MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Południowy taras Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie nie zachwyca. A miało być tak pięknie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Modernizacja zamkowych tarasów (południowego, wschodniego i północnego) jest prowadzona równolegle do odbudowy zniszczonego w wyniku katastrofy budowlanej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Modernizacja zamkowych tarasów (południowego, wschodniego i północnego) jest prowadzona równolegle do odbudowy zniszczonego w wyniku katastrofy budowlanej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Andrzej Szkocki
"Wyobraźcie sobie Państwo, że w elewacji tarasu (Zamku Książąt Pomorskich - przyp.lw) pojawiają się pęknie obudowane, przeszklone witryny, a przechadzający się ulicą Kuśnierską turyści korzystają z oferty ulokowanych w budynku kafejek, antykwariatów, galerii sztuki i sklepów z pamiątkami". Ta wizja Miejskiego Konserwatora Zabytków nie zostanie urzeczywistniona. Modernizacja południowego tarasu jest już prawie ukończona. I nie ma wątpliwości, szansa na zmianę wizerunku tego zakątka miasta została zaprzepaszczona.

Przypomnijmy. Modernizacja zamkowych tarasów (południowego, wschodniego i północnego) jest prowadzona równolegle do odbudowy zniszczonego w wyniku katastrofy budowlanej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Najbardziej zaawansowane prace są na tarasie południowym - od strony ul. Kuśnierskiej.

- Dobiega końca układanie docelowej nawierzchni z płyt granitowych, zamontowane zostały odrestaurowane balustrady oraz trwają prace związane z montażem kamienia elewacyjnego z piaskowca w części niższej elewacji skrzydła południowego - mówi Paweł Kwiecień, rzecznik prasowy Mostostalu Warszawa SA, wykonawcy robót.

Okładzina z piaskowca widoczna jest już od strony ul. Kuśnierskiej. Jak zapewniła Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku, zastosowanie tego kamienia naturalnego wynika z szacunku do zabytku (podobny kamień występuje już w różnych elementach architektonicznych np. obramowaniach okiennych od strony Dużego Dziedzińca czy w attykach) i jest zgodne z projektem zaakceptowanym przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ale części szczecinian efekt prac się nie podoba - na forach internetowych znajduje się mnóstwo krytycznych opinii o modernizacji tej części zamkowych tarasów. W tej sprawie wypowiedział się też Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. Na swoim Facebook-u napisał, że nie chodzi tu nawet o rodzaj zastosowanej okładziny elewacyjnej.

- Problemem jest przyjęta forma użytkowania przestrzeni pod tarasem oraz zatwierdzone rozwiązania projektowe. Poważnym błędem jest utrwalenie w tym miejscu funkcji magazynowej i gospodarczej.

Michał Dębowski przypomniał, że obecny wyniesiony taras w północnej pierzei wschodniej części ul. Kuśnierskiej nie jest historyczną pozostałością. Teren ten został tak ukształtowany podczas powojennej odbudowy Zamku - jako zaplecze dawnej restauracji "Zamkowa".

- Obecnie jednak zmarnowano szansę zaadaptowania do nowej funkcji tej niezbyt urodziwej struktury. Utrwalenie pod zamkowym tarasem dawnej funkcji magazynowej przekreśliło możliwość wskrzeszenia staromiejskiego klimatu na jednej z najbardziej autentycznych i malowniczych ulic starego Szczecina.

Zdaniem autora wpisu, niezależnie od tego jak bardzo szlachetnym materiałem obłoży się elewację zaplecza, zawsze pozostanie ono jedynie zapleczem - o elewacji nie odbiegającej jakością od magazynu sklepu wielkopowierzchniowego.

Ale to nie wszystko. Podczas prowadzonych prac renowacyjnych, ekipy remontowe odsłoniły fragment muru, którego pochodzenie archeolodzy szacują na XIV-XV w.

- Jest pozostałością zbudowanego w tym czasie tzw. Dużego Domu. Na tym murze wzniesiono w 2. połowie XVI w. część renesansowego, południowego skrzydła zamku – twierdzi Marek Dworczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie, który sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją.

Fragment "Dużego Domu" został jednak zasłonięty.

- Nie wykorzystano więc istotnych walorów ekspozycyjnych odkrytego niedawno muru - podkreśla Miejski Konserwator Zabytków. - Tym samym jedna z nielicznych oryginalnych struktur budowlanych zamku została raz na zawsze ukryta przed oczami mieszkańców i turystów.

Obecnie trwają prace wykończeniowe oraz nawierzchniowe na tarasach południowym i wschodnim. W toku są również roboty na północnym tarasie i znajdującej się pod nim skarpie.

Całość inwestycji trwać ma do 2025 r. Koszt: 85 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński