Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystań w Łunowie: Latem będzie tu tętnić życie

Joanna Maraszek
Budowa przystani w Łunowie, choć długo nie mogła ruszyć, teraz nabrała tempa, a do lata ma być zamknięta.

Plany zakładały, że przystań w Łunowie będzie gotowa już jesienią ubiegłego roku. Po drodze nie zabrakło jednak komplikacji. Od środowiskowych po formalne. Pod koniec ubiegłego roku udało się jednak formalności domknąć i przyszedł czas na wejście w ziemię i nie tylko, bo inwestycja przecież jest iście wodna.

- Zrobione zostały ścianki szczelne wzdłuż brzegu Wielkiej Strugi. Wbite zostały pale na lądzie. Gotowe są też fundamenty pod budynek główny przystani - wymienia Mariusz Rabenda, ekspert inwestycyjny świnoujskiego magistratu. - Dwa rzędy rur wychodzących w wodę wyznaczają linię pali wbitych pod slip, który będzie służył do transportowania łodzi na wodę. Wykonano też palowanie pod przyszłe pomosty pontonowe przy których będą cumowały łodzie. Poza terenem budowy jest prefabrykowana konstrukcja budynku głównego przystani, który na miejscu zostanie zmontowany.

Dodaje, że na transport do Świnoujścia czekają już także materace gabionowe, które umocnią brzegi przystani. Można zatem powiedzieć, że najtrudniejsze etapy prac, już chylą się ku końcowi, bo jak wiadomo, najtrudniejsze i najbardziej kosztowne są właśnie prace „w ziemi”, a tym przypadku i wodzie.

A co zakłada sam projekt? Będzie 5 pomostów dla 60 jachtów oraz 20 mniejszych jednostek pływających np. skuterów czy łodzi. Obok pomostów powstanie także obiekt sanitarno-administracyjny z toaletami, natryskami oraz tarasem widokowym. Będzie też slip do wodowania łodzi, wiaty rowerowa oraz grillowej.obiekt będzie ogólnodostępny. Z przystani będą mogły korzystać nie tylko osoby pływające, ale także ci, którzy będą chcieli po prostu osiedzieć i odpocząć na wodą czy przy grillu. Takich pewnie nie zabraknie, bo, jak wiadomo, rozlewiska nad którymi położone jest Łunowo, to istny kawałek nieba, dla tych, którzy lubią naturę oczywiście.

- To dla nas mieszkańców tej części miasta bardzo dobra wiadomość. Zabiegaliśmy o taką przystań, bo dzięki niej nasze osiedle będzie mogło dalej rozwijać się turystycznie - mówi radny, przedstawiciel mieszkańców prawobrzeża Sławomir Nowicki. - Ta inwestycja to kolejny przykład dobrej współpracy z prezydentem miasta oraz pracownikami wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Miasto w najbliższym czasie przystąpić ma także do rozpoczęcia innej, ważnej dla rozwoju turystyki wodnej inwestycji. Mowa o budowie przystani kajakowej w Karsiborze. Planowana do budowy przystań kajakowa ma zastąpić istniejącą infrastrukturę - zdewastowane nabrzeże i slip oraz prowizoryczny pomost, która stanowi poważne zagrożenie dla potencjalnych użytkowników. Zagospodarowanie terenu obejmuje obszar położony pomiędzy ul. 1-go Maja a istniejącym slipem oraz teren nadbrzeżny, położony na wschód od slipu.

Przystań kajakowa to inwestycja w ramach wzmocnienia potencjału rozwojowego wyspy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe. Powstanie za rybną karczmą „Rybaczówka”, jadąc od strony mostu po lewej stronie. Na pomostach do cumowania kajaków będzie dostęp do wody i energii. Oprócz samych pomostów i węzłów sanitarnych, zagospodarowany zostanie teren wokół nich. Będą ławki i miejsce do grillowania oraz miejsca do parkowania samochodów. Powstanie również droga dojazdowa prowadząca z głównej ulicy do przystani. Na wschód od rejonu slipu planuje się wykonanie bulwaru wzdłuż brzegu o konstrukcji i nawierzchni z materiałów syntetycznych. Mieszkańcy czekają na postęp prac.

Przystań w Łunowie zachwyci

Będzie przystosowana do przyjmowania głównie średnich i mniejszych jachtów oraz małych jednostek (skuterów i kajaków). Cały teren zostanie oświetlony, posadzona będzie zieleń. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum szczecińskich firm Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service Sp. z o.o. oraz KOWAL Sp. z o.o. Pierwotny termin zakończenia prac wyznaczony był na koniec tego roku. Jednak z uwagi na przedłużające się procedury środowiskowe i związane ze zmianą ustawy Prawo Wodne, został przesunięty na koniec kwietnia 2019 r. Koszt inwestycji to około 5,9 mln złotych. To kolejna już inwestycja, na którą miasto dostało dofinansowanie (1,8 mln złotych)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński