Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni PiS o muralach w Szczecinie. Jeden twierdzi, że za mało. Drugi pisze o bazgrołach

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Murale na stałe wpisały się w krajobraz śródmiejskich ulic Szczecina. Jedne stanowią wyłącznie ozdobę elewacji, ale są też takie, za którym kryje się dodatkowe przesłanie. Zdają sobie z tego sprawę szczecińscy radni, którzy proszą władze miasta o zajęcie stanowiska, choć sami mówią dwoma głosami.

Dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości postanowiło zabrać głos w sprawie malowideł, które pojawiają się w miejskiej przestrzeni. Ciekawym jest to, że to co dla jednego jest sztuką drugi nazywa "bazgrołem".

Marcin Pawlicki z troską pyta się prezydenta o wspieranie ulicznych artystów, którzy tworzą murale w Szczecinie.

- Twórcy graffiti zwracają uwagę na brak wsparcia przez władze miasta ich działalnością. Z rozgoryczeniem dodają, że w mieście jest wiele kreatywnych osób, grup, środowisk, które za stosunkowo niewielkie fundusze mogą za pomocą tej formy sztuki zmieniać nieciekawe, zaniedbane miejsca w coś oryginalnego przy okazji angażując lokalną społeczność. Ponadto, jak mówią twórcy, podczas tworzenia graffiti mieli dość nieprzyjemną sytuację ze strony policji, która weryfikowała legalność opisanego działania - pisze w odniesieniu do nowych malunków na ulicy Kusocińskiego radny Marcin Pawlicki, przewodniczący klubu radnych PiS w szczecińskiej radzie miasta.

Miasto spieszy z odpowiedzią, że w ostatnich latach wspiera sztukę Street Art m.in. w ramach projektów Gminy Miasto Szczecin pn.: „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy – Street Art” oraz „Poprawa estetyki przestrzeni Miasta Szczecin”. Od 2013 roku jest również możliwość zgłoszenia swojego pomysłu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety w związku z oszczędnościami budżetowymi w tym roku część środków została przesunięta na inne cele.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Natomiast Dariusz Matecki nawołuje władze miasta do zgłaszania ulicznej twórczości policji. Chodzi o napisy, które pojawiły się przy ul. Jana Kazimierza 15 i przy ul. Niemierzyńskiej 6.

- Proszę o informację, czy miasto w jakikolwiek sposób brało udział w powstaniu na elewacjach budynków napisów: "Tęsknię za tobą Żydzie"? Czy autorzy uzyskali zgodę na umieszczenie tam napisów? Jeśli nie, to czy potencjalna dewastacja mienia została zgłoszona policji? - pyta radny Matecki w zapytaniu dotyczącym "bazgrołów na szczecińskich kamienicach".

Z kolei "bazgroł" kłujący oczy radnego Mateckiego został już usunięty, ale sprawa nie została zgłoszona policji.

- Niemniej wyrażam pogląd, że każda akcja w tym także pod hasłem „Tęsknię za tobą Żydzie” wykorzystująca przestrzeń miejską winna być przeprowadzona w uzgodnieniu z właściwymi służbami miejskimi, lub z właścicielem nieruchomości, której dotyczy.
Ponadto informuję, że miasto wraz z lokalną Gminą Żydowską jest w dialogu, którego celem jest znalezienie właściwej formy upamiętnienia społeczności żydowskiej żyjącej w Szczecinie - informuje Michał Przepiera, zastępca prezydenta miasta.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Akcja "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie

"Tęsknię za Tobą, Żydzie", czyli spotkanie w parku Kownasa w...

[video]ecd050d3-b608-7569-d3d6-97e4eae602da,11cebf8d-482d-491f-80e6-2654caddf6e8[/video]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński