MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomóżmy pomagać. Studentki ze Szczecina ruszają na misję do Kenii [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Po raz pierwszy szczecińscy studenci PUM w Szczecinie wezmą udział w akcji „Leczymy z Misją”, której celem jest niesienie pomocy w Kenii. Daria i Justyna zgłosiły się do trudnej pracy m.in. w kenijskiej izbie przyjęć. By nieść bezinteresowną pomoc po drugiej stronie świata, potrzebują jednak funduszy. Na zrzutka.pl/leczymy-z-misja trwa zbiórka. Czasu jest coraz mniej!

"Leczymy z Misją" to studencka inicjatywa powstała w Poznaniu w oparciu o ideę niesienia bezpośredniej pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Stowarzyszenie przygotowuje się do piątego już wyjazdu z misją do Kenii. Wszystko odbywa się w ramach dziewięciu wyspecjalizowanych projektów medycznych. W dwóch z nich wezmą udział nasze studentki.

ZOBACZ TEŻ:

Daria Salloum jest studentką V roku na Wydziale Lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku po raz pierwszy jako wolontariusz z sekcji P.E.T.I.T. akcji "Leczymy z Misją", ma wyjechać do Kenii.

- Moim zadaniem miałoby być przekazywanie wiedzy na temat pracy lekarzy z małymi dziećmi, stanów nagłych u takich małych pacjentów i tego jak postępować, by pomoc otrzymały w pierwszej kolejności te, które jej najszybciej potrzebują – mówi Daria. - Niestety wiemy, że w mniejszych szpitalach Kenii, śmiertelność z powodu nieodpowiedniej selekcji pacjentów pediatrycznych jest duża. To można zmienić. Jedziemy razem z wolontariuszami z innych miast, szkolić personel medyczny, ale też czynnie pomagać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie każdego dnia trafiają dzieci z zagrożeniem życia.

Wolontariusze nie tylko wiozą wiedzę, swoją pomoc w ramach kompetencji, ale także sprzęt medyczny, który pozyskiwany jest z darów. Uczą obsługi tego sprzętu, a potem pozostawiają go, by nawet po ich kilkutygodniowym pobycie, cały czas ratował życie.

CZYTAJ TAKŻE: Studenci PUM w Szczecinie wnoszą nowoczesność do medycyny. Kiedyś tak nas będą leczyć

Inną studentką jest Justyna Aleksandrzak z III roku na Wydziale Lekarskim. Ma ruszyć do Kenii w ramach projektu dotyczącego edukacji i szkoleń dla najbiedniejszych młodych Kenijczyków z Nairobi i okolic.

- Tam dostęp do edukacji jest bardzo ograniczony lub wcale go nie ma – mówi. - Dojrzewanie płciowe, społeczne, choroby przenoszone drogą płciową, wiedza dotycząca ciąży itp. to tematy, którymi będziemy się zajmować. Niestety nikt z młodymi ludźmi tam o tym nie rozmawia. Wiedza jest bardzo niewielka, a to generuje wiele problemów.

Justyna rusza na początku lipca, Daria w połowie sierpnia. Pobyt zajmie im kilka tygodni. By móc pomagać jako wolontariuszki, muszą uzbierać pieniądze konieczne do zapewnienia transportu, zakwaterowania, wyżywienia czy ubezpieczenia. Na dwa projekty potrzebne jest 20 tys. zł.

- Z uwagi na to, że przyłączyłyśmy się później, zostało nam mało czasu. Siła w internecie, dobrych ludziach czy firmach, które udzielają się charytatywnie – dodaje Daria. - Efekty dotychczasowych działań Stowarzyszenia można sprawdzić na stronie inicjatywy "Leczymy z Misją" (leczymyzmisja.pl). My nie otrzymujemy za to żadnego wynagrodzenia. Trzeba też wiedzieć, że taki wyjazd to nie są też wakacje a ciężka praca od rana do nocy, w trudnych warunkach.

ZOBACZ TEŻ: Najnowocześniejsze Centrum Symulacji Medycznej już działa na PUM-ie

Najnowocześniejsze Centrum Symulacji Medycznej już działa na PUM-ie

Do tej pory Stowarzyszenie Leczymy z Misją wysłało ponad 15 ton sprzętu, kompleksowo przeszkoliło 200 pracowników podczas 1000 godzin spotkań. Stowarzyszenie nieustannie się rozwija, podejmuje działania na coraz szerszą skalę.

- Wspomagając nas, możecie Państwo mieć pewność, że dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy i Państwa wsparciu, ktoś po drugiej stronie świata otrzyma pomoc, której potrzebował, dostęp do diagnostyki i skutecznego leczenia, możliwość dbania o swoje zdrowie oraz wiedzę jak to robić – piszą o sobie.

Wszystkich, którzy chcą pomóc odsyłamy na stronę zbiórki - zrzutka.pl/leczymy-z-misja. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o działalności wolontariuszy zapraszamy też do kontaktu pod numerem 602839000.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński