MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kapitan Nefryta prawomocnie skazany za tragedię na statku. Jest prawomocny wyrok

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prawomocny wyrok zapadł przed chwilą przed sądem odwoławczym w Szczecinie
Prawomocny wyrok zapadł przed chwilą przed sądem odwoławczym w Szczecinie Polska Press
Kapitan statku Nefryt, na którym śmiertelnie zatruło się dwóch marynarzy skazany na dwa lata więzienia. Prawomocny wyrok zapadł przed chwilą przed sądem odwoławczym w Szczecinie. Trwa ustne uzasadnienie wyroku.

Sąd o rok obniżył skazanemu wyrok - w pierwszej instancji kapitan został skazany na trzy lat pozbawienia wolności. Sąd odwoławczy utrzymał jednak odpowiedzialność oskarżonego, winę (umyślne działanie z zamiarem ewentualnym) i sprawstwo.
Oprócz kary więzienia kapitan ma zapłacić nawiązki rodzinom ofiar oraz kilkunastu marynarzom.

Ofiary śmiertelne to szczecinianie, Karolina K. i Jakub K. Byli oficerami na jednostce. „Nefryt” pływał pod maltańską banderą. Do tragedii doszło we wrześniu 2015 r. Część załogi poczuła się źle. Po kilku godzinach stan zdrowia pary oficerów tak bardzo się pogorszył, że mimo reanimacji zmarli. Śledztwo prowadziła prokuratura w Szczecinie. Sekcja wykazała niewydolność krążeniowo-oddechową ofiar. Stan zdrowia pozostałych marynarzy był bardzo poważny m.in. toksyczne uszkodzenie wątroby i zapalenie oskrzeli, obustronne zapalenie płuc oraz zaburzenia w morfologii krwi, rozsiane zapalenie oskrzeli oraz toksyczne uszkodzenie wątroby.

Po sześciu latach od zdarzenia kapitan statku „Nefryt” usłyszał zarzuty. Nie przyznał się do winy.

Według prokuratury, a teraz także i sądu kapitan nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. M.in. poinformował wszystkich członków załogi o przeprowadzonej fumigacji (gazowanie insektów), zaniechał sprawdzenia rodzaju i ilości środka użytego do przeprowadzenia zabiegu, nie zarządził wywieszenia oznaczeń ostrzegawczych. Dlatego odpowiadał za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch osób i narażenie na utratę zdrowia i życia czternastu marynarzy.

Tragedia rozegrała się w ciągu dwóch dni, między 24 a 26 września 2015 r., gdy „Nefryt” był u wybrzeży Republiki Wybrzeża Kości w trakcie rejsu do Aarhus. Fumigację przeprowadzono rano 24 września. Ustalono, że kapitan umyślnie nie dopełnił ciążących na nim jako kapitanie obowiązków mających zapewnić bezpieczeństwo załogi i żeglugi, gdyż nie wyciągnął konsekwencji z niedopełnienia przez I oficera tego statku, takich samych obowiązków przez co, przy zaistnieniu sytuacji nieoczekiwanej, polegającej na perforacji przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, skutkującej przedostawaniem się powietrza z fumigantem do pomieszczeń załogi, nieumyślnie naraził nieświadomych działania środka fumigującego wszystkich członków załogi statku „Nefryt” na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

- Przy czym niemyślnie doprowadził do śmierci I oficera Jakuba K. i III oficer Karoliny K., u których zatrucie wywołało obrzęk mózgu i płuc z cechami ostrego rozdęcia oraz ostrą niewydolność krążeniowo-oddechową oraz do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo wywołania co najmniej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pozostałych członków załogi - uznał sąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński