Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje o stworzenie strategii migracyjnej

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W woj. zachodniopomorskim brakuje w tej chwili przede wszystkim fachowców i inżynierów z sektora budowlanego
W woj. zachodniopomorskim brakuje w tej chwili przede wszystkim fachowców i inżynierów z sektora budowlanego archiwum
W woj. zachodniopomorskim brakuje w tej chwili przede wszystkim fachowców i inżynierów z sektora budowlanego. Pracodawcy chętnie zatrudniliby robotników budowlanych, cieśli, stolarzy budowlanych, dekarzy, blacharzy oraz monterów instalacji budowlanych. Potrzebują również hydraulików, murarzy, tynkarzy, posadzkarzy, technologów robót wykończeniowych, lakierników czy inspektorów nadzoru.

Pracownicy ogólnobudowlani poszukiwani są przede wszystkim w Szczecinie i Świnoujściu. Oprócz tego do zawodów deficytowych zaliczamy kierowców, mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, spedytorów i logistyków, spawaczy, mechaników maszyn i urządzeń, monterów konstrukcji metalowych, operatorów obrabiarek, pielęgniarki, pracowników opieki społecznej i socjalnej, piekarzy i cukierników, kucharzy, recepcjonistów.

Eksperci rynku pracy podkreślają, że znalezienie fachowców potrzebnych niemal na gwałt pracodawcom graniczy niemal z cudem.

- Owszem, są pracownicy z tych branż, ale to często ludzie starsi, na emeryturze, których stan zdrowotny nie pozwala na zatrudnienie - mówią przedstawiciele urzędów pracy. - Nie damy sobie rady bez migrantów - podkreślają.

Rynek pracy potrzebuje mądrej polityki migracyjnej. Niektóre branże podupadną przez cudzoziemców.

Hanna Mojsiuk, prezeska Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie mówi wręcz, że bez pracowników z innych krajów, nasz rynek pracy czeka zapaść. I podkreśla, że w niektórych branżach to właśnie migranci ratują przedsiębiorców. Rąk do pracy po prostu nie ma.

Proponuje rozsądną i pozbawioną emocji dyskusję. Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczyna prace nad stworzeniem kompleksowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030. Strategia, opracowywana we współpracy z władzami lokalnymi i innymi zainteresowanymi stronami, ma na celu stworzenie odpowiedzialnych i bezpiecznych ram dla przyszłej polityki migracyjnej Polski.

- To jest inicjatywa, którą uznajemy za jeden z największych gospodarczych priorytetów nadchodzących lat - twierdzi Hanna Mojsiuk. - Dlaczego? Bo dane demograficzne nie kłamią, dane demograficzne krzyczą do nas, że jeżeli nie zadbamy o wzrost przyrostu naturalnego i racjonalną politykę migracyjną, to niebawem niektóre zawody czy kompetencje mogą po prostu wyginąć. To jest bolesna diagnoza, ale wystarczy spojrzeć na niektóre sektory gospodarki. Tam po prostu nie ma chętnych do pracy.

Według Północnej Izby Gospodarczej najwięcej cudzoziemców zatrudnia w tej chwili sektor budowlany, ale także branża hotelarska, gastronomia, ale także branże, które wymagają silnego wsparcia sezonowego. Zdaniem PIG migranci mogą być wsparciem także dla handlu, sektora TSL czy branż usługowych.

- Musimy być otwarci nie tylko na pracowników z Ukrainy, ale i Azji czy Afryki. Nie ma się czego bać, strach jest w tym przypadku irracjonalny – mówi Hanna Mojsiuk, dodając, że obecnie nad morzem w najdroższych hotelach często ponad połowę kadry stanowią cudzoziemcy.

Również eksperci rynku pracy przekonują, że w obecnej sytuacji gospodarczej, praca nad strategią migracyjną zdaje się być koniecznością.

- Wyzwania związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym skomplikowane przepisy, problemy wizowe oraz demograficzne wyzwania wymagają jasnej i przemyślanej reakcji. Nowa ustawa o cudzoziemcach, będąca efektem tych prac, ma potencjał do stworzenia lepszego środowiska dla firm i migrantów. Reaktywacja Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji i zaplanowany harmonogram prac nad strategią, w tym konsultacje społeczne i raporty na różnych etapach procesu, są krokami w dobrym kierunku. Z niecierpliwością oczekuję na pierwszą wersję strategii we wrześniu i na dalszy rozwój sytuacji – mówi Katarzyna Opiekulska, ekspertka rynku pracy LSJ HR Group.

- Rozwój strategii migracyjnej Polski ma kluczowe znaczenie dla naszych firm, umożliwiając nam lepsze planowanie i adaptację do przyszłych zmian. Wspólnie możemy stawić czoła wyzwaniom i wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą migracje – dodaje Opiekulska.

Północna Izba Gospodarcza jest gotowa włączyć się w pracę zespołu ds. strategii migracyjnej i będzie namawiać do tego przedsiębiorców z naszego regionu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński