Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja i azyl dla dzikich zwierząt. Minął rok działalności ośrodka w Wielgowie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Od ponad roku fundacja Zwierzogród prowadzi ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Wielgowie. W tym czasie do placówki trafiło już tysiąc rannych zwierzaków z czego połowa wróciła na wolność. Szczeciński ośrodek zbiera bardzo dobre recenzje za dotychczasową pracę.

Jak mówi Paulina Seweryniak z fundacji Zwierzogród, zwierzęta nie obchodzą świąt, więc w Wielgowie praca wre każdego dnia. W ośrodku na stałe zatrudnione są trzy osoby, które mają pod opieką kilkadziesiąt zwierząt.

- To nie jest stała liczba, bo nigdy nie wiemy, ile zwierząt trafi do nas danego dnia - tłumaczy w rozmowie z "Głosem".

W okresie zimowym do ośrodka trafia znacznie mniej zwierząt niż latem, kiedy ta liczba potrafi wzrosnąć z kilku do kilkudziesięciu w ciągu jednego dnia. Z reguły mieszkańcy przywożą lub zgłaszają ranne ptaki. W ośrodku są więc mewy, gołębie czy też łabędzie.

- Zdarzają się też te drapieżne. Dzisiaj mamy do wypuszczenia myszołowa, który jest u nas od miesiąca i zakończył proces rehabilitacji - mówi Paulina Seweryniak.

Azyl dla zwierząt

Jednak nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia i nie udaje im się wrócić na łono natury. Te, których rehabilitacja nie dała pożądanych efektów, zostają na stałe w ośrodku, gdzie stworzony został dla nich specjalny azyl.

- Ośrodek może się poszczycić tym, że jako jeden z zaledwie ośmiu podmiotów w Polsce ma taki status - chwali się Paulina Seweryniak - Do naszego azylu trafiają też zwierzęta egzotyczne, które do tej pory w mieście nie miały zapewnionej opieki.

Tym samym w Wielgowie mieszkają emu, alpaki, szopy czy też puchacz bengalski.

Potrzebni wolontariusze

Trzy osoby nie są w stanie zająć się tak dużym obiektem i tak liczną grupą zwierząt, więc niezbędne okazuje się wsparcie wolontariuszy, którzy szczególnie potrzebni są w czasie sezonu letniego. Wolontariusze rzadko mają jednak bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami.

- To jest mylne przeświadczenie, że przyjdą i będą głaskać liski. W ośrodkach przede wszystkim się sprząta. Tu nie przyjeżdżają zwierzęta zdrowe, więc trzeba sprzątać kilka razy dziennie, a sprzątanie nie odbywa się w obecności zwierzaka - tłumaczy prezes fundacji.

Najlepsi w województwie

Ośrodek w Wielgowie powstał dzięki środkom ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, a łączny koszt budowy przekroczył 2,5 miliona złotych. Fundacja Zwierzogród wygrała konkurs na operatora obiektu i od roku z powodzeniem prowadzi swoją działalność.

- Pod koniec stycznia mieliśmy kontrolę z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i mogę się pochwalić, bo powiedzieli, że mamy najlepszy ośrodek w województwie - cieszy się Paulina Seweryniak.

Ośrodek jest otwarty codziennie w godzinach 9-17, a w sezonie letnim w godzinach 8-22.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński