Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1000 osób nie chce zmian w gimnazjach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Szczecinie zakończył akcję zbierania podpisów przeciw likwidacji gimnazjów. Petycja trafiła do okręgu ZNP.

Ogólnopolska akcja „Razem dla gimnazjów”, zorganizowana przez ZNP finiszuje. W Szczecinie akcję zakończono kilka dni temu.

- Jako związek byliśmy przeciwni powstaniu gimnazjów, ale po 16 latach zostały wypracowane metody pracy z młodzieżą i mamy dobre wyniki, więc teraz likwidacja gimnazjów jest złym pomysłem - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP.

Jako argument za likwidacją gimnazjów często podawano, że to jest miejsce, gdzie rodzi się agresja wśród młodzieży i lepiej, żeby dzieci ten trudny okres przechodzili w 8-klasowej szkole podstawowej, w której mogą ich wspierać nauczyciele, którzy ich dobrze znają.

- Likwidacja gimnazjów nie spowoduje, że dzieci nagle przestaną się zachowywać agresywnie, ale najnowsze badania pokazują, że fala agresji przesunęła się w dół i to do 4-5 klas szkoły podstawowej - mówi Maria Świerczek.

Ponadto likwidacja gimnazjów wiąże się z ogromnymi kosztami dla każdej gminy oraz z utratą pracy nauczycieli.

Ten temat był poruszany także na ostatniej komisji ds. edukacji rady miasta.

- Ten problem szczególnie dotknie małe gminy, w których są tylko szkoły podstawowe i gimnazja - mówi Paweł Bartnik, radny PO. - Dwa roczniki gimnazjum przejdą do szkoły podstawowej, ale jeden rocznik całkiem zniknie. Nauczyciele będą musieli szukać pracy tam, gdzie są szkoły średnie i niekoniecznie ją znajdą.

W Szczecinie petycję przeciw likwidacji gimnazjów podpisało około 1000 osób.

- Spodziewaliśmy się, że będzie trochę więcej tych głosów, ale mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów, bo na likwidacji gimnazjów zyskują szkoły podstawowe i licea.

W tej chwili w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie trwają żadne prace związane z likwidacją gimnazjów.

- Jedyne prace, jakie w tej chwili trwają w ministerstwie, to przygotowanie do dyskusji i zamykanie listy ekspertów - mówi Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w MEN.

Najprawdopodobniej gimnazja będą wygaszane od 2017 roku.

Polecamy na gs24.pl:

Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński