MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstało nowe lapidarium na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To nagrobki z lat 40. XX wieku
To nagrobki z lat 40. XX wieku Marek Łuczak
Lapidarium powstało przy bramie od strony ul. Dworskiej w Szczecinie. Historia miejsca sięga stycznia 2021 roku, gdy w kwartale 85A odnaleziono cały zachowany bardzo późny kwartał nagrobków z lat 40. XX wieku.

- W grudniu 2020 roku, mój syn Wojtek Łuczak zauważył w kw. 85a, leżący nagrobek. Wystąpiłem wtedy z pismem, do pani kierownik cmentarza, o przeszukanie tego terenu. Znaleźliśmy wówczas w styczniu 2021 roku cały zachowany bardzo późny kwartał nagrobków z lat 40. XX wieku - około 40 nagrobków. Dziś po ponad 3 latach mamy piękne, nowe lapidarium zrobione z odnalezionych nagrobków - relacjonuje nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Oprócz samych poszukiwań w zimowych warunkach, najważniejsze było wykonanie ich ewidencji i opisanie kwartału jako jedynej, zachowanej przedwojennej kwatery nagrobków na Cmentarzu Centralnym. Nagrobki zostały wówczas w miejscu odnalezienia. Z ówczesną kierownik Marią Michalak wskazaliśmy miejsce, gdzie mogłoby być lapidarium, tak by zachować pamięć o tych ludziach, a jednocześnie by nie przeszkadzało w dalszym funkcjonowaniu cmentarza.We wrześniu 2021 roku architekt Piotr Błażejewski poprosił Marka Łuczaka o pomoc w zrobieniu zdjęć opartych o siebie nagrobków, gdyż przygotowywał się do wykonania projektu i wizualizacji lapidarium.

-
12 czerwca dowiedziałem się, że przy bramie od ul. Dworskiej powstało lapidarium z nagrobków, które odnaleźliśmy z Pomorskim Towarzystwem Historycznym i woluntariuszami w 2021 roku na kw. 85a. Nie dostałem żadnej informacji od Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, ale przecież nie musieli tego robić. Ważne, że lapidarium zostało wykonane i we właściwy sposób zachowali zabytkową tkankę i pamięć o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali. Należy podziękować Panu Dyrektorowi ZUK - Tomaszowi Wawrzyńczakowi, nowej Pani Kierownik Dorocie Herc-Staniszewskiej, Piotrowi Błażejewskiemu i wszystkim, którzy pracowali by powstało to lapidarium. Ciesze się, że mogliśmy zainicjować ten projekt. Dziękuję! - mówi Marek Łuczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński