MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o sporcie i turystyce - spotkajmy się w Zakopanem! II Kongres Sportu i Turystyki startuje już jutro

Mateusz Pietras
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i minister sportu i turystyki RP Kamil Bortniczuk
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i minister sportu i turystyki RP Kamil Bortniczuk materiały promocyjne MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI
W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbędzie się Europejski Kongres Sportu i Turystyki. To już druga edycja tej imprezy, która gromadzi przedstawicieli polskiego sportu i branży turystycznej. W tym roku Kongres ma być okazją do podsumowania III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska, których współgospodarzem było województwo małopolskie, odpowiedzialne także za organizację Kongresu.

Przez trzy dni uczestnicy będą w międzynarodowym gronie dyskutować o szansach i możliwościach, jakie daje sport i turystyka. Swój udział potwierdzili między innymi ministrowie i wiceministrowie sportu oraz turystyki z Bułgarii, Czarnogóry czy Kosowa, prezydent i sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego czy odpowiedzialny za Igrzyska Europejskie członek władz Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Hasan Arat.

Pięć paneli poświęconych rozwojowi sportu i turystyki

Na pięciu scenach będą odbywały się dyskusje panelowe poświęcone perspektywom rozwoju sportu i turystyki w kontekście popularyzacji, komercjalizacji, nowych technologii. Nie zabraknie też wątków geopolitycznych w kontekście wojny w Ukrainie, ale także organizacji wielkich imprez.

- Sport przez dziesięciolecia był wykorzystywany przez totalitarne reżimy, takie jak Rosja Putina czy wcześniej Związek Radziecki do propagandy i ocieplenia wizerunku. Chcemy wspólnie zastanowić się, jak temu zapobiegać, a przede wszystkim, jak uczynić ze sportu narzędzie promowania wartości, które na co dzień ze sportem się kojarzą i które są wartościami ogólnoludzkimi. Mam tu na myśli zwłaszcza poszanowanie praw człowieka i poszanowanie prawa do własnej suwerenności, co przecież jest istotą sportowej rywalizacji pod narodową flagą

- mówi zapytany przez nas o komentarz minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

- Polska bardzo mocno zaangażowała się w kampanię na rzecz wykluczenia Rosjan i Białorusinów z międzynarodowych zawodów sportowych po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ale pokazaliśmy też, że można bez reprezentacji Rosji i Białorusi takie zawody organizować. Najlepszym tego przykładem były igrzyska europejskie, które były wielkim sportowym świętem bez reprezentacji krajów agresorów, które stanowią zagrożenie dla swoich sąsiadów i dla całego światowego bezpieczeństwa - dodaje szef resortu sportu.

Polska liderem Europy Środowej w organizacji impez sportowych

Lista gości, którzy potwierdzili swój udział, świadczy o tym, że Kongres - po roku od swojej inauguracji - nabrał prawdziwie międzynarodowego charakteru. Uwagę zwraca przede wszystkim obecność przedstawicieli państw naszego regionu. Zdaniem ministra Bortniczuka to efekt wzrostu pozycji Polski w świecie sportu, zwłaszcza po III Igrzyskach Europejskich.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk
Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk materiały promocyjne MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI

- Dzięki temu wydarzeniu staliśmy się do pewnego stopnia liderem w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej, jeśli chodzi o organizację dużych imprez sportowych. Widać przede wszystkim wyraźny wzrost zainteresowania naszym know-how w krajach, które rozważają organizację podobnych imprez

- podkreśla Bortniczuk.

Podsumowanie igrzysk to tylko jeden z tematów, na które zwracają uwagę organizatorzy. W tym roku szczególnie rozbudowany ma być też blok tematyczny poświęcony nowym technologiom. Współczesny sport to dziedzina rozwoju robotyki czy sztucznej inteligencji. Dotyczy to każdej bez wyjątku dyscypliny, a także medycyny sportowej, która również znajdzie się wśród tematów omawianych podczas Kongresu.

Czy e-sport powinien być traktowany ja sport tradycyjny?

Ciekawie zapowiada się też dyskusja na temat e-sportu. Środowisko sportowe na całym świecie dyskutuje dzisiaj nad tym, czy e-sport powinien być traktowany jak sport tradycyjny i jak zadbać o to, by sport elektroniczny był bezpieczny i zdrowy, zwłaszcza dla młodzieży.

