MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Kolumba opóźniona. A co z dofinansowaniem na remont? [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ulica Kolumba. Stan prac 15.10.2022
Ulica Kolumba. Stan prac 15.10.2022 fot. Andrzej Szkocki
Po podziemnych niespodziankach na przebudowie ulicy Kolumba jest już pewne, że nie uda się zakończyć wielkiej inwestycji w planowanym terminie, czyli na przełomie 2023/2024 roku.

- Na ten moment nie ma aneksu. Spodziewamy się jednak, że może być opóźnienie. Ciężko wskazać jakie, stąd zabezpieczenia w postaci wniosku do Centrum Unijnych Projektów Transportowych - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik spółki Tramwaje Szczecińskie.

Remont obejmuje kompleksową przebudowę torowiska, jezdni, chodników oraz sieci trakcyjnej na Nabrzeżu Wieleckim i ulicach: Nowej, Dworcowej, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańskiej, al. Powstańców Wlkp i na pętli Pomorzany. Wykonawcą jest firma ZUE, która prowadzi prace w ramach torowej rewolucji w centrum Szczecina.

A aktualny stan robót przy przebudowie ulicy Kolumba i pętli Pomorzany wygląda tak:

Przypomnijmy, że wiosną tego roku pojawiły się problemy na placu budowy na ulicy Kolumba. Doszło do poślizgu.

- Liczba kolizji podziemnych, błędów projektowych czy niezidentyfikowanych sieci jest ogromna i spowodowała wstrzymanie wielu naszych robót - mówił wówczas Marcin Wiśniewski, wiceprezes zarządu - dyrektor ds. Infrastruktury Tramwajowej ZUE SA.

Kontrakt na realizację zadania jest warty 262 miliony złotych. Inwestycja ma dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko, który jest zarządzany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a jest to blisko 175 mln złotych. Do końca 2023 roku należy rozliczyć te wsparcie finansowe. Czy to się uda?

- Gmina Miasto Szczecin w przedmiotowym zakresie prowadziła telekonferencje z CUPT i uzyskała wstępną zgodę na wydłużenie okresu realizacji projektu do 2024 roku. Aktualnie Gmina Miasto Szczecin przygotowuje dokumenty niezbędne do procedowania zmiany i aneksowanie umowy o dofinansowanie - wyjaśnia Hanna Pieczyńska. - Została podpisana umowa na aktualizację AKK (analiza kosztów i korzyści, czyli ocena efektywności inwestycji - przyp. red.) i rozpoczęta praca w tym zakresie. Jesteśmy również w roboczym kontakcie z CUPT. Jednocześnie należy wskazać, iż nie ma zagrożeń dla utraty dofinansowania. Przyznana dotacja zostanie w całości skonsumowana w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński