Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska z największym wzrostem zatrudnienia w Unii Europejskiej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Zane Lee/ Unsplash.com
Polska odnotowała najwyższy wzrost zatrudnienia w Unii Europejskiej. Komu zawdzięczamy tak dobre wyniki? Przedstawiamy kilka faktów na temat branż z potencjałem.

W IV kw. 2020 r. w żadnym kraju należącym do Unii Europejskiej wzrost zatrudnienia nie był tak duży jak w Polsce, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Odsetek osób zatrudnionych się zwiększył o 0,8 punktu procentowego. Niewiele mniejszy wzrost odnotowano w Luksemburgu, gdzie wyniósł on 0,6 pkt procentowego. W Holandii sytuacja okazała się stabilna, podczas gdy w pozostałych państwach członkowskich nastąpił spadek zatrudnienia – wynika z danych Eurostatu. Według europejskiego urzędu statystycznego podczas ostatnich miesięcy 2020 r. sytuacja na rynku pracy była dużo lepsza niż w poprzednim kwartale (nastąpił wzrost zatrudnienia o 0,3 punktu procentowego).

W trend wzrostowy wpisuje się branża IT, usług dla biznesu i produkcji. Na początku pandemii co trzeci pracodawca z tych sektorów podjął decyzję o zamrożeniu rekrutacji, podczas gdy teraz „jedynie” 16 proc. pracodawców nie ma wolnych wakatów - wskazują autorzy raportu „Rynek pracy: rok z koronawirusem”, zrealizowanego przez Gi Group, Grafton Recruitment i CBRE. Rok temu rekrutacje wstrzymało 23 proc. firm.

- Na początku pandemii firmy koncentrowały się na odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Organizowano pracę zdalną, trwały negocjacje umów i opłat. Rekrutacje zeszły na dalszy plan, zwłaszcza, że nie sprzyjała im wysoka niepewność, która towarzyszyła prawie każdej organizacji. Dzisiaj, po roku funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości, firmy zaczynają wracać do planów, które wcześniej były zawieszone i więcej zatrudniają. Szczególnie widoczne jest to w sektorze IT i technologii. Firmy z branży technologicznej w Polsce to ponad 330 tys. mkw. biur – mówi Jan Banasikowski, na Associate Director Advisory & Transaction Services, CBRE.

Trzech na czterech pracodawców z branży IT, usług dla biznesu i produkcji z dużych miast prowadzi rekrutacje - wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród blisko 800 respondentów. Sytuacja jest o 21 pp. lepsza niż przed rokiem. Nadal jednak 5 proc. najemców z obszaru IT, usług dla biznesu i produkcji szykuje zwolnienia.

- Choć pandemia obeszła się delikatniej z branżami takimi jak IT czy usługi dla biznesu, to wielu pracodawców na początku wstrzymało rekrutacje, czekając na rozwój sytuacji. Dziś widzimy, że sytuacja powoli wraca do normy i niemal wszystkie firmy z sektora informatycznego z dużych miast zatrudniają pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko wycinek rzeczywistości i wiele innych sektorów wciąż zamraża nabór nowych osób w związku z obostrzeniami i niepewnością na rynku – wyjaśnia Ewa Michalska, Recruitment Services Director w firmie Grafton Recruitment.

Tajemnicą poliszynela jest, że branża IT stwarza szerokie perspektywy znalezienia pracy. Jej przedstawiciele prowadzą rekrutacje niemal w każdym większym mieście Polski. Wszyscy uczestniczący badania z obszaru technologii informatycznych potwierdzili, że prowadzą rekrutacje w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub Katowicach. Nieco gorzej było w Krakowie i Łodzi, gdzie kolejno 95 proc. i 92 proc. firm z branży IT poszukiwało pracowników. W sektorze usług dla biznesu rekrutacja prowadziło 9 na 10 ankietowanych firm, natomiast w produkcji otwarte stanowiska potwierdziło 80 proc. przedsiębiorstw z Poznania, Warszawy i Katowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska z największym wzrostem zatrudnienia w Unii Europejskiej - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński