Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posowiecki pomnik w Dąbiu nadal stoi, a miał iść do rozbiórki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Stowarzyszenie KoLiber wspólnie kilkoma szczecińskimi organizacjami pozarządowymi domaga się usunięcia posowieckiego pomnika w Dąbiu.
Stowarzyszenie KoLiber wspólnie kilkoma szczecińskimi organizacjami pozarządowymi domaga się usunięcia posowieckiego pomnika w Dąbiu. MK
Stowarzyszenie KoLiber wspólnie kilkoma szczecińskimi organizacjami pozarządowymi domaga się usunięcia posowieckiego pomnika w Dąbiu.

28 czerwca 2022 roku jednogłośnie podjęła uchwałę o demontażu pomnika „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia” stojącym na skwerze przy ul. Emilii Gierczak w Szczecinie w Dąbiu. Monument w Dąbiu został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w marcu 1945 r. w czasie walk o przyczółek dąbski.

IPN przebadał już wszelkie stojące w Szczecinie monumenty, które spełniałyby kryteria ustawy dekomunizacyjnej o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Zlikwidowano już dwa z przestrzeni publicznej miasta. Pomnik „Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia” nie został jeszcze usunięty.

5 lipca, w dniu urodzin Szczecina, Stowarzyszenie KoLiber wspólnie z kilkoma innymi organizacjami przypomnieli o uchwale i o konieczności usunięcia pomnika, inicjując drugą edycję akcji „Goń z pomnika bolszewika”.

- W naszym regionie jest wiele monumentów, które można by było przenieść z przestrzeni publicznej na przykład do muzeum, żeby nie prowokować i ich nie niszczyć - mówi Dariusz Olech ze Stowarzyszenia KoLiber. - Chcieliśmy wyrazić oburzenie, że pomnik w Dąbiu nadal stoi i zachęcić wszystkich, żeby zgłaszali lokalizacje takich pomników, tablic, nazw ulic i podobnych elementów, które kojarzą się lub są bezpośrednio związane z Armią Czerwoną.

Jest pomysł, żeby w tym miejscu powstał pomnik, który upamiętnia prawdziwych bohaterów. Chodzi o żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a konkretnie generała broni Władysława Andersa, dowódcę 2 Korpusu Polskiego. Nie ma w Szczecinie upamiętnienia wysiłku żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a to była dość liczna grupa, która znalazła tu swój nowy dom i włączyła się w budowę polskiego Szczecina. Generał Anders to wybitny Polak, jeden z najwybitniejszych dowódców w czasie II wojny światowej i przede wszystkim symbol niezłomności, walki o niepodległą Polskę, wielki autorytet dla wielu Polaków.

Pierwsza edycja akcji „Goń z pomnika bolszewika” w 2012 roku była podstawą do wprowadzenia ustawy dekomunizacyjnej, dzięki której zlikwidowano mnóstwo posowieckich pomników w całej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński