Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy elektrociepłowni w Szczecinie zastrajkują? Trwa głosowanie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W elektrociepłowniach PGE w Szczecinie do 1 grudnia trwa referendum strajkowe.
W elektrociepłowniach PGE w Szczecinie do 1 grudnia trwa referendum strajkowe. archiwum
W elektrociepłowniach PGE w Szczecinie do 1 grudnia trwa referendum strajkowe. Decyzję o ewentualnym strajku podejmą pracownicy elektrociepłowni Pomorzany i Szczecin.

Komisję referendalną powołały Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" przy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Międzyzakładowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

- Po przeprowadzeniu procesu rokowań i brakiem osiągnięcia porozumienia z Pracodawcą zgodnie z prawem powołana została wspólna Komisja Referendalna - mówi Anna Grudzińska, przewodnicząca MOZ NSZZ Solidarność przy PGE GiEK SA O/ZEDO w Nowym Czarnowie.

Pracownicy wypowiedzą się czy są za podjęciem akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie i wezmą w nim czynny udział, w przypadku nie uwzględnienia przez pracodawcę żądań sporowych.

- Apelowaliśmy do wszystkich Pracowników – bez względu na przynależność związkową lub jej brak o udział w Referendum i oddanie swojego głosu dla wsparcia naszych działań prowadzonych dla dobra i na rzecz Pracowników PGE EC O/Szczecin. Niezbędne jest wyjaśnienie, że do 01 lipca 2021 roku Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany wchodziły w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra czyli funkcjonowały w linii biznesowej PGE GiEK SA - tłumaczy Anna Grudzińska.

- Na skutek decyzji korporacyjnych przy pełnej dezaprobacie dla tego procesu ze strony związków zawodowych, mimo podpisanych uprzednio porozumień o nie wydzielaniu tych podmiotów, wskazywanych przez nas argumentów i artykułowania zagrożeń zmiany sytuacji zatrudnionych – nastąpiło Ich przeniesienie w trybie określonym w Kodeksie Pracy. Zapewniano nas wówczas, a przede wszystkim Pracowników, że to tylko zmiana Pracodawcy, nic się im nie pogorszy i nie będą odczuwali żadnych negatywnych konsekwencji tego działania w ramach GK PGE. Nie minęło wiele czasu i rzeczywistość okazała się zgoła odmienna od obiecywanej.

- Sposób działania i postępowania wobec Pracowników i związków zawodowych stosowany przez PGE Energia Ciepła SA i Dyrekcję EC Oddział w Szczecinie pokazał dobitnie, że realizowana jest polityka dyktatu, nieuzasadnionego różnicowania, ograniczania informacji i nie honorowania wypracowanych przez lata „dobrych praktyk” współpracy strony społecznej i zarządzających – dla dobra i na rzecz Spółki. Niestety niechlubnych przykładów jest coraz więcej, nie możemy się z tym zgodzić i udawać, że tego nie dostrzegamy, a w związku z tym nie reagować. Nie ulegniemy presji zarządzających i mimo prób deprecjonowania naszych organizacji jako ustawowych przedstawicieli Załogi, pozoracji chęci prowadzenia rzeczywistego dialogu będziemy działać – by uzyskać dla Pracowników to co deklarowano. Zobowiązań i obietnic należy dotrzymywać, kodeks etyki i inne dokumenty obowiązujące w GK PGE nie mogą być tylko pustymi sloganami czy dobrze brzmiącymi frazesami.

O komentarz poprosiliśmy również pracodawcę, czyli PGE Energia Ciepła

- Produkcja energii elektrycznej i ciepła w PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie przebiega bez zakłóceń. Spółka nie udziela informacji na temat wewnętrznych spraw pracowniczych - mówi Agnieszka Dietrich z PGE EC.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński