MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porty w Szczecinie i Świnoujściu przeładowują o wiele więcej węgla niż wcześniej

Bogna Skarul
Jeszcze rok temu (od stycznia do września) w świnoujskim porcie przeładowano z importu 406,1 tysięcy ton węgla, a w tym samym okresie tego roku już 1007,5 tys. ton. Jednocześnie w porcie w Szczecinie, w tych samych okresach przeładunki importowanego węgla zwiększyły się prawie o 400 proc.
Jeszcze rok temu (od stycznia do września) w świnoujskim porcie przeładowano z importu 406,1 tysięcy ton węgla, a w tym samym okresie tego roku już 1007,5 tys. ton. Jednocześnie w porcie w Szczecinie, w tych samych okresach przeładunki importowanego węgla zwiększyły się prawie o 400 proc. Archiwum
- Węgla nie zabraknie - obiecywał minister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W portach to towar priorytetowy, a wskaźniki jego przeładunku szybują w górę.

Dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów „węgla na pewno nie zabraknie” - zapewniał w sierpniu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał przy tym, że w tej chwili istotną odgrywają operatorzy i przewoźnicy dostarczający węgiel od strony morza.

- Uruchomiliśmy dodatkowe możliwości portów. Nabrzeża, które nie miały takiej funkcji przekształciły się na przyjmowanie węgla - podkreślił Gróbarczyk.

Rzeczywiście, jeszcze rok temu (od stycznia do września) w świnoujskim porcie przeładowano z importu 406,1 tysięcy ton węgla, a w tym samym okresie tego roku już 1007,5 tys. ton. Jednocześnie w porcie w Szczecinie, w tych samych okresach przeładunki importowanego węgla zwiększyły się prawie o 400 proc.

- To spółka Bulk Cargo Port Szczecin i OT Port Świnoujście od lat specjalizują się w przeładunkach towarów masowych, w tym węgla - mówi Monika Woźniak -Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście.

Dodaje przy tym, że port przygotowuje się do przeładunków większej ilości węgla, a najważniejszą inwestycją prowadzoną w Porcie Szczecin, która znacząco ma zwiększyć zdolności przeładunkowe węgla, to poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego przewiduje ZMPSŚ termin zakończenia tej inwestycji to 2023 r.

A prace, jakie obejmuje ta inwestycja to m.in. przebudowa nabrzeży: Katowickiego, Chorzowskiego, Bytomskiego, załadowanie Basenu Noteckiego oraz przebudowa obrotnicy znajdującej się u zbiegu Przekopu Mieleńskiego i Parnicy z pogłębieniem do 12,5 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. pole odkładu urobku).

ZMPSŚ planuje, że jeszcze do końca tego roku (w okresie październik - grudzień) uda się przeładować węgla o wielkości nie mniejszej niż 400 tys. ton w Szczecinie i 1000 tys. ton w Świnoujściu.

- Obserwujemy wzrosty przeładunków węgla - przyznaje Monika Woźniak-Lewandowska. Ale nie tylko, bo także rud metali i paliw (w tym gaz LNG, którego przeładowano już ponad 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2021).

Przyznaje jednak, że port obserwuje także spadki obrotów w przeładunkach.

- Ale to są nieznaczne spadki - zaznacza

I dodaje, że jeśli chodzi o zboża to spadek wynosi -8,7 proc., drobnicy -2 proc., drobnicy promowej -1,3 proc. a kontenerów -15,4 proc.

- A tak w ogóle to sam wrzesień był dla obu portów o 13,7 proc. lepszy aniżeli wrzesień ubiegłego roku - podkreśla Monika Woźniak-Lewandowska. - Tutaj liderami przeładunków są właśnie węgiel (+191,2 proc.), inne masowe (+46,1 proc.), paliwa (+36,5 proc.) oraz gaz LNG (+71,7 proc.).

Dodaje także, że zarząd portu prognozuje, iż tegoroczne wyniki przeładunkowe powinny być o ok. 10 proc. lepsze aniżeli wynik wypracowany w 2021 roku.

Największe miasta woj. zachodniopomorskiego. Szczecin na szczycie. A co dalej? Które miasta znalazły się w TOP 10?

Największe miasta w Zachodniopomorskiem. Szczecin na szczyci...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński