MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W maju rusza nabór ważnych oświadczeń. Przeczytaj, jeśli korzystałeś z tarczy finansowej

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Wielu przedsiębiorców skorzystało z subwencji PFR. Okazuje się, że rozliczenie i umorzenie pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju wcale nie jest takie proste. Zapytaliśmy eksperta, jak to zrobić.

Rozmowa z radcą prawnym Łukaszem Kułagą, ekspertem z kancelarii M. Krotoski adwokaci i Radcy Prawni

Anna Bartosiewicz: Jak przedsiębiorca, który otrzymał subwencję w ramach przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii COVID-19, może ją rozliczyć?
R.p. Łukasz Kułaga: Trwają prace nad stworzeniem zautomatyzowanego systemu rozpatrywania wniosków o umorzenie subwencji. Będzie to odbywać się przez bankowość elektroniczną, podobnie jak składanie wniosków. Podstawą umorzenia subwencji jest oświadczenie składane przez beneficjenta w terminie 10 dni roboczych od upływu 12 miesięcy, liczonych od dnia wypłaty subwencji przedsiębiorcy. W przypadku niezłożenia oświadczenia, subwencja podlega w całości zwrotowi. Wypłaty środków z PFR uruchomiono w maju 2020 r., a zatem pierwsze oświadczenia będą musiały zostać złożone w maju tego roku.

Czy wszystkie subwencje rozlicza się tak samo?
W powyższy sposób rozlicza się subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju, wypłacone w ramach tzw. tarczy finansowej 1.0 dla mikro, małych i średnich firm. Zasady rozliczenia Tarczy 2.0 są podobne, choć w tym przypadku oświadczenie można złożyć dopiero w listopadzie. Finansowania z innych programów rządowych i samorządowych, na przykład dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, rozliczane są w inny sposób.

Co powinna zawierać dokumentacja potrzebna do rozliczenia?
Na tę chwilę nie udostępniono jeszcze wzorów oświadczeń rozliczeniowych. Z uwagi na to, że będą one składane przez system bankowy, nie spodziewam się konieczności dołączania do nich licznych załączników. Niezależnie jednak od tego, jaka dokumentacja będzie musiała być przedłożona wraz z oświadczeniem, w razie kontroli należy posiadać dokumenty potwierdzające poniesione wydatki pokryte z subwencji i ich wysokość, a także pełne informacje o zatrudnieniu i jego zmianach w ciągu roku od pobrania subwencji. Na podstawie tych dokumentów będą ustalane dane, które należy wpisać w treści oświadczenia.

Co może zrobić przedsiębiorca, jeżeli wypełnił błędnie wniosek związany z rozliczeniem?
Część błędów można naprawić. Nie każdy z nich wiąże się z utratą subwencji. Sposób postępowania zależy od wagi i rodzaju błędu. W niektórych sytuacjach lepiej będzie uzupełnić wniosek lub przygotować sprostowanie, w innych korzystniej jest nie podejmować żadnych działań i liczyć na to, że organ nie wykryje nieprawidłowości. W sprawach tych radziłbym zasięgnąć profesjonalnej pomocy prawnej.

Jakie wydatki związane z COVID-19 firma może odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym? Czy można np. wrzucić w koszty zakup maseczek i rękawiczek?
Wydatki poniesione przez przedsiębiorców na zakup maseczek ochronnych i innych środków ochrony dla pracowników można wrzucić w koszty działalności, podobnie jak testy na koronawirusa. Jednak należy pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością zakupionego w ten sposób towaru. Przykładowo, firma posiadająca jednego pracownika nie uzasadni zakupu kilkuset testów na własny użytek. Moim zdaniem wydatki na powyższe cele stanowią koszty operacyjne prowadzonej działalności i można pokryć je ze środków pozyskanych z subwencji.

Jaka kwota subwencji może zostać umorzona?
Na tę chwilę maksymalne umorzenie wynosi 75 proc., jednakże 5 stycznia 2021 r. rząd podjął uchwałę o możliwości umorzenia całości (100 proc.) subwencji z Tarczy 1.0 przez przedsiębiorców reprezentujących branże najbardziej dotknięte kryzysem. Katalog branż objętych pełnym umorzeniem oraz szczegółowe wymogi, jakie należy spełnić w celu pełnego umorzenia, nie są jeszcze znane. Szczegóły pozostają w opracowaniu, a wyniki prac zostaną ogłoszone na stronach PFR.

Obecnie, w wyjątkowych przypadkach, PFR może podjąć decyzję o zmianie warunków zwrotu subwencji i umorzyć większą jej część, jeżeli spadek przychodów ze sprzedaży wyniósł co najmniej 75 procent.

Na jakiej podstawie przeprowadzana będzie kontrola wydatkowania subwencji z PFR?
PFR prowadzi ewidencję beneficjentów programu, jak też monitoring udzielonego im wsparcia finansowego oraz jego wydatkowania. W tym zakresie PFR może pozyskiwać informacje od innych instytucji i organów, a w szczególności od: Krajowej Izby Rozliczeniowej, banków i instytucji finansowych, ZUS, ministra rozwoju, ministra finansów, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Krajowego Rejestru Sądowego.

Obok prawidłowości wykorzystania środków przedmiotem weryfikacji będzie stwierdzenie, czy beneficjent kwalifikował się do otrzymania pomocy oraz czy złożone przez niego oświadczenia w zakresie wniosku były zgodne z prawdą. Kontrola PFR ma mieć charakter wyrywkowy. Podmioty kontrolowane będą wyłaniane przez automat – tzw. system antyfraudowy. Ten będzie analizował dane ewidencjonowane przez PFR i inne podmioty, w tym KAS, a może nawet banki, w zakresie wydatkowania środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński