MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z dostawami ciepła w Szczecinie. Coraz częstsze awarie i zimne kaloryfery to już norma. Co na to Elektrociepłownia Pomorzany?

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Tuż przed świętami, w ciągu jednego tygodnia, Elektrociepłownia Pomorzany dwukrotnie zmagała się z awarią, która spowodowała ograniczenie produkcji i problemy z dostawą ciepła do mieszkańców Szczecina. Powinniśmy się przyzwyczajać do zimnych kaloryferów?

Dwie awarie w ciągu jednego tygodnia mocno zaniepokoiły mieszkańców miasta, którzy martwią się o kolejne zimowe miesiące. Spółka PGE Energia Ciepła zapewnia, że awarie zostały już usunięte i na ten moment nie ma zagrożenia produkcji.

- W dniach 19 i 23 grudnia doszło do zakłóceń w produkcji ciepła i energii elektrycznej w Elektrociepłowni Pomorzany w Szczecinie, spowodowanych m.in. awaryjnym odstawieniem bloków. Niezwłocznie po wykryciu problemów, służby techniczne elektrociepłowni przystąpiły do usuwania zdiagnozowanych usterek i przywrócenia stabilnych dostaw ciepła dla mieszkańców - tłumaczy Katarzyna Antczak z biura prasowego PGE Energia Ciepła.

Czy unikniemy podobnych sytuacji w przyszłość?

Spółka zapewnia, że robi wszystko, by wyposażenie działało odpowiednio i nie ulegało poważniejszym uszkodzeniom w czasie sezonu grzewczego.

- W tym celu przeprowadzone zostały między innymi remonty i przeglądy turbiny A i turbiny B oraz remont sit mechanicznych na układzie wody chłodzącej. Na lata 2022–2023 zaplanowane są kapitalne remonty obu turbin turbozespołów wraz z ich instalacjami i urządzeniami pomocniczymi - informuje Katarzyna Antczak.

Spółka zapewnia, że ich priorytetem jest bezpieczeństwo wytwarzania energii cieplnej, a stan urządzeń jest wnikliwie monitorowany.

- Spółka dokłada wszelkich starań, aby dostawa ciepła przebiegała w sposób niezakłócony - zapewnia Katarzyna Antczak - Z uwagi na skalę i charakter produkcji w elektrociepłowni, jest niemożliwe, aby przewidzieć i wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia, jakie mogą wystąpić w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej - dodaje.

SEC przygotowany na awaryjne sytuacje

W celu zniwelowania skutków ubiegłotygodniowych awarii, Szczecińska Energetyka Cieplna uruchomiła źródło awaryjne. Dostawca ciepła zgłasza przygotowanie do ewentualnych awarii w zewnętrznych źródłach i jest w stanie na bieżąco reagować.

- Dzięki temu, że SEC posiada źródło rezerwowe w postaci Ciepłowni Rejonowej Marlicza oraz połączył systemy ciepłownicze Prawo- i Lewobrzeża, możliwe jest przesyłanie brakującego ciepła z należącej do SEC Ciepłowni Rejonowej Dąbska i minimalizowanie skutków awarii w źródłach PGE - informuje Danuta Misztal, rzeczniczka prasowa SEC - Do tego unikatowa w skali kraju pierścieniowa konstrukcja systemu sieci przesyłowych, pozwala na przesyłanie ciepła w obu kierunkach, co dodatkowo wpływa na skuteczność SEC w minimalizowaniu negatywnych skutków awarii PGE u odbiorców - dodaje.

Czy mieszkańcy zapłacą więcej?

SEC zapewnia, że w związku z uruchomieniem źródła awaryjnego, rachunki nie staną się wyższe i nie będą naliczane dodatkowe opłaty. Szczecinianie mogą natomiast ubiegać się o rekompensaty, ze względu na brak dostaw ciepła do swoich domów.

- Uruchomienie źródeł rezerwowych i dodatkowe działania po stronie SEC, nie zwiększają rachunków za ciepło naszych klientów. Klient natomiast, w związku z przerwami w dostawach ciepła, może wystąpić do SEC z reklamacją i wnioskiem o naliczenie bonifikaty. O takie bonifikaty SEC wystąpi do PGE - informuje Danuta Misztal.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński