin wydania świadectw maturalnych

W lutowym piśmie do ministerstwa Rzecznik Praw Obywatelskich poruszył problem terminu ogłoszenia wyników matur. W obecnym roku szkolnym termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach to 9 lipca 2024 r., a zgłoszenia na studia w Danii przyjmowane są do 5 lipca.

[...] działania władz krajowych powinny uwzględniać prawa przysługujące obywatelom Unii Europejskiej, związane z obywatelstwem unijnym. Należy do nich prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich (art. 21 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz prawo do nauki w innym państwie - czytamy w piśmie wysłanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

MEN nie zmieni terminu wyników egzaminu maturalnego

Barbara Nowacka udzieliła Rzecznikowi Praw Obywatelskich obszernej odpowiedzi, w której poinformowała, że nie ma możliwości skrócenia terminu przekazania zdającym wyników egzaminu maturalnego. Poinformowała również, że osoby, które pragną dostać się na studia w Danii lub Szwecji mogą wystąpić o zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2024 r., a wyniki egzaminu poznają 9 lipca. Wówczas, jeżeli uczelniom zależy na rejestracji kandydatów, powinny przesunąć termin złożenia dokumentów aplikacyjnych.

Dostosowywanie zasad organizacji egzaminów w Polsce do wszystkich systemów zagranicznych, zwłaszcza, że mówimy bardziej o poszczególnych uczelniach w różnych krajach, nie jest możliwe zarówno z punktu widzenia logistyki egzaminacyjnej, jak i przepisów prawa - zaznaczyła ministra Nowacka.

Barbara Nowacka zaznaczyła również, że od lat wydawanie świadectw maturalnych odbywa się w ostatnim tygodniu czerwca lub w pierwszym tygodniu lipca.

Uprzejmie informuję Pana Rzecznika, że zarówno do Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w poruszonej sprawie nie wpłynęły żadne skargi, przesłanych zostało natomiast kilka pism i e-maili, na które udzielono stosownej odpowiedzi - minister edukacji zaznaczyła, że nie pojawiły się w związku z tą sprawą żadne skargi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej RPO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmieni się termin ogłoszenia wyników matur 2024? Barbara Nowacka odniosła się do pisma RPO. Obszerne wyjaśnienia ministerstwa - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński