Przyszłość Chemika Police zależy od innych

Łukasz Kasprzyk
Kamil Zieliński z rezerw Pogoni Szczecin (biała koszulka) strzelił pierwszego gola w meczu z rezerwami Arki Gdynia. Portowcy pewnie pokonali rywali 2:1. Sebastian Wołosz
Chemik wygrał w sobotę na własnym stadionie z czwartą siłą ligi Drawą Drawsko Pomorskie 1:0. Trzy punkty zbliżają policzan do dwunastego w tabeli GKS Manowo. Energetyk Gryfino przegrał i spadł na przedostatnie miejsce w lidze. Rezerwy Pogoni są niepokonane od pięciu meczów.

Rezerwy ekstraklasowej Pogoni wygrały w sobotę z drugą drużyną Arki Gdynia 2:1. Dla zespołu ze Szczecina był to piąty mecz z rzędu bez porażki. Jeszcze lepsza wiadomość dla Portowców jest taka, że w tej serii są tylko dwa remisy. Wiele wskazuje na to, że podopieczni Adama Gołubowskiego zajmą co najmniej piąte miejsce w ligowej tabeli. Wprawdzie został jeszcze jeden mecz do rozegrania, ale trudno spodziewać się, że rezerwy nie poradzą sobie z GKS Manowo, 12. drużyną w zestawieniu. Po piętach rezerwom depcze Bałtyk Gdynia, który zremisował w sobotę właśnie z drużyną z Manowa 1:1. Remis pozwolił Pogoni przeskoczyć rywala z Gdyni. Spotkanie z Arką bardzo dobrze ułożyło się dla Pogoni. Już w 6. minucie skutecznie zaatakowała ona bramkę rywali. Z ostrego kąta uderzał Patryk Paczuk. Strzał został obroniony, ale dobitka już nie. Kamil Zieliński wpakował piłkę strzelając z pierwszej piłki lewą nogą. Drugie czterdzieści pięć minut Pogoń również zaczęła od mocnego uderzenia. Lewą stroną popędził Patryk Galoch. Wypatrzył lepiej ustawionego Patryka Paczuka, a ten mimo nacisku obrońcy przelobował bramkarza i podwyższył prowadzenie w 49. minucie. Jednak żaden ze szczecinian nie strzelił tak efektownie jak pomocnik Arki Gdynia Michał Nalepa. Przymierzył idealnie w okienko zza pola karnego. Bramkarz Krystian Rudnicki był bez szans. W kolejnych akcjach golkiper mógł już pokazał swoje umiejętności i przyczynił się do wygranej.

Pogoń II Szczecin - Arka II Gdynia 2:1 (1:0)
Bramki: Zieliński (6), Paczuk (49) - Nalepa (60).
Pogoń II: Rudnicki - Kapelusz, Krzywicki, Murawski, Matynia, Kotłowski, Galoch, Pogorzelczyk (46 Okuszko), Zieliński (60 Neumann), Kuliga (46 Bednarski), Paczuk (75 Fijałkowski).

Chemik Police walczy o życie, czyli pozostanie w III lidze. Jednak na tym etapie rozgrywek nie wszystko zależy od piłkarzy i sztabu szkoleniowego. Policzanie zajmują czwartą pozycję od końca. Ta lokata może dać utrzymanie przy wielu sprzyjających wynikach innych drużyn z regionu zachodniopomorskiego i pomorskiego w wyższej lidze. Jednak nie ma wątpliwości co do tego, że wyższa pozycja w tabeli da większe szanse na pozostanie w lidze. W sobotę podopieczni Mariusza Szmita pokonali czwartą w tabeli Drawę Drawsko Pomorskie 1:0. Było to bardzo trudne spotkanie. W wygranej pomogła gospodarzom czerwona kartka dla Drawy. W 40. minucie Maciej Wyganowski faulował napastnika Chemika, który wychodził na czystą pozycję. 32 minuty później padła zwycięska bramka. Strzelił ją Krzysztof Filipowicz. To jego 10. trafienie w rozgrywkach. W następnej kolejce policzanie grają z rezerwami Arki Gdynia. Jeżeli wygrają, a GKS Manowo przegra swoje spotkanie. Chemik będzie miał tyle samo punktów co gracze z Manowa, ale gorszy bilans bezpośrednich spotkań: porażka u siebie 0:2 i wygrana na wyjeździe 1:0.

Chemik Police - Drawa Drawsko Pomorskie 1:0 (0:0)
Bramka: Filipowicz (76). Czerwona kartka: Wyganowski (Drawa).
Chemik: Otocki - Bieniek, Bidny, Nawrolski (46 Hajdukiewicz), Bącler, Krawiec (88 Antczak), Pakosz, Wahidi, Cyruk, Filipowicz, Gołębiowski (77 Chodorowski).

Energetyk żegna się z ligą. Stara się, żeby pożegnanie było honorowe. Nie udało się jednak pokonać wyżej notowanego przeciwnika. Gwardia Koszalin zajmuje 3. miejsce, a Energetyk przed tym spotkaniem był sklasyfikowany na trzecim od końca. Porażka sprawiła, że podopiecznych Marka Nikitińskiego wyprzedził Koral Dębnica. Na poprawę sytuacji się nie zanosi. W ostatniej kolejce Energetyk gra z drugą siłą ligi Bałtykiem Koszalin. Jeżeli gryfinianom uda się wygrać to spotkanie, może dać ono wiarę zawodnikom na odbudowanie sił w IV lidze.

Gwardia Koszalin - Energetyk Gryfino 1:0 (0:0)
Bramka: Szmidtke (66).
Energetyk: Zimecki - Skorb, Chamera, Adamczak, Frątczak, Piskorowski, Żeglin, Horba (85 Klimas), Kuchcik (Zięcik), Nikitiński (60 Zakrzewski), Filiks. Pozostałe wyniki: Bałtyk Gdynia - GKS Manowo 1:1, Koral - Pomorze 3:1, Cartusia - Kaszubia 2:1, Lechia II - Kotwica 5:2.