- Od tematu e-sportu nie da się uciec, a my jako Ministerstwo Sportu i Turystyki chcemy promować sport w takiej formie, która służy ogólnemu rozwojowi i kondycji osób, które go uprawiają. O tym, jak to najlepiej robić, będziemy rozmawiać w Zakopanem

- dodaje minister Bortniczuk, komentując ten wątek.

W czasie Kongresu nie zabraknie też uroczystych momentów. Pierwszego dnia przewidziana jest Małopolska Gala Sportu, a drugiego Gala Ambasadorów Sportu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorzy planują też stworzenie strefy wystawienniczej, gdzie będą się prezentować partnerzy wydarzenia.

Światowy Dzień Turystyki

27 września to Światowy Dzień Turystyki - święto turystów oraz wszystkich, którzy zawodowo i nie tylko, zajmują się turystyką. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Zielona Energia dla Turystyki”.

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy
Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy materiały promocyjne MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI

- Podczas Kongresu będziemy rozmawiać w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących między innymi turystyki zrównoważonej czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony

- zauważa Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki.

Kongres jest okazją do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie przedstawicieli środowiska turystycznego oraz do uhonorowania osób zasłużonych, którym zależy na rozwoju polskiej turystyki.

- Świętujmy razem Światowy Dzień Turystyki!

- zaprasza wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Poza wymianą doświadczeń obchody Światowego Dnia Turystyki to także okazja do uhonorowania tych, którzy poprzez swoją pasję i niestrudzony zapał przyczyniają się do rozwoju branży turystycznej. Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” została ustanowiona w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw turystyki. To zaszczytne wyróżnienie osób fizycznych, organizacji, instytucji podkreśla dokonania na rzecz wzmacniania roli turystyki, w tym zwiększenia udziału turystyki w gospodarce, jej konkurencyjności i atrakcyjności. Kluczowym elementem zasług jest działalność na rzecz rozwoju sektora turystyki, w tym promowanie jakości i standardów.

- Turystyka jest dziedziną gospodarki, której wpływ na PKB ma coraz większe znaczenie. Na rozwój turystyki wpływa wiele czynników, wśród nich można wymienić postęp cywilizacyjny, wzrost siły nabywczej ludności oraz dostępność komunikacyjną. To właśnie dostępność komunikacyjna stanowi jeden z kluczowych elementów wpływających na atrakcyjność turystyczną regionu

- podkreśla Gut-Mostowy.

Oprócz walorów przyrodniczych, historycznych czy kulturowych, to właśnie dostępność komunikacyjna determinuje niejednokrotnie decyzję turysty o wyborze destynacji.

III Polsko-Bułgarskie posiedzenie ekspertów ds. turystyki

W ostatnich latach nastąpiło ożywienie współpracy Polski z Bułgarią. Posiedzenie ekspertów ds. turystyki będzie okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy m.in. z obszaru współpracy naukowej i innowacyjnych rozwiązań jako istotny czynnik dla całego sektora turystyki, alternatywne formy turystyki na przykładzie turystyki kwalifikowanej, turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej.

Czy innowacje są niezbędne czy tylko sprzyjają osiągnięciu sukcesu i przewagi konkurencyjnej na rynku turystycznym? Jakie innowacje najbardziej mu sprzyjają? Odpowiedzi na te pytania spróbują udzielić eksperci z poszczególnych branż tworzących rynek turystyczny.

O pozytywnych kierunkach wykorzystania badań rynku turystycznego będą także dyskutować eksperci.

Turystyka i sport to dwie dziedziny, które coraz częściej ze sobą się łączą, tworząc trwały fundament dla rozwoju obu branż. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie wypoczynkiem powiązanym z aktywnością fizyczną. Spektakularne wydarzenia sportowe, chociażby tegoroczne III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska, pokazały, że promocja poprzez sport daje wymierne korzyści. Zapewne tegoroczna edycja Kongresu przyniesie w tym względzie wiele nowych rozwiązań i możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porozmawiajmy o sporcie i turystyce - spotkajmy się w Zakopanem! II Kongres Sportu i Turystyki startuje już jutro - Sportowy24

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński