MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny gruntów pod zabudowę jednorodzinną w Szczecinie szybują do góry

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Eksperci przyznają, że dostępność ekip budowlanych jest w tym roku dużo większa niż w roku 2023
Eksperci przyznają, że dostępność ekip budowlanych jest w tym roku dużo większa niż w roku 2023 Andrzej Szkocki
Tysiąc złotych za metr kwadratowy gruntu nie jest już żadnym zaskoczeniem – przyznają eksperci rynku nieruchomości. Ceny gruntów rosną już nie tylko w dużych miastach, ale i na przedmieściach, gdzie dotychczas kupujący szukali dla siebie lepszych ofert.

- Kluczem do dyskusji o cenach gruntów pod budowę jest zawsze lokalizacja - mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. - Oczywiście największe metropolie w Polsce już dawno nie pozostawiają złudzeń kupującym, że na działkę w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie pod zabudowę jednorodzinną raczej nie ma co liczyć, a jak są takie oferty to ceny biją rekordy. Podobna sytuacja ma miejsce także w innych regionach w kraju. Działam głównie w Szczecinie i tutaj ceny również przekraczają tysiąc złotych za metr kwadratowy, co jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia.

Ziemi pod zabudowę coraz mniej, ceny więc rosną

Wiosna teoretycznie to idealny czas na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Eksperci przyznają, że dostępność ekip budowlanych jest w tym roku dużo większa niż w roku 2023. Do tego, w marketach i hurtowniach budowlanych widać sporą stabilizację cen. Jeżeli ktoś ma zdolność kredytową i własny grunt, to nie powinien zastanawiać się nad budowa. Gorzej, gdy dopiero rozgląda się za ziemią. Wtedy pojawią się problemy.

- Budowa domu nie jest tania, ale tutaj ceny od jakiegoś czasu wykazują się sporą stabilnością. Problemem jest cena gruntu. Atrakcyjnych lokalizacji jest coraz mniej, a jeżeli już się pojawiają to zwykle są, to bardzo małe parcele o cenach na naprawdę wysokim poziomie. Tysiąc złotych za metr kwadratowy już nikogo nie dziwi – mówi Mirosław Król.

Jak przewiduje Monika Byś, ekspertka rynku nieruchomości, w perspektywie kolejnych 2 lat najbardziej prawdopodobne wydają się stabilizacja lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Za takim scenariuszem przemawia m.in. wysoka cena tych gruntów będąca konsekwencją boomu budowlanego ostatnich lat oraz załamania popytu mieszkaniowego w wyniku serii podwyżek stóp procentowych NBP.

Liczba rozpoczynanych mieszkań w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku spadła o 28,9 proc. w budownictwie indywidualnym i o 33,5 proc. w budownictwie deweloperskim. Liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań spadła o 31,4 proc. dla indywidualnych inwestorów i o 37,3 proc. dla deweloperów. Te spadki wskazują, że w krótkim okresie popyt na zakup gruntów budowlanych będzie tylko słabnąć.

Z czego wynika wzrost cen gruntów?

- Atrakcyjnej ziemi pod zabudowę jednorodzinną w dużych miastach jest coraz mniej - twierdzi Mirosław Król. - Jeżeli samorządy uwalniają grunty pod zabudowę, to raczej wielkorodzinną niż jednorodzinną. Mieszkańcy więc muszą cieszyć się z tego, co zostało, a zostało drogo i niewiele. Alternatywą jest oczywiście szukanie ziemi pod budowę domu poza dużymi aglomeracjami. Sypialnie dużych miast cieszą się wielkim zainteresowaniem, ale tutaj też widzimy wzrost cen. Dodam, że promień ziemi poszukiwanej przez klienta bardzo się zmienił. Kiedyś szukano lokalizacji przy granicy dużego miasta. Teraz to już nawet do 100 kilometrów.

Można kupić tanio, ale działka jest w trudnej lokalizacji i zwykle nieuzbrojona

Co składa się na finalną cenę gruntu pod zabudowę jednorodzinną? Eksperci mówią o tym, że czynników jest więcej niż jeden. Zaczynając od lokalizacji, kończąc na uzbrojeniu działki w media, po kwestie związane z pozwoleniami na budowę, sąsiedztwem dużego miasta czy nawet dojazdem do działki.

- Widzimy, że działki, które są uzbrojone i mają pozwolenia na budowę drożeją najszybciej. To dotyczy przede wszystkim obrzeży dużych miast, gdzie coraz częściej wydzielane pod zabudowę są coraz większe połacie terenu – przyznaje Mirosław Król.

- Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mamy dość atrakcyjną cenę gruntu. Ostatnio w Szczecinie nie brakowało ofert za np. 250-300 złotych za metr kwadratowy, ale ceny te wynikały z lokalizacji, czyli głęboka północ miasta, teren nieuporządkowany i bez pociągniętych mediów. Na dodatek lokalizacja sąsiadowała z dawnymi terenami poindustrialnymi. Tutaj samo rozpoczęcie budowy będzie wymagało wielkich inwestycji. Decydując się więc na budowę i wybór działki trzeba to dokładnie przeanalizować – mówi ekspert rynku nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